8 přírodních krás Madeiry: Tady si opravdu vyhrála! Objevte nejzajímavější místa ostrova

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 39384x

Portugalský ostrov Madeira je pozoruhodnou přehlídkou přírodních krás od vodopádů, přes hory a údolí, až po vavřínové lesy.

Víte, že…

Na ostrově Porto Santo řekl „ano“ své Filipě Kryštof Kolumbus? V domě, v němž pobýval, je dnes muzeum.

Hledejte své kořeny v přírodě. Vydejte se na portugalský ostrov Madeira, kde vás čeká nádherná divoká krajina, zelené pastviny, dramatické útesy, třpytivé vodopády a čarokrásné výhledy. Opravdu podmanivých míst je na Madeiře jako špačků na vinohradu. Tak se pojďte spolu s námi vydat za jejich poznáváním.

1. Objevte Monte Palace Tropical Garden, malý kousek ráje na Zemi

Monte Palace Tropican GardenMonte Palace Tropican Garden

Prohlídku Madeiry otevřeme návštěvou okouzlující zahrady, jež právem náleží k největším turistickým lákadlům na ostrově. Je doslova protkána sítí potůčků, jezírek, fontán, mostů, kaskád a letohrádků. Průvodkyněmi tímto nefalšovaným rájem vám budou krotké černé labutě, dožadující se neustále nějaké dobroty.

Děti zaručeně potěší také přítomnost dalších zástupců místní fauny, od exotických kaprů koi, kteří se tu běžně dožívají sta let, až po pávy.

Veřejnost může zahradu, jež se rozkládá na kopci Monte, 600 m. nad mořem, obdivovat zásluhou Joa Berarda, byznysmena, vášnivého cestovatele a milovníka Číny a Japonska. Vedle typické madeirské flóry tak oko návštěvníka přitáhnou pestrobarevné květiny, keře a stromy z Japonska, Číny, Jižní Afriky… Zahradami se line vůně exotických květin. Nechybí himálajské azalky, kamélie, orchideje…

2. Rajský ostrov Porto Santo nadchl Kolumba, zaujme i vás?

Porto SantoPorto Santo

Nebojte se být romantikem. Navštivte „Zlatý ostrov“ Porto Santo, jenž leží pouhých 40 km severovýchodně od Madeiry, uprostřed divokého Atlantiku. O tomto turismem ne příliš poznamenaném ostrově, který je součástí souostroví Madeira, se hovoří jako o jednom z nejlépe střežených tajemství Madeiry.

Plavba trajektem sem trvá přibližně 2,5 hodiny. Pokud máte rádi zlatě zářící písečné pláže a klidné průzračné moře, budete z Porto Santo nadšení.

Ani uprostřed nejvyšší sezony (s výjimkou srpna) tu nehrozí, že byste přes množství pestrobarevných ručníků nerozeznali skutečný odstín písku. A co víc – písek na Porto Santo, tvořený schránkami měkkýšů, má léčivé účinky. Těch využívá především místní thalassoterapeutické centrum. Nabízí procedury pro prevenci a zmírnění revmatismu, artritidy, kostních a svalových problémů aj.

3. Vzhůru na Pico Ruivo, nejvyšší horu Madeiry

Výstup na Pico RuivoVýstup na Pico Ruivo

Celý pobyt na Madeiře ale rozhodně nemusíte strávit jen v poloze ležmo na pláži. Místo slastného válení se na rozpáleném písku se vydejte na nejvyšší horu Madeiry, Pico Ruivo (Červený kopec) dosahující výšky 1862 m. nad mořem. 

Putování až na samý vrchol vám sice zabere celý den a bude vás stát spoustu sil, ale výhledy po cestě nahoru vám v hlavě zůstanou do konce života. Nečekají vás žádné komplikované překážky ani neschůdný terén. Přístup na vrchol je možný pouze po turistických stezkách. Vybírat však můžete ze tří různých směrů.

Nejkratší a nejméně náročná trasa začíná u parkoviště Achada do Teixeira.

4. Vydejte se do největšího vavřínového pralesa na světě

LaurisilvaLaurisilva

Kdysi to býval mocný a vznešený prales, jenž pokrýval téměř celou Evropu. Avšak i to málo, co z něj dnes zbylo, rozhodně stojí za vidění. Laurisilva či Madeirský les, jak se také vavřínovému lesu přezdívá, je původním a zároveň nejtypičtějším porostem Madeiry.

Tento unikátní biotop, rozprostřený po severní straně ostrova, je od roku 1999 chráněn pod záštitou světového přírodního dědictví UNESCO.

Deštný les v mírném pásu je na první pohled jasně rozeznatelný. K vidění tu jsou vavříny, zelené koberce mechu, výrazně zkroucené větve vřesovců i zelenkavé lišejníky. Jedinečná je také místní fauna. Při troše štěstí vás na cestě doprovodí třeba holub dlouhoprstý. Les je přístupný pouze pěším turistům.

5. Okoupejte se v přírodních bazénech v Porto Moniz

Vulkanická jezírka v Porto MonizVulkanická jezírka v Porto Moniz

Dalším trumfem Madeiry jsou mořské lázně v turisticky aktivním městečku Porto Moniz na nejsevernější části ostrova. V podstatě se jedná o sérii několika přírodních lávových jezírek zabudovaných přímo v členitých pobřežních skalách. Bazény jsou tvořeny neobvyklými lávovými útvary a naplněny křišťálově čistou mořskou vodou.

Uměle vybudované chodníky a terasy vybízí k nekonečnému bezstarostnému odpočinku a pozorování tříštících se mořských vln. K dispozici je veškeré potřebné zázemí, od sprch přes šatny až po toalety. Nechybí ani bar a kavárna. Cestujete-li s dětmi, naplánujte si společný výlet do místního akvária, umístěného ve staré pevnosti Forte de São João Batista z roku 1730.

6. Odpočiňte si v malebné vesničce Prazeres

Výhled na vesničku PrazeresVýhled na vesničku Prazeres

Ideální podmínky pro prázdninový relax nabízí také vesnička Prazeres, jedna z nejpůvabnějších vesniček na ostrově, kterou najdete v jihozápadní části ostrova. Svůj název získala podle místní kapličky zasvěcené Panně Marii z Prazeres.

Vesničku obklopuje zemědělská krajina, hradba hor i bujné eukalyptové lesy. Posazená je na obrovské terase, odkud se nabízí krásné výhledy na oceán a přilehlé okolí.

Chcete-li zažít něco vskutku netradičního, zajděte si na přírodní masáž nohou chůzí po šiškách, kamenech a eukalyptových listech. Děti vezměte na zvířecí farmu a ukažte jim, co ve městě nenajdou. Spokojeně si tu žijí lamy i vietnamská prasátka. Dobrou zprávu máme i pro ty, kdo rádi chodí pěšky. Do okolí totiž vede řada turisticky značených cest a naučných stezek.

7. Ukryjte se před světem v Curral das Freiras – Údolí jeptišek

Curral das FreirasCurral das Freiras

A aby těch okouzlujících vesnic nebylo málo, naplánujte si výlet také do vesnice Curral das Freiras, která ještě donedávna byla téměř odizolovaná od zbytku ostrova. Poklidně si totiž hoví na dně skalního kotle vzniklého dlouhodobým působením říční eroze.

Někdy se tomuto pozoruhodnému místu přezdívá také Údolí jeptišek. To proto, že v roce 1566 se tady do bezpečí uchýlily jeptišky z kláštera Svaté Kláry ve Funchalu, které hledaly útočiště před francouzskými piráty.

I když je vesnice ze všech stran obestoupena pásem hor, snadný příjezd dnes umožňuje tunel vybudovaný s podporou Evropské unie. Do Údolí jeptišek se můžete vydat i za dobrým jídlem a pitím. Ochutnejte místní sladkosti nebo třeba kaštanový chléb a na zdraví si připijte pověstným třešňovým či kaštanovým likérem.

První dva listopadové dny se v městečku již tradičně nesou v duchu oslav. Na programu jsou slavnosti kaštanů.

8. Vystoupejte na Pico do Arieiro a prohlédněte si Madeiru z výšky

Výstup na Pico do ArieiroVýstup na Pico do Arieiro

Vzhůru do hor! Tentokrát na 3. nejvyšší vrchol Madeiry s nadmořskou výškou 1818 m. Bude-li vám počasí přát, z vrcholu spatříte i oblíbený ostrov Porto Santo. Přímo shora se vám naskytne také pohled na Údolí jeptišek. Vzhledem k nevelkému převýšení se na tuto horskou túru může vypravit opravdu každý.

Zdatnější turisté pak odsud mohou plynule pokračovat až na nejvyšší vrchol Pico Ruivo (1862 m. nad mořem).

O nezapomenutelné výhledy se postará vyhlídka Miradouro Ninho da Manta neboli Hnízdo káňat, vzdálená asi 30 minut pěší chůzí ve směru na Pico Ruivo. Bez problémů se na ni mohou vypravit i sváteční horalové. Zaslouženou odměnou vám bude pohled na krásné údolí Fajã da Nogueira.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/8-prirodnich-kras-madeiry/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024