10 důvodů, proč navštívit Madeiru: Koupání uprostřed skal, jízda na saních i potápění? Ano!

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 67960x

10 důvodů, nebo chcete-li 10 madeirských zážitků, které si nesmíte nechat ujít.

Vyberte si z našich 13 zájezdů na MadeiruZobrazit zájezdy

Zelený, hornatý, subtropický ráj pokrytý ohromným množstvím barevných květů… To je ostrov Madeira, perla Atlantského oceánu. Malý ostrůvek mezi Portugalskem a Marokem nabízí svým návštěvníkům okouzlující přírodní krásy, pitoreskní městečka i netradiční zážitky. Co si na Madeiře rozhodně nesmíte nechat ujít?

1. Poznejte na vlastní oči, proč se Madeiře říká „květinový ostrov“

Madeira se právem pyšní takovými přezdívkami jako ostrov květů”, ostrov věčného jara” nebo barevný ráj“. Dostatek vláhy, kterou přinášejí pasátové větry, příznivé klima, propracované závlahové systémy a úrodná vulkanická půda vytvářejí podmínky, ve kterých se daří stovkám druhů květin dovezených na ostrov z celého světa.

Z květů nejrůznějších barevných odstínů se můžete těšit na svazích a loukách ve volné přírodě, v parcích nebo v několika úchvatných botanických zahradách. V botanické zahradě v hlavním madeirském městě roste asi 3000 druhů rostlin a její součástí je i malá ZOO, v níž se setkáte třeba s elegantními bílými pávy.

Tropická zahrada v Monte Palace je obklopena jezírky a vodopády a nabízí návštěvníkům romantická zákoutí a nádherné vyhlídky do okolí. Nebo vás spíše naláká zahrada plná orchidejí? Budete-li mít chuť, můžete na Madeiru přijet také v období každoročního dechberoucího květinového festivalu.

2. Vykoupejte se v přírodních bazénech uprostřed divokých skal

Zaplavte si v lávových jezírkáchZaplavte si v lávových jezírkách

Odlehlá pobřežní vesnice Porto Moniz na severozápadě ostrova láká návštěvníky na své přírodní bazény s dokonale čistou mořskou vodou, které byly vytvořeny mezi skalami vulkanického původu. V jezírkách navzájem spojených betonovými chodníčky si můžete užít koupel ve vodě vyhřáté slunečními paprsky a mezitím obdivovat divokou přírodní krásu tohoto výjimečného místa.

Čtení: Zájezdy na Madeiru – srovnání a doporučení

3. Užijte si nezapomenutelný den v hlavním městě

Funchal, hlavní město Madeiry přezdívané „malý Lisabon“, není nijak rozlehlé a hravě ho zvládnete projít za jeden jediný den. Obdivujte krásnou architekturu, procházejte se strmými uličkami v historickém centru, ponořte se do barevného trhu s čerstvými lokálními produkty a vychutnejte si oběd v některé z mnoha vynikajících restaurací.

Čtení na podobné témaMadeira: kouzelný ostrov, kde jaro nikdy nekončí a levády nesou vavřínyPřečíst

Nezapomeňte se také vydat na procházku ke katedrále, u které místní ženy v tradičních krojích prodávají pestrobarevné květiny. Vrcholem vaší návštěvy pak bude procházka po ulici Rua de Santa Maria – dveře jednotlivých domů tu zkrášlili svými malbami místní umělci, a tak je tato ulice překrásnou netradiční galerií pod širým nebem.

4. Pozorujte podmořský život a staňte se součástí akvária

Madeira Aquarium plné nejrůznějších živočichůMadeira Aquarium plné nejrůznějších živočichů

Křišťálově průzračná voda Atlantského oceánu nabízí dostatek vyžití pro příznivce potápění a šnorchlování. Skutečně výjimečná je pak návštěva ráje pro všechny milovníky podmořského života, akvária Madeira Aquarium. Zde se můžete stát tak trochu akvarijní součástí.

Pro zájemce je tu totiž v nabídce potápění v nádrži s 500 000 litry slané vody, při němž můžete v bezprostřední blízkosti pozorovat žraloky, rejnoky a stovky dalších druhů ryb zatímco vás vaši blízcí budou bedlivě sledovat za sklem nádrže a vytvářet vám nezapomenutelné fotky.

5. Dopřejte si rychlou jízdu v proutěných saních

Do městečka Monte na svazích skal se svezete lanovkou a dolů se můžete projet po tzv. Montském tobogánu, o kterém se dokonce sám spisovatel Ernest Hemingway vyjádřil jako o „rozveselujícím zážitku“.

Rychlou a vzrušující jízdu po svažující se silnici dlouhé dva kilometry zažijete usazeni na měkkých polštářích v tradičních proutěných saních, které zezadu ovládají řidiči se slamáky na hlavě regulující rychlost speciálními botami s gumovými podrážkami.

6. Procházejte se okouzlující krajinou tam, kam silnice nevedou

Levadas na MadeiřeLevadas na Madeiře

Povrch na Madeiře je velmi hornatý a po dlouhá staletí byl na ostrově budován zavlažovací systém, jehož cílem bylo přivádět vodu z vysokých hor do nížin. Po celém ostrově byla hloubena síť umělých kanálů, tzv. levadas, které přivádějí potřebnou vodu k zahradám, vinicím a banánovým plantážím.

Kolem kanálů byly vybudovány cestičky, aby mohlo docházet k jejich čištění a údržbě. Dnes je síť levadas dlouhá přes 2000 kilometrů a cesty kolem nich se staly oblíbenými turistickými trasami. Navíc se po nich můžete dostat do jinak nepřístupných částí, kam nevedou žádné jiné cesty ani silnice.

Během procházky podél stáčející se sítě kanálů budete moci obdivovat nádherné scenérie, užívat si výhledů, prozkoumat část největšího vavřínového lesa na světě a na cestu vám navíc budou vonět stovky barevných květů.

7. Obdivujte hloubku a výhled z unikátní prosklené lávky

Strmý útes Cabo Girao vystupující z oceánu je jednou z hlavních madeirských turistických atrakcí a se svými bezmála šesti sty metry také jedním z nejvyšších útesů v Evropě.

Na jeho vrcholu si budete moci užít fascinující vyhlídku do okolí a také hloubku pod vámi z prosklené lávky z roku 2012, která je druhou nejvýše položenou na světě, hned po podobné lávce nad americkým Grand Canyonem.

8. Vydejte se na výlet za delfíny a velrybami

Těšit se můžete na delfíny v oceánuTěšit se můžete na delfíny v oceánu

Atlantský oceán, kterým je Madeira obklopena, dosahuje kolem jejích břehů úctyhodné hloubky 4000–5000 m, Madeira se tak doslova zvedá z hlubin Atlantiku. Díky tomu je „ostrov věčného jara“ jedním z nejlepších míst na světě, kde můžete pozorovat velryby a delfíny.

Na světě existuje kolem osmdesáti druhů kytovců a plných 29 z nich můžete během celého roku pozorovat právě na Madeiře. Pokud se vydáte na objevnou plavbu, máte asi devadesátiprocentní šanci, že kolem vaší lodi propluje delfín a budete-li mít ještě větší štěstí, můžete narazit také na velrybí rodinku.

9. Užívejte si slunečních paprsků na plážích „Zlatého ostrova“

Na Madeiře se nachází několik malých kamenitých pláží. Pro milovníky plážového lenošení je však ideálním místem nedaleký ostrov Porto Santo, který pod Madeiru spadá a kam dorazíte za dvě hodinky trajektem z hlavního města Funchalu.

Na ostrově vás čeká průzračně modrá voda a pláž dlouhá celých 9 km s jemným zlatým pískem, díky kterému si dokonce Porto Santo vysloužil přezdívku „Zlatý ostrov“.

10. A čím to zapít? Přece vínem madeira!

Ochutnejte madeirské vínoOchutnejte madeirské víno

Z Madeiry nesmíte odjet bez toho, aniž byste okusili typické víno madeira, velmi podobné portskému vínu. Jedná se o druh fortifikovaného vína, tedy takového, do nějž se během kvašení přidává silná pálenka. Na ostrově bylo poprvé vyrobeno už v 15. století a původním účelem přidávání vínovice bylo to, aby sudy s vínem přestály bez zkažení dlouhé cesty přes Atlantik.

Díky tvrdému alkoholu bylo dosaženo unikátní chuti a víno madeira se brzy stalo významným obchodním artiklem. Připijte si třeba vychlazeným zlatožlutým Sercialem z bílé révy nebo tmavým tělnatým Malvoisiem, který je vůbec nejznámějším druhem tohoto unikátního vína. Takže: Na Madeiru!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

13 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Portugalsko (Madeira)

Exotika? Jedině Madeira

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů na Madeiru

Zájezdy na Madeiru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. únoraURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-proc-navstivit-madeiru/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024