Doprava v Athénách: možností spousta, po centru ale raději jen pěšky

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 30216x

Pro pohyb po Athénách dobře poslouží metro, taxi i autobus.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Taxíky jsou v Athénách vždy žluté?

Když si představíte, že v Athénách žijí (oficiálně) 4 miliony obyvatel, logicky vám z toho vyplyne, že síť MHD linek a stanic je zde velmi hustá, avšak například narozdíl od Londýna bohužel i málo přehledná. Po centru města je nejjednodušší a také nejrychlejší pohybovat se pěšky...

V případě, že se potřebujete dostat na okraj Athén, na letiště či do přístavu Pireus, nejvhodnějším dopravním prostředkem pro vás bude metro. Pokud budete chtít nasát atmosféru každodenního athénského života a ne jen slavnou řeckou minulost v podobě památek, je pro vás pohyb v MHD tou pravou volbou, zvlášť když budete cestovat v zimě, kdy je v Athénách doslova přelidněno.

Κ červnu 2014 jsou aktuální ceny lístků na MHD následující: jízdenka na 90 minut stojí 1,40 €; celodenní jízdenku pořídíte za 4 € a týdenní za 14 €. Pro turisty je však nejvýhodnější 3denní turistická jízdenka, která v sobě zahrnuje i zpáteční cestu z letiště a stojí 20 €. 

Metro: pozor na správný vstup

Zajímavostí sítě metra v Athénách je bezesporu to, že až do roku 2004, kdy se zde konaly olympijské hry, existovala pouze tzv. nadzemní dráha, která vedla z přístavu Pireus do centra města na náměstí Monastiraki. Během cca 8 let dokázaly Athény vybudovat další dvě linky metra, z nichž jedna vede pohodlně až na letiště, a tu původní významně prodloužit. V současnosti jsou tedy v Athénách tři linky (modrá, zelená a červená), v rámci nichž stále ještě probíhá výstavba nových stanic na okrajích Athén.

Pozor si dávejte, než sestoupíte do metra, musíte si zjistit správnou stranu nástupu, vlaky totiž na většině stanic projíždí uprostřed mezi nástupišti (narozdíl od Prahy). Jízdenku zakoupíte v automatu před vchodem do zpoplatněné zóny. Metro jezdí zhruba od 5 rána do půlnoci, o víkendech do 2 v noci. 

Tramvaje: pouhé tři linky a na okraji

Poté, co byla tramvajová doprava zcela nahrazena autobusy a trolejbusy, tramvaje z Athén téměř na 40 let vymizely. Jejich znovuzavedení se datuje do doby konání olympijských her v roce 2004.

Tramvajové linky jsou pouze tři a můžete jimi cestovat spíš po okrajových částech města, především podél mořského pobřeží. Tramvajové zastávky jsou až paradoxně (oproti daleko vytíženějšímu metru) velmi moderní a využívají jednu z nejposlednějších technologií informačních tabulí. Frekvence tramvajových spojů však není tak častá, jak bychom možná mohli předpokládat, po pobřeží jezdí tramvaje asi jen třikrát do hodiny.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Autobusy/trolejbusy: nejhustší síť na světě

I přes dnes už rozsáhlou a vypracovanou síť metra by se v Athénách rozhodně neobešli bez autobusové a trolejbusové dopravy, která je zde asi jedna z nejhustších na světě. Jen trolejbusy jsou zde provozovány na 23 linkách, které čítají celých 350 km.

Tato propletená síť MHD je však vykoupena nepřehledností, budete potřebovat mapu nástupišť nebo se neustále někoho ptát. Pokud budete mít štěstí na kloubový trolejbus Neoplan, tak vězte, že jeho motor pochází z plzeňské Škodovky.

Jen pro zajímavost, athénský autobusový vozový park čítá na 2 000 autobusů a počtem přepravených cestujících ročně konkuruje i metru. 

Taxi: o jízdné se podělíte

Je jich tady prý více než 400 000. I přesto si ovšem taxikář vybírá vás a ne vy jej. Řeknete mu, kam chcete jet a záleží na jeho uvážení, jestli vás tam vezme či nikoliv (pokud je váš cíl po jeho cestě domů na polední svačinu, máte docela velkou šanci...). Také se běžně stává, že taxikář po cestě zastaví i dalším pasažérům a o náklady se pak podělíte.

Ceny za taxi službu jsou jako v každém hlavním městě poněkud vyšší, také záleží na tom, zda jedete taxíkem přes den či v noci.

Okolnost, kterou turista jen velmi těžko ovlivní, je také to, že vás méně pocitvý taxikář může protáhnout městem, aby si trasu o něco prodloužil. Ale s tím bohužel asi nic nenaděláme ani v Praze, natož v cizím městě...

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/doprava-v-athenach/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024