10 důvodů, proč vyrazit na Azory: ostrovy hortenzií, lahodných sýrů, dobrodružných treků a lávových jezírek

Petra Bujoková Petra Bujoková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 10. 2018 • Přečteno 93743x

Azorské ostrovy jsou pohádkově klidné a divoké zároveň. Jejich zřejmě největším pokladem je ale příroda a vřelá povaha místních lidí.

Vyberte si z našich zájezdů na AzoryZobrazit zájezdy

Ostrovy Faial, Pico a Sao Jorge nenajdete v nabídce každé cestovky. Pokud někdo jezdí na Azory, tak většinou na neméně krásný ostrov Sao Miguel. Tam už ovšem pocítíte záchvěvy turismu. V tzv. Trojúhelníku, kam míříme my, tvoří turismus jen 4 % ostrovních příjmů. Není super cestovat po Evropě a přitom nepotkat třeba ani jednoho turistu za den?

1. Přesuny trajekty s delfíny v zádech 

Užijte si plavbu s delfíny či velrybamiUžijte si plavbu s delfíny či velrybami

Trajektová přeprava mezi ostrovy je krátká. Trvá maximálně 45 minut. Během této plavby ale máte možnost vidět ostrovy úplně z jiného spektra a zjistíte, že je opravdu každý z nich úplně jiný.

A co teprve, když kolem lodi začnou skákat všudypřítomní delfíni či v dáli zpozorujete velrybí vodotrysk?

2. V království hortenzií a zázvorových lilií

Obdivovat můžete místní květiny, například hortenzieObdivovat můžete místní květiny, například hortenzie

Kytky, kam se podíváte. Kdo byl na Madeiře, tak si říká, že více kytek už snad nikde v Evropě nemůže růst. Ale může!

Ostrovu Faial se kupříkladu říká Modrý ostrov a klidně by jej šlo nazvat také Království hortenzií.

Je hortenziemi doslova posetý. Jeden místní taxikář dokonce spočítal, že jen živého plotu z hortenzií je tu 57 km! Na ostrově, který měří 21 x 14 km. A co teprve ty lány zázvorových lilií?

Čtení: Zájezdy na Azorské ostrovy - srovnání a doporučení

3. Procházka po teprve 60 let staré zemi 

Vulkanická část ostrova FaialVulkanická část ostrova Faial

Další raritou ostrova Faial je 2,5 km² země, která byla vytvořena sopečnou činností teprve v roce 1957! Chodit po tak mladé zemi se vám jen tak někde ve světě nepodaří.

Navíc je tato krajina neskutečně rozmanitá, hýří všemi možnými barvami a treky po tomto novém poloostrově či návštěva vulkanického centra je nezapomenutelným zážitkem.

A co takhle piknik při západu slunce na opuštěném majáku, který celou tuto sopečnou erupci pamatuje?

4. Sýry, které můžou konkurovat i Švýcarsku

Vynikající místní sýry určitě ochutnejteVynikající místní sýry určitě ochutnejte

Na ostrově Sao Jorge žije dvakrát tolik kraviček co lidí. Sice si tu nepochutnáte na skvělém steaku, ale zato sláva místního sýru přesáhla hranice Portugalska a může lehce konkurovat Francii či Švýcarsku.

Návštěva místní sýrárny je naprostá nezbytnost. Seznámíte se tu s procesem výroby, dozvíte se o distribuci a samozřejmě nesmí chybět ani degustace. To vše za pouhých 1,50 €.

5. Fantastické túry nedotčenou přírodou

Nádherné vodopády na AzorechNádherné vodopády na Azorech

Pokud si nehodláte na dovolené jen válet šunky, Azory jsou tím pravým místem pro vás. Procházky  nejsou nijak náročné. Leváda na ostrově Faial nabízí návrat do třetihor, trek na Sao Jorge zase pohled do největší přírodní botanické zahrady, koupání pod vodopádem, procházku po tzv. Fajas a spoustu nacvakaných fotografií.

Výzvou vám může být zdolání nejvyšší hory Portugalska – Ponta do Pico (2 351 m) na ostrově Pico. Výstup není snadný, na čtyřech kilometrech zdoláte 1 120 m převýšení a pořád jen lezete po černé lávě. Horší je ale sestup, který naši cestovatelé nazývají právem „masakr“.

Ovšem výhledy z vrcholu na celý ostrov a zároveň na okolní ostrovy určitě za tu námahu stojí. A ti, kteří nejsou zdatnými turisty, si tento den mohou vychutnat malé plážičky, kterých jinak na ostrovech není až tolik. Kromě toho si můžete sjednat cestovní pojištění, které vás bude chránit před nenadálými událostmi.

6. Koupání v lávových jezírcích

Lávové jezírko ke koupáníLávové jezírko ke koupání

Masáž lávovými kameny zadarmo? Víme, jak na to! Na pobřeží si poleháváte na černých lávových kamenech a necháváte si jimi prohřívat vaše tělo.

Když je vám už dostatečně teplo, svlažíte se vodou z Atlantiku (v létě má kolem 21 stupňů) v nádherném lávovém jezírku, kterých je na Azorech spousta. Jezírka nabízejí bezpečné koupání i ve dnech, kdy se Atlantik tak trochu zlobí.

7. Vinohrady pod ochranou UNESCA

Vinice na ostrově PicoVinice na ostrově Pico

Vinohrady ostrova Pico jsou zapsány na Seznamu UNESCA jako velká rarita. Vyskytují se v nadmořské výšce maximálně 100 metrů a jsou chráněny proti větru a slanému vzduchu z oceánu čedičovými zídkami.

Tato jedinečná kulturní krajina drobných obezděných polí je odkazem práce několika generací drobných zemědělců, kteří i v nehostinném prostředí dokázali pěstovat víno.

8. Hovězí? Tady jedou steaky z tuňáků!

Na talíři spíše čekejte ryby a mořské plodyNa talíři spíše čekejte ryby a mořské plody

Gastronomie Azor se liší ostrov od ostrova. Co mají ovšem společné, jsou vždy čerstvé ryby a mořské plody. Nejčastěji narazíte na tuňákové steaky či krevetky.

Masožrouti asi úplně nadšeni nebudou, ale taková jelita na pomerančích vás zajisté uspokojí. Velmi dobrá je i místní rajská polévka či zelná Caldo verde.

9. Pohodáři, se kterými se snadno domluvíte

Místní jsou pohodářiMístní jsou pohodáři

Místní lidé jsou totální kliďasové, které nevytočí snad vůbec nic. Jsou už zvyklí na to, že se občas probudí některá ze sopek nebo že se občas země trochu zatřese. V minulosti také spousta z nich emigrovala do Ameriky.

Dnes se vracejí a s klidem sobě vlastním si užívají výdělků z emigrace. Téměř s každým se tu domluvíte anglicky, a jelikož jsou ostrovy izolované od zbytku světa, věřte, že budou rádi za každé popovídání s vámi.

10. Nevyzpytatelné a dobrodružné počasí

Počasí je na Azorech hodně proměnlivéPočasí je na Azorech hodně proměnlivé

Počasí na Azorech může být divočejší, ale to je právě to, co dělá ostrovy tak atraktivními. Nikdy nevíte, jak bude za hodinu, a plánovat si zítřek je doslova nemyslitelné.

Stejně tak se může stát, že trajekt bude přesunut až na zítra a program se může měnit z minuty na minutu. Opět něco, co na klasické dovolené jen tak nezažijete. Ale nebojte, my jsme na Azorech zatím měli sluníčko téměř každý den! Tak jedeme? 

Petra Bujoková

Petra BujokováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vyhledávám dobrodružství. A mé zájezdy plují na podobné vlně.

Portugalsko (Azory)

Zázrak Atlantiku? Azory…

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Azory

Zájezdy na Azory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-vyrazit-na-azory/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024