Ájurvéda: starodávná forma medicíny

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 5. 2017 • Přečteno 4222x

Ájurvéda je starodávná forma medicíny, která v doslovném překladu znamená „nauka o životě“.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Srí Lanka byla odedávna světoznámá díky kvalitnímu koření. Při svých toulkách Srí Lankou byste rozhodně neměli vynechat zajímavou návštěvu jedné z takzvaných ájurvédských zahrad koření. Co je to ájurvéda a kde ájurvédské zahrady koření na Srí Lance hledat, vám prozradíme v následujícím článku.

Co je to ájurvéda

Ájurvéda je starodávná forma medicíny, která v doslovném překladu znamená „nauka o životě“. Učí nás poznávat své tělo i duši a vracet je k rovnováze. Jedná se v podstatě o nejstarší celostní systém vedoucí ke zdravému způsobu života.

Ájurvédská medicína, na rozdíl od té západní, neléčí pouze nemoc jako takovou, ale odstraňuje i její příčiny. Jejím cílem je dosažení fyzické a psychické pohody, k čemuž využívá pouze přírodních prostředků, jako jsou bylinky, koření a přírodní oleje.

Ájurvédská strava

Ukázka v zahradáchUkázka v zahradách

Bohatství a rozmanitost srílanského koření je ideální pro tradiční ájurvédu. Ájurvédská strava se na rozdíl od jiných výživových systémů liší hojností používaného koření. Nemusí to ale nutně znamenat ostrá, pálivá jídla, nýbrž použití koření různých chutí za účelem zvýraznění chuti, barvy a vůně. Srílanské koření se používá nejenom v jídle, ale i v celé řadě olejů, parfémů, mýdel, kosmetik a aromaterapií.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Ájurvédské zahrady koření 

Ájurvédské zahrady koření nabízejí turistům nezapomenutelné návštěvy plantáží s kořením po celé Srí Lance, největší koncentraci těchto zahrad naleznete především v zemědělské oblasti Matale. Nachází se zde například Lords Spice & Herbal Garden, kousek od města Kandy pak naleznete zahradu koření New Ranweli.

Čím jsou zahrady koření zajímavé

V každé ájurvédské zahradě koření vás místní průvodce provede naučnou stezkou, kde spatříte spoustu zajímavých rostlin a stromů. Některé možná znáte, ale budete překvapeni, na co všechno je možné tyto rostliny využívat. Uvidíte zde například kávovník, aloe vera, keř vanilky, strom santal, kardamom, hřebíček, šafrán, muškát, skořici, jasmín, zázvor, ale také marihuanu či koku.

Budete-li mít zájem, můžete si zde nakoupit místní výrobky či ochutnat čisté kakao. Ať již ájurvédě věříte, či nikoliv, určitě si nezapomeňte koupit balíčky srílanského koření, které patří k nejkvalitnějším na světě.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ajurveda/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024