Filmová místa v New Yorku: vydejte se s námi po stopách vašich oblíbených filmů a seriálů

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19331x

Kulisy tepajícího New Yorku jsou pro filmaře lákavé, a tak se právě tady natáčely slavné seriály i nezapomenutelné filmové scény.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

I když do New Yorku zavítáte úplně poprvé, bude vám připadat zvláštně povědomý. Zřejmě to bude proto, že město, které nikdy nespí, je ostřílenou hvězdou stříbrného plátna. Už od dob němého filmu slouží jeho ulice coby filmové kulisy a jeho návštěvníci se dnes čím dál častěji vydávají hledat místa, na kterých se odehrávaly scény z jejich oblíbených filmů. Přidat se k nim můžete i vy.

Soupis všech snímků, které se v New Yorku natáčely, by vydal na obsáhlé knihy. Každý rok se ve Velkém jablku natočí průměrně 250 nejrůznějších filmů a zhruba 50 seriálů a televizních pořadů. Ve městě podle statistik žije více než třetina amerických profesionálních herců a svůj domov tu má také řada filmových a televizních studií.

Americký filmový průmysl navíc nemá svůj počátek v Hollywoodu, ale právě v New Yorku. Právě zde se na počátku 20. století začaly natáčet první americké filmy pod záštitami společností jako Universal, Fox nebo Goldwyn. Ve 20. letech se většina filmových studií přemístila do slunné Kalifornie, především kvůli celoročnímu hezkému počasí. Na New York však filmaři přesto nezanevřeli…

Sex ve městě: Oblíbený seriál, v němž New York hraje jednu z hlavních rolí

Představitelky seriálu Sex ve městěPředstavitelky seriálu Sex ve městě

Drtivá většina lidí, kteří se během své návštěvy New Yorku vydávají po filmových stopách, vyhledává místa spojená s oblíbenými americkými seriály. Sex ve městě s příběhy o životech úspěšných newyorských třicátnic v čele s novinářkou Carrie Bradshaw milují ženy na celém světě a bez newyorských podniků, obchodů, budov a ulic by tento televizní seriál zkrátka nebyl tím, čím je.

Můžeme dokonce směle říct, že New York v něm hraje jednu z hlavních rolí. Jste-li opravdoví fanoušci Sexu ve městě, můžete se společně s průvodcem vydat na specializovanou prohlídku (pořádanou např. společností On Location Tours), během které uvidíte desítky míst, na nichž se odehrávaly seriálové scény.

Mezi lokality, na které se určitě zajdete podívat, patří třeba Newyorská městská knihovna (New York Public Library), kde se konala nevydařená svatba Carrie s panem Božským. Místem, na které míří nejvíce fanoušků s připravenými fotoaparáty, je pak dům, v němž v seriálu bydlí Sarah Jessica Parker alias Carrie.

Ten najdete na 64 Perry Street. Pro byt pana Božského bylo zase zvoleno jedno z apartmá Hotelu Giraffe na 365 Park Avenue.

Přátelé: Úspěšný seriál z New Yorku natáčený ve slunné Kalifornii

Seriál Přátelé bodoval u diváků na celé čářeSeriál Přátelé bodoval u diváků na celé čáře

Seriál o skupině přátel z New Yorku byl vysílán dlouhých deset let, od roku 1994 do roku 2004, sledovaly ho miliony lidí a dodnes si drží úctyhodnou pozici v žebříčcích sledovanosti a popularity. Paradoxní je fakt, že ačkoliv se téměř všechny díly odehrávají v New Yorku, drtivá většina záběrů byla natáčena v ateliérech společnosti Warner Bros v Kalifornii (dnes se v těchto studiích natáčí např. Teorie velkého třesku nebo Mentalista).

V New Yorku vznikla u příležitosti 20. výročí odvysílání první epizody Přátel alespoň „replika“ kavárny Central Perk, kde se Monika, Rachel, Phoebe, Ross, Joey a Chandler pravidelně scházeli. Kavárna je bohužel již zavřená, ale pokud vás vítr náhodou zavane do Los Angeles, uvidíte alespoň tu studiovou a budete se moci vyfotit na slavném gauči.

Pokud se ale zrovna nacházíte v New Yorku a chtěli byste se vydat po stopách Přátel, nemusíte být zklamaní, protože některá newyorská místa v seriálu přeci jen figurují. Exteriér domu, ve kterém měla Monica byt, najdete na rohu ulic Grove Street a Bedford Street v newyorské West Village.

Zajděte také do Amerického muzea přírodní historie (American Museum of Natural History), kde pracoval Ross, nebo se podívejte do hotelu Plaza na Páté Avenue, kde Chandler s Monicou slavili svoje zasnoubení.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Filmová klasika aneb Bílé šaty Marilyn Monroe a snídaně Audrey Hepburnové

Božská Marilyn MonroeBožská Marilyn Monroe

Filmový New York vás nezklame ani v případě, že seriálům zrovna neholdujete a zajímají vás spíše klasičtější snímky stříbrného plátna. I když jste nikdy neviděli Slaměného vdovce, romantickou komedii z padesátých let, jistě znáte snímky Marilyn Monroe, na kterých jí vlají lehké bílé šaty.

Rozevláté šaty slavné blondýny způsobil ve filmu vzduch, který vál z průduchu newyorského metra. Na něj se můžete jít podívat na roh ulic Lexington Street a East 52nd Street a dámy, pokud chcete mít z New Yorku skutečně stylové fotky, nezapomeňte si vzít šaty nebo sukni a vyfotit se v „à la Marilyn “.

Milovníci filmové klasiky míří také před klenotnictví Tiffany & Co, kam chodila drahé šperky obdivovat další filmová ikona Audrey Hepburnová ve snímku natočeném podle románu Trumana Capota s názvem Snídaně u Tiffanyho.

Pokud máte rádi klasické broadwayské muzikály, pak vám jistě neunikl romantický příběh Tonyho a Marii okořeněný potyčkami dvěma znepřátelených gangů. Děj muzikálu West Side Story se odehrává v New Yorku konce padesátých let a znáte-li jeho filmovou podobu, můžete se podívat k dnešnímu Lincolnovu centru, kde dříve stávaly staré činžáky, mezi kterými se děj muzikálu převážně odehrával.

Oblíbená místa filmařů: Empire State Building nebo Brooklynský most

King KongKing Kong

V New Yorku se najde něco pro fanoušky všech filmových žánrů. Milovníci filmů Woodyho Allena tu budou doslova ve svém živlu, děti se vydají třeba do ZOO v Central Parku - „bydliště“ zvířátek z oblíbeného animovaného filmu Madagaskar nebo na nedaleké kluziště, na kterém bruslil Macaulay Culkin alias Kevin v jednom z dílů oblíbeného rodinného filmu Sám doma.

Akční filmy, romantické komedie, pohádky, horory, sci-fi, muzikály – to vše už New York zažil a zažívá nadále. Filmaři mají nadto svá oblíbená místa, která díky filmům známe jako své boty, aniž bychom k nim vlastně kdy zavítali.

Jedním z těch nejoblíbenějších je třeba mrakodrap Empire State Building. Už na počátku třicátých let po něm šplhala obrovská opice King Kong, která se na něj pak vrátila o více než sedmdesát let později v remaku příběhu o slavném monstru.

Vyhlídkovou plošinu Empire State Building navštěvují nejen turisté, ale také filmoví hrdinové. Romantickou schůzku si tu dali třeba Meg Ryan s Tomem Hanksem v Samotáři v Seattlu. Eleganci Brooklynského mostu mají filmaři také ve zvláštní oblibě. Procházela se po něm filmová Godzilla i Diana Ross s Michaelem Jacksonem ve filmu Čaroděj.

Ve zvonáčích se po něm z Brooklynu na Manhattan protančil v Horečce sobotní noci mladičký John Travolta… A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho dál. New York má totiž mnoho zajímavých tváří a jednou z nich je tvář filmové hvězdy, kterou rád poodhalí nejeden filmový fanoušek.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/filmova-mista-new-yorku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024