Japonský Nový rok: den, kdy se rozezní zvony, pečou koláče, hraje loterie a darují obálky

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 12. 2019 • Přečteno 5026x

Jak na Nový rok, tak po celý rok. I Japonci se drží tohoto přísloví, a tak se za ničím neženou a snaží se být hlavně se svými blízkými.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

V Japonsku si na Vánoce moc nepotrpí, oslavují hlavně nový rok Šůgatsu. Obchody se zavřou na několik dní a rodiny se sejdou, aby mohly společně strávit čas. A k setkáním se vážou i různé tradice, které Japoncům usnadní vstup do dalšího, lepšího, roku.

Domácí úklid a výzdoba

KadomacuKadomacu

Každý nový rok je oddělený, takže se apeluje na to, aby vše, co bylo rozděláno, bylo dokončeno do začátku nového roku. Vstup do nového roku přináší nový začátek a všechny problémy a starosti zůstávají v tom předešlém.

Domy se před vstupem do nového roku uklidí a prádlo se vypere. Tradiční dekorace kadomacu jsou umístěny před domem tak, aby přilákaly duchy předků nebo duchy sklizně.

Designy pro kadomacu se liší v závislosti na regionu, většinou jsou zdobeny ornamenty z borovice, bambusu a stromů ume, které představují dlouhověkost, prosperitu a vytrvalost. Po 15. lednu nebo 19. ledna je kadomacu spálen, aby uklidnil bohy a uvolnil je.

Novějším zvykem je sledování hudební show „Kohaku Uta Gassen“, velice populárního televizního programu s mnoha známými japonskými zpěváky J-pop a enka ve velkolepých představeních.

První východ slunce 

Východ slunce nad pagodouVýchod slunce nad pagodou

1. leden nejlépe zahájíte sledováním prvního východu slunce v roce (hacu-hinode). Japonci se drží přísloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok“. Proto by měl být den plný radosti a bez stresu a hněvu. Vše by mělo být čisté a neměla by se vykonávat žádná práce.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Návštěva svatyně

Svatyně Mejdži v TokiuSvatyně Mejdži v Tokiu

Další tradicí v Japonsku je navštívit svatyni nebo chrám během Šůgatsu. Nejoblíbenější chrámy a svatyně, jako je svatyně Mejdži v Tokiu, přitahují během tří dnů několik milionů lidí a počítat v tento den musíte s dlouhými frontami.

U takového chrámu se každý návštěvník pomodlí a něco si přeje, aby se mu to do nového roku vyplnilo, a vhodí do pokladničky nějaké peníze, aby podpořil přízeň bohů. 

Zvonění zvonů

Chrámový zvonChrámový zvon

Nejpůsobivější jsou návštěvy chrámů na skutečném přelomu roku, kdy se o půlnoci rozezní velké chrámové zvony.

Buddhistické chrámy v celém Japonsku zazvoní celkem 108krát, aby symbolizovaly 108 lidských hříchů v buddhistickém přesvědčení a zbavili se 108 světských tužeb u každého japonského občana.

Hlavní atrakcí je zvon Watched Night v Tokiu. Japonci věří, že zvonění zvonů je může zbavit hříchů z předchozího roku. Zvon zazní přesně 107krát a jednou o půlnoci. 

Sváteční jídlo

Polévka ozoniPolévka ozoni

Sváteční jídlo Nového roku jsou krabičky oseči. Jedná se o sladké, kyselé nebo sušené pokrmy, nejlépe sezónní a z daného regionu, kde rodina bydlí.

Dalším oblíbeným pokrmem je ozōni, polévka s mochi rýžovými koláčky a dalšími ingrediencemi, které se liší podle různých oblastí Japonska.

Na Nový rok se jí pohankové nudle soba, které symbolizují dlouhověkost, a to se do nového roku určitě hodí.

Rýžové koláčky mochi

Koláčky mochiKoláčky mochi

Dalším zvykem je vytvářet a jíst rýžové koláčky mochi. Vařená lepkavá rýže se vloží do dřevěné nádoby usu a jedna osoba ji potírá vodou, zatímco jiná osoba ji udeří velkou dřevěnou paličkou.

Za pokřiků utvářejí rytmus, který jim pomáhá k tomu, aby při otáčení koláče jedna osoba následovala druhou. Rozdrcením rýže se vytvoří lepkavý bílý knedlík. Vyrábí se před novoročním dnem a konzumuje se začátkem ledna.

Z mochi se vyrábí i novoroční dekorace zvané kagami mochi, tvořené ze dvou kulatých koláčů mochi s mandarinkou daidai umístěnou nahoře. Jméno daidai znamená „několik generací“. Spousta obchodů prodává i plastovou náhražku této dekorace.

Pohlednice

Japonské pohledniceJaponské pohlednice

Koncem prosince a začátkem ledna jsou nejrušnější časy japonských pošt. Japonci mají zvyk posílat novoroční pohlednice nengajo svým přátelům a příbuzným. Jejich původním účelem bylo dát svým vzdáleným přátelům a příbuzným vědět o sobě a své nejbližší rodině, že jsou naživu a v pořádku.

Japonci posílají tyto pohlednice, aby vždy dorazily 1. ledna. Poštovní úřad zaručuje doručení pohlednic k 1. lednu. Aby tyto karty byly doručeny včas, pošta obvykle najímá studenty na částečný úvazek, aby jim pomohli dopisy doručit.

Pohlednice mají různé designy a dají se koupit téměř všude. Většina z nich má čínský zvěrokruh, znamení nového roku, nebo konvenční pozdravy, či dokonce obojí. Čínský zvěrokruh má cyklus 12 let, takže každý rok představuje jedno zvíře.

Nejenže díky novoroční pohlednici zůstávají Japonci v kontaktu s rodinou, přáteli a kolegy, ale také tato pohlednice umožňuje příjemcům vyhrát ceny v celostátní loterii. Šestimístné číslo se nachází v pravém dolním rohu většiny z nich.

V polovině ledna vybírá japonská pošta náhodná čísla pro novoroční poštovní loterii. Pokud naleznete shodu čísel, můžete vyhrát cenu za 100 000 jenů, cestování, elektroniku, jídlo nebo i známky.

Je zvykem neposílat tyto pohlednice, když během roku zemřel někdo v rodině. V tomto případě člen rodiny pošle jednoduchou pohlednici zvanou mochū hagaki – smuteční pohlednice, aby informoval přátele a příbuzné, že by neměli posílat novoroční karty z úcty k zesnulým.

Obálka s penězi pro děti

Děti a počibukuroDěti a počibukuro

Na Nový rok mají Japonci zvyk známý jako otošidama, kdy dospělí a příbuzní dávají peníze dětem.

Peníze jsou rozdávány v malých zdobených obálkách zvaných počibukuro. Výše peněz závisí na věku dítěte, ale není běžné, aby dítě dostalo částku vyšší než je 5 000 jenů, tedy 1 000 Kč.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/japonsky-novy-rok/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024