Hanami: unikátní festival rozkvětu sakur, národního stromu Japonska. Proč na něm nechybět?

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 12. 2018 • Přečteno 6166x

Hanami doslovně znamená „pozorování květin“, a to je účelem celého festivalu... Pozorovat, rozjímat a odnést si nezapomenutelné zážitky.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Festival Hanami je vlastně svátkem, který se slaví po celém Japonsku v období rozkvětu sakur, japonského národního stromu. Věděli jste ale, že tuhle nádhernou tradici Japonci převzali od Číňanů? Nejen o tajemství růžových kvítků, ale i o tom, proč jet do Japonska právě v tomto období, se dočtete níže.

Hanami doslovně znamená „pozorování květin“, a to je účelem celého festivalu – sledovat pomíjivost kvetoucích stromů, která trvá maximálně pár týdnů.

Japonsko převzalo v brzkém věku od Číny mnoho tradic a zvyků, jedním z nich bylo právě pozorování květů. Tato kratochvíle byla nejoblíbenější v období Heian v letech 794–1191, kdy byla v rozkvětu i literatura a poezie.

Tradice v proměnách času (k lepšímu)

Tradice pochází z ČínyTradice pochází z Číny

Na rozdíl od jiných asijských zemí, kde je rozkvět květů brán spíše pozitivně nebo ztělesňuje krásu a ženskost, v Japonsku je díky krátkému období rozkvětu vnímán jako symbol pomíjivosti života, který také často nacházíme v literatuře, filmech, a hlavně v ukiyo-e, dřevorytech z období Edo.

Nicméně vlivem proměn společnosti a turismu se pohled na sakury změnil a lidé v nich nevidí už jen pomíjivost, ale i příchod jara, štěstí a lásky.

Jak pozorovat sakury v dnešní době?

Užijte si piknik s přáteliUžijte si piknik s přáteli

Motivy sakur naleznete v Japonsku téměř všude. Na dopisních papírech, na kimonech, čajových soupravách nebo i na hromadné dopravě. Sakura je i znázorněna jakožto národní symbol i na stojenové minci.

Stromy sakur jsou sázeny v parcích, zenových zahradách, školách i na ulicích vždy v hojném počtu. Přestože sakura neplodí žádné plody, je vyšlechtěna jako okrasná pro obdiv kolemjdoucích a návštěvníků.

Pod růžovými květy obsypanými korunami stromů se místní scházejí na rozložených dekách, otevřou svačinu a saké a kochají se růžovou nádherou.

Bohužel ne vždy je Hanami takto romantické, hlavně ve velkých městech se stává davovou atrakcí. Stromů je zkrátka méně než lidí, a proto na některých místech sedí lidé celý den nebo i několik dní, aby udrželi místo pro své kolegy nebo přátele.

Už výstražné cedule varují, aby návštěvníci na květy nesahali, netrhali je a nelezli na stromy. Pokud se rozhodnete, že uspořádáte pod sakurami piknik, dávejte si pozor, protože spousta parků nemá odpadkové koše. Proto si odpad budete muset odnést domů.

Zkontrolujte si také místní pravidla, která se liší park od parku. Mnoho parků například nepovoluje grilování. Některé mají večerní zákaz pořádání pikniků. Několik z nich zakazuje i alkoholické nápoje.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Co nevynechat k jídlu a pití?

Sakura dangoSakura dango

Při příležitosti Hanami se pije a jí tematické jídlo a pití inspirované především sakurami. Tohoto trendu využívají také řetězce jako McDonald nebo Starbucks, které v tomto období nabízí například hranolky se sakurovou příchutí nebo sakura latté a mnoho dalších výrobků.

Nicméně tradiční nápoje a pokrmy jsou stále nejoblíbenější. K sehnání je sakura saké, sakura čaj nebo netradiční Amazake, sladké saké z fermentované rýže obsahující minimum alkoholu nebo vůbec žádný, které se pije hlavně při této příležitosti.

Co dalšího si přinést na piknik? Rozhodně něco sladkého k zakousnutí, jako jsou koláčky z rýžového těsta sakura moči, obalené ve slaném sakurovém listu, sladké želé sakura yukan nebo tříbarevné rýžové koláčky sakura dango na špejli.

A jak že vlastně sakura chutná? Často je to těžké určit, protože se může přidat úplně do čehokoliv, ať už je to sladké, či slané. Dá se ale shodnout na tom, že sakura má jemnou třešňovou chuť, často lehce nahořklou, a dá se i přirovnat k příchuti růže.

Nicméně není tak důležitá chuť jako atmosféra, která všechny tyto produkty provází a to je to, co z nich dělá populární a vyhledávané.

Místa pro pozorování sakur

Festival si užijete na lodičkáchFestival si užijete na lodičkách

První rozkvět sakur začíná na nejteplejším místě Japonska na ostrově Okinawa, kde začnou sakury kvést už koncem března, kdežto v Kjótu nebo v Tokiu rozkvět začíná na konci dubna. Sakury lze spatřit i v květnu v nejstudenější části Japonska, na ostrově Hokkaido.

Tokio je jedním z nejlidnatějších měst na světě, a proto musíte počítat s tím, že se davům v tomto období nevyhnete. Nejoblíbenější místa pro pozorování sakur jsou: Ueno Park, sakury podél řeky Sumida, velký park v centru Šindžuku Jojogi, zenová zahrada Šindžuku Goen, Čidorigafuči, kde se pod rozkvetlými sakurami můžete projet na lodičkách a Meguro Park, kde se sakury tyčí nad vodním kanálem.

Tradiční Kjóto nám také nabízí řadu míst, kam za sakurami zajít. Pokochejte se rozkvetlými stromy poblíž mostu Togetsukyo v Arašijamě nebo se posaďte v krásně rozkvetlém Marujama Parku, kde je jeden z největších sakurových stromů. Můžete si také vychutnat krásnou zahradu ve svatyni Heian.

V Osace se zase můžete projít v Kema Sakuranomija Parku nebo v zahradách před Osackým hradem. Pozorování stromů obsypaných nádhernými růžovými květy při jarním slunci je zkrátka zážitek mnoha podob a významů, na který jen tak nezapomenete.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hanami/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024