Drahokamy na Srí Lance: šperkovnice Indického oceánu

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 5. 2017 • Přečteno 11434x

Trh se šperky vyžaduje modré safíry o velikosti 5–15 karátů, Srí Lanka je může dodávat ve velkém množství.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Víte, že...

právě Srí Lanka je největším vývozcem polodrahokamů na světě? Je zdrojem asi 75 z odhadovaných 130 druhů drahých kamenů.

Ostrov známý jako „šperkovnice Indického oceánu“ nebo „ostrov drahokamů“, Srí Lanka, přinesla světu vzácné kameny v takovém množství jako žádné jiné místo na Zemi. „Cejlon“ má zářivou pověst, protože nikde jinde není tolik odrůd drahokamů, které se soustředí v tak malé oblasti a tak hojně jako na tomto ostrově.

Jeden z nejkrásnějších a nejexotičtějších ostrovů na světě leží těsně pod jižním cípem Indie. Tento tropický ráj s hruškovitým tvarem a velikostí Sicílie je turistickou destinací. Kromě drahokamů tu však najdeme kaučukovník, kokosové palmy, dřevořezby a jiné. Nejvíce kamenů pochází ze širokého pásu známého jako Hortonské pláně, které procházejí středem Srí Lanky. Hrany tohoto pásu tvoří koryto ohraničené řetězcem hor.

Jako první si při lázni v pramenech všimli krásných barevných oblázků Védové, kteří byli původními obyvateli ostrova. Nepsal se ještě ani rok 500 před naším letopočtem. Buddhisté ze severní Indie objevili krásu drahokamů a začali je zasazovat do šperků. Kameny poté měnili se zahraničními obchodníky a nakonec si poklady našly cestu na trhy Asie a Evropy.

Mnoho starověkých obchodníků mělo Srí Lanku jako jeden z hlavních cílů právě kvůli cenným pokladům. Prý i Etruskové používali rubíny získané z ostrova na zkrášlení svých šperků. O dvě stě let později začali Římané dělat totéž. Od té doby se jemné rubíny ze Srí Lanky dostaly do všech koutů světa.

Polodrahokamy na Srí LancePolodrahokamy na Srí Lance

Marco Polo napsal o své návštěvě v roce 1292: „Chci, abyste věděli, že ostrov Ceylon je svou velikostí tím nejkrásnějším ostrovem na světě a ze svých potoků vydává rubíny, safíry, topaz, ametyst a granát.“ Kdo četl slavná Sindibádova dobrodružství, ví, že nejvzácnější a nejcennější drahokam drahokamů našel právě na Srí Lance.

Zdá se, že rubín byl obdivován už od počátků. Známý arabský mořeplavec Ibn Batuta, který navštívil zemi někdy mezi lety 1333 a 1341, napsal: „Všechny ženy na ostrově Ceylon mají rubíny různých barev a nosí je na rukách i na nohou jako náramky. Sultánské otrokyně dělají z rubínů ozdoby a nosí je na svých hlavách.“

Drahokamy ze Srí Lanky patří mezi nejkrásnější na světě, žádné jiné se jim svou kvalitou nevyrovnají. Když k tomu přidáme vynikající um klenotníků, pochopíme, proč je ostrov rájem milovníků drahokamů, šperků a klenotníků. Většina předních výrobců šperků předvádí své sbírky v zahraničí na veletrzích šperků, kde najdou mnoho kupců z celého světa.

Trh se šperky vyžaduje modré safíry o velikosti 5–15 karátů, Srí Lanka je může dodávat ve velkém množství. Modrý safír je nejvyšším klenotem Srí Lanky a je také nejlepší na světě. Nejkvalitnější safíry mají to, co je odborníky nazýváno královský modrý odstín. Co se týče tvrdosti, zaujímá hned druhé místo za diamantem.

Safíry, které ohromily svět

Pojďme se podívat na safíry, které pocházejí z tohoto okouzlujícího ostrova a dodnes berou dech každému, kdo je spatří. Tím nejznámějším modrým klenotem je nejspíše „Srdce oceánu“, které se objevilo ve slavném filmu Titanic.

Druhým v pořadí je 2karátový cejlonský safír v bílém zlatém prstenu, který daroval Charles, princ z Walesu, Lady Dianě. O pár let později dal stejný safír William své Kate. Samozřejmě jsou i další safíry, jež svou kvalitou předčí drahokamy na prvních dvou příčkách:

1. Loganův safír – bezchybný safír se 423 karáty, který je obklopen 20 brilianty a je považován za druhý největší na světě. Jméno získal podle paní Loganové, která šperk darovala institutu ve Washingtonu. Pro lepší představu – kámen má velikost vejce.
2. Blue bell – 392 karátů, špičkový safír, který se prodával za více než 17 miliónů dolarů. Jeden karát vás tak vyšel na 44.000 dolarů.
3. Hvězda Indie – byl do roku 2015 největší hvězdný safír, s hmotností 563 karátů. Objeven byl před 300 lety, dnes je k vidění v New Yorku. Kromě velikosti je hvězda Indie neobvyklá, protože má hvězdy na obou stranách kamene. Za to je zodpovědný tzv. Rutil, který vytváří hvězdný efekt známý jako asterismus.
4. Safír královny Marie – tento kámen koupil král Ferdinand z Rumunska roku 1921 pro svou manželku Marii. Později byl však prodán a dnes je vystavován v Moskvě.
5. Adamova hvězda – největší hvězdný safír na světě, nalezen roku 2015, váží 1400 karátů. Majitelem je muslim, který pojmenoval kámen podle Adama. Ten prý sestoupil na Adamovu horu po vyhnání z ráje. Cena je odhadována na 300 miliónu dolarů.
6. Safíry Stuart a Sv. Edward – z ostrova prý pocházejí i jedny z největších modrých safírů, Stuart a Sv. Edward, zdobící britskou korunu.

Měsíc na Zemi

Malý důl na Srí LanceMalý důl na Srí Lance

Klenot, který se nachází pouze na Srí Lance, se nazývá Moonstone neboli Měsíční kámen. Tento kámen vykazuje mléčně modravý lesk podobný barvě měsíčních paprsků, a proto byl také tak pojmenován. Podle legendy se paprsky měsíce za úplňku proměnily ve třpytící se drahokam magických vlastností. Díky zvláštní hře přírody se měsíční kameny nacházejí pouze v jediné části ostrova kolem vesnice Meetiyagoda na jihu Srí Lanky.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Jeden drahokam, vysoká dávka potu a dřiny

Dolování a zpracování se dnes provádí stejně jako před tisíci lety. Čím menší postava, tím lépe se pohybuje v malých prostorách dolu. Jámy mívají průměr zhruba 2 x 1,5 m a ty nejhlubší dosahují hloubky až 40 m. Tento primitivní způsob dolování vyžaduje spousty pracovních sil.

Práce těžařů při dolování má svůj řád. První skupinu tvoří „kopáči“ šachty, druhou těžaři, další odvážejí vytěžený illam k nejbližší řece, kde ho další členové týmu pomocí pánví spletených z ratanu propírají, dokud v pánvi nezůstane směs drobných kamínků obsahující rudní minerály, polodrahokamy a drahokamy. Na vše dohlíží od roku 1972 Národní úřad pro drahokamy a šperky, který také dohlíží na důlní licence.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/drahokamy-na-sri-lance/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024