Festival Some no Komichi – barvení látek: úchvatná galerie na řece, kterou turisté dosud nestihli objevit

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 2. 2020 • Přečteno 2623x

Je mnoho technik barvení kimon, které se v průběhu let obměňovaly a doplňovaly. Jejich tradice ale trvá a vidět ji můžete přímo v Tokiu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Okouzlují vás krásně barevná a zdobená kimona gejš? Kimona jsou tradičním oděvem i dnes a nosí je skoro každý při různých příležitostech, proto je tradice stále silná. Jejich barvení má dokonce svůj vlastní festival! 

Obdivovat kimona tak nemusíte pouze na lidech v chrámech nebo ve městech. Látky, které jsou ručně barvené a malované, totiž můžete zhlédnout na skoro skrytém festivalu v samém srdci Tokia. Tady je k němu pár tipů a informací, které by se vám před cestou za novým cestovatelským zážitkem mohly hodit. 

Barvení kimono látek

Je několik technik barvení kimonJe několik technik barvení kimon

Je mnoho technik na barvení kimon, která se v průběhu let obměňovala a doplňovala, aby měla dechberoucí efekt. V několika městech v Japonsku, jako je Tokio, Kjóto a Kanazawa, se od 20. do 60. let čerstvě obarvená kimona omývala v řekách Mijosodži a Kanda.

Dnes to už kvůli zřejmým důvodům a znečištěným městským řekám není možné. Nicméně tato tradice se dodržuje dodnes a dlouhé pruhy látky se nad vodu věší.

Mytí hedvábí v řece Yuzen Nagashi

Kdysi se látky praly v řece, dnes už to kvůli znečištění není možnéKdysi se látky praly v řece, dnes už to kvůli znečištění není možné

Festival v Tokiu se nazývá Some no Komichi. Stejný festival v Kjótu nese jméno Juzen Nagaši. Oba se konají po tři dny, vždy na konci února.

Kjótem, obklopeným ze tří směrů pohořím, vede mnoho krásných řek od severu k jihu. Za starých časů tu lidé používali čistou vodu z hor pro techniku barvení zvanou Yuzen Nagashi nebo k praní hedvábí kimon v řece a odstranění maskovací pasty a přebytečného barviva v procesu ručního kreslení a malování na hedvábí.

Řeka Kamo byla kdysi známá právě díky této tradici. Kromě řeky Kamo byla technika Yuzen Nagashi k vidění i na mnoha řekách v Kjótu, jako jsou Kacuragawa, Horikawa, Šiakawa a Kamijagawa.

Dnes však lze tradiční scenérii Yuzen Nagashi vidět pouze v době festivalových akcí, protože tento proces je nyní považován za zdroj znečištění vody.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Vznášející se pruhy nad řekou... A pořád v Tokiu!

Vznášející se látky v TokiuVznášející se látky v Tokiu

V centru Tokia, kousek od čtvrti Ikebukuro, je v sousedství klidná stanice Nakai, která je po většinu roku takovým obyčejným místem, ale na konci února se stává neobyčejným!

Tato oblast se zabývá výrobou hedvábných kimon, a proto se tu každoročně koná turisty dosud neobjevený, pestře barevný festival látek.

Látky na kimona jsou tu zavěšeny nad řekou Mijosodži, takže nad vodou můžete obdivovat asi sto metrů dlouhé pestrobarevné a krásně zdobené látky. Nejen díky tomu se festivalu přezdívá „galerie na řece“.

Kromě toho je tu asi 90 tradičních obchodů. Prodávají vše od kimon přes doplňky pro přípravu zeleného čaje a wagashi až po tradiční koláčky. Na místním workshopu pak máte možnost si zkusit barvení látek sami!

Při procházce úzkými uličkami, kde se suší látka na kimona, je těžké si uvědomit, že jste vlastně pořád v tom obrovském moderním Tokiu, natož v v Tokiu 21. století. Jako by se tu zastavil čas.

Atmosféra na festivalu bývá klidná a velmi příjemná. Nejsou tu žádní hlasití navaděči ani nikdo, kdo by chodil v masce a kostýmu, jak je to na velkých festivalech zvykem. Naopak je tu jen málo vozidel, zato na každé křižovatce ženy v elegantních kimonech rozdávají letáky a podávají návštěvníkům informace k festivalu.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/festival-some-no-komichi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024