Ayutthaya: město protkané vodními kanály, s krásnými paláci a chrámy

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2017 • Přečteno 11288x

Město je pojmenováno podle starověkého indického města Ayodhaya (nenapadnutelný, nedobytný), kde se narodil Rama – hrdina indického eposu Ramajána.

Vyberte si z našich zájezdů do ThajskaZobrazit zájezdy

Bývalému hlavnímu městu Siamského království se přezdívá Benátky východu. Ostrovy protkané vodními kanály nesou nad vodní hladinou krásné paláce a chrámy. Pro prozkoumání historického parku se zase hodí šlápnout do pedálů a projet se na kole nebo si toto unikátní město, které je na seznamu UNESCO, prohlédnout ze sloního hřbetu.

Dávná sláva města

Ayutthaya byla centrem Siamského království od 14. do 18. století. Město je pojmenováno podle starověkého indického města Ayodhaya (nenapadnutelný, nedobytný) kde se narodil Ráma – hrdina indického eposu Ramajána. Město bylo založeno králem U-Thongem v roce 1350 po tom, co bylo původní hlavní město Lopburi zničeno epidemií neštovic. Město mělo strategickou polohu na soutoku tří řek – Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi.

V polovině 15. století zabíralo království většinu současné rozlohy Thajska, Laosu, Kambodži a Barmy. V roce 1685 jeho populace dosáhla 1 milionu lidí (Londýn byl tou dobou poloviční). Lidé žili na hausbótech na 140 km dlouhé síti vodních kanálů. Ayutthaya byla kosmopolitním, moderním městem. Lesk mu dodával také bezpočet buddhistických chrámů, kterých údajně mělo jednu dobu přes 400.

Zlomem se stal rok 1767, kdy bylo město spolu s celou říší rozprášeno invazí barmských vojsk. Město bylo rozbořeno, zlato pokrývající pagody bylo roztaveno a odvezeno. Dnes mohou turisté obdivovat jeho zašlou krásu, která je dechberoucí, třebaže je pouhým zlomkem té původní.

Ayutthaya dnes

Buddhova hlava ve stroměBuddhova hlava ve stromě

Město leží 80 kilometrů severně od Bangkoku. Počet obyvatel se zmenšil na „pouhých“ 60 000 lidí. Město na vás oproti Bangkoku bude působit klidnou, až rodinnou atmosférou. V roce 2011 bylo město zasaženo ničivými povodněmi, kdy výška vody v některých místech dosahovala tří metrů. Záplavy trvaly tři měsíce. Dnes už je většina památek opravena a město je opět oblíbeným turistickým cílem.

Největší koncentrace památek je ve vnitřní části starého města rozprostírajícího se na 4 kilometry širokém ostrově. Oblíbeným způsobem, jak se přepravovat mezi památkami, je pomocí kola. Budete-li chtít vidět i chrámy mimo historický park, vyplatí se vám domluvit si projížďku na lodi.

Velký palác (Wat Phra Sri Sanphet)

Nejvýznamnější památka, na kterou narazíte v centrálním historickém parku. Jak napovídá název, jednalo se o sídlo krále. Součástí paláce byla i obrovská pozlacená socha Buddhy, která byla 16 metrů vysoká. Po vpádu Barmánců byla socha zničena a 200 kg zlata odvezeno jako válečná kořist. Dnes nejvíce přitahují pozornost 3 vysoká čedí, které ukrývají ostatky králů.

Wihan Phra Mongkhon Bopit

V tomto chrámu naleznete obrovskou 12metrovou sochu sedícího Buddhy. V roce 1706 požár způsobený bleskem zničil původní sochu. Buddha byl opraven ale záhy, v roce 1767 opět zničen, tentokrát barmskou invazí. Roku 1990 byla socha opět obnovena a dnes k ní míří mnoho věřících, aby jí vzdali čest, poprosili o vedení v životě a splnění přání.

Pokud ve městě narazíte na fotky sochy před rekonstrukcí a srovnáte je s aktuálním stavem památky, nebudete věřit, že se jedná o jednu a tutéž sochu! Neopakovatelný zážitek!

Wat Mahathat

Tento chrám se opět nachází v centrálním historickém parku. Byl to nejdůležitější chrám celého království, konaly se zde královské obřady. Hlavní čedí ukrývá Buddhovu relikvii. Když bylo město zpustošeno, jako zázrakem přežila kamenná socha Buddhy sedící před komplexem.

Turisté zde míří také kvůli ikonické hlavě Buddhy vystupující z kořenů stromu. Hlava byla ukryta v zemi a tím, jak strom rostl, se pomalu dostávala na povrch. Jedná se o jednu z nejfotografovanějších památek ve městě.

Wat Ratchaburana

Klášter postavený v Khmérském stylu. Byl postaven na místě bratrovražedného boje. Po smrti krále se bratři utkali o následnictví v boji na slonech. Během boje oba zemřeli a jejich třetí bratr pak rozhodl na jejich počest postavit na místě zápasu tento chrám.

Kromě mistrovské práce zdobením štukem můžete obdivovat nejvyšší prang (prangy jsou věžovité stavby typické pro khmérský a auytthayovský architektonický styl, symbolizují posvátnou horu Meru). Můžete na něj vyjít, za příjemného vánku se z něj rozhlédnout po okolí a pak sestoupit do jeho vnitřní krypty, kde je vzácná zachovalá původní freska. V roce 1957 byla bohužel krypta vykradena a zmizela velká část zlatých předmětů.

Wat Lokkayasutha

Wat LokkayasuthaWat Lokkayasutha

V tomto chrámu vás přivítá obrovská, 42 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy. Původně byla zastřešená, ale po invazi Barmánců na místě zůstaly pouze základy pilířů. Socha neznázorňuje Buddhu vstupujícího do Nirvány, jak je u této pozice obvyklé, ale jeho stonásobné zvětšení, když bojoval s démonem Rahu.

Wat Chai Wattanaram

Chrám se nachází na břehu řeky Chao Phraya, se kterou vytváří krásnou scenérii. Tento komplex inspirovaný khmérskou architekturou byl budován v letech 1630–1650 a dnes můžeme obdivovat 4 velká čedí obklopující hlavní prang a 120 sedících soch Buddhy. Stavby jsou z červených cihel, které jsou v dramatickém kontrastu se zeleným trávníkem, který stavbu obklopuje.

Palác Bang Pa-In

Palác Bang Pa-InPalác Bang Pa-In

Palác využívalo mnoho králů pro svůj pobyt. Samotný palác je umístěn na jezeře. Součástí komplexu je i několik budov v evropském stylu, zahrad, rybníčků, mostů a fontán. Ve výstavní síni se také dozvíte něco o historii paláce a králích, kteří jej obývali.

Jídlo

Místní specialitou je Kuay Tiaw-Reua – nudle prodávané na loďce, o kterých se věří, že mají svůj původ právě v Ayutthayi. Nudle se podávají v tmavě hnědém vývaru s vepřovou játrou, sraženou krví, dokřupava osmaženou vepřovou kůží, pečeným vepřovým a rýžovými nudlemi.

Khao Mok Kai je muslimské jídlo, které je ze žluté kořeněné rýže s pečenými kousky kuřete a smaženým česnekem. Jako v celém Thajsku platí, že hlady rozhodně neumřete a nejlépe se najíte s místními v pouličních stáncích.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ayutthaya/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024