Monastiraki: místo, kde se drží tradice

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10604x

Monastiraki je jednou z nejtradičnějších athénských čtvrtí, která nabízí jak starověké památky, tak současný bleší trh.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Společně s Plakou je čtvrť Monastiraki (řecky Μοναστηράκι) turisticky nejatraktivnější, protože je považována za nejtradičnější. Čilému pohybu turistů napomáhá i to, že je tady zakázán silniční provoz a vznikla tak jedna z největších pěších zón v centru Athén.

Svůj název získala čtvrť podle hlavního náměstí Monastirakiou, na němž stojí malý kláštěrní kostel (=monastiraki) pravděpodobně ze 17. století. 

Hadriánova knihovna

Na náměstí Monastirakiou stojí Hadriánova knihovna, jejíž stavbu financoval filhelénský římský císař Hadrián. Budova měla sloužit jako uložiště vzácných řeckých spisů. Původně měla tato stavba podobu uzavřeného nádvoří o rozměrech 70 × 100 metrů s podloubím a stovkami sloupů. V knihovně byly dva velké sály, kde mohli studenti studovat či poslouchat přednášky. Budova měla pravděpodobně 3 patra a ukrývala více než 20 000 pergamenů. V současnosti prochází stavba dalekosáhlou rekonstrukcí, originálně se totiž dochovalo jen několik sloupů a kousek mozaiky na podlaze.

Muzeum keramiky

Tsisdarakosova mešita neboli dnešní Muzeum keramiky stojí hned vedle Hardiánovy knihovny. Samotná mešita pochází z roku 1759 a po vyhlášení nezávislosti nad Tureckem, kdy byl z mešity odstraněn minaret, byla přeměněna na kasárna, později pak na vězení a po 1. světové válce zde vzniklo toto muzeum, to však ocení snad jen opravdoví znalci starověké keramiky.

Bleší trh

Dnes je na náměstí i v jeho blízkosti soustředěn typický bleší trh, jehož tradice sahá do období turecké nadvlády nad Řeckem. V místních krámcích a stáncích najdete nejen hadříky, hudební nástroje, kempingové vybavení, starožitnosti, ale i oříšky, sladkosti, ovoce, zeleninu, gyros apod.

Doporučujeme

Pokud toužíte vychutnat si výhled na večerní nasvětlenou řeckou agoru a Akropoli, nejjednodušším řešením je vyhlédnout si stůl v některé z místních taveren, dát si nějakou výbornou řeckou specialitu a s vínem v ruce se prostě jen tak kochat.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/monastiraki/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024