Hrad Kronborg: Shakespearova inspirace pro Hamleta

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4256x

Hrad Kronborg

Vyberte si z našich 2 zájezdů do DánskaZobraz zájezdy

V Dánsku je možné navštívit tolik hradů, že brzy zapomenete, čím se od sebe liší. Hrad Kronborg je však legendou, námořní pevností i muzeem zároveň. Jeho výjimečnost dokazuje i to, že od roku 2000 je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO.

Hamletův Elsinor

Napadlo vás někdy, jestli skutečně existují místa, která se stala předobrazem pro literární díla? Kronborg inspiroval Sheakspeara natolik, že prostředí hradu zachytil ve svém dramatu Hamlet. Jméno hradu však změnil na Elsinor. A tak je hrad díky Hamletovi dobře znám po celém světě.

Důkazem toho, jak si Dánové Hamleta váží jsou každoroční představení uváděná v letních měsících na nádvoří hradu. Znáte lepší místo, kde byste toto drama mohli spatřit?

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Prohlídky Kronborgu

V mapách tento hrad najdete pod jménem Krongborg Slot (dánsky hrad nebo zámek). Od parkoviště projdete přes vodní příkop a po chvíli uvidíte nádvoří a pokladnu. Pokud chcete jít dovnitř, máte na výběr buď prohlídkový okruh nebo námořní muzeum. Pokud se rozhodnete pro prohlídkový okruh, máte šanci vidět některé neobvyklé interiéry.

Hrad byl postaven jako pevnost hlídající průliv, na jehož druhé straně je Švédsko, a také jako sídlo králů. Pozůstatky vojenských časů potkáte už při cestě k hradu. Hrad je totiž obklopen děly mířícími na průliv.

Také můžete sestoupit do podzemních kasemat. I když hrad postihl velký požár, Dánové pyšní na svou slavnou historií, hrad zrekonstruovali a z jiných sbírek vybavili dobovým nábytkem. Uvidíte tak část z původních gobelínů, holandský renesanční nábytek i soukromé královské pokoje.

Námořní muzeum

Dánové chtějí návštěvníkům ukázat, že dříve to byli právě oni, kdo vládl mořím v severní Evropě a kdo měl díky modernímu a početnému loďstvu v této oblasti vojenskou převahu. I když jsou časy slávy dávno minulostí, byla by škoda se do tohoto krásného muzea nepodívat.

Děti potěší repliky kapitánských kabin, kajuty obyčejných námořníků nebo třeba ukázky plachtoví. Kdo bude na Kronborgu opravdu nadšen, jsou modeláři a milovníci výtvarného umění. V každé z mnoha místností je několik různě velkých a propracovaných modelů plachetnic a všude na stěnách jsou krásné obrazy. Na nich je realisticky zachyceno moře, majestátní dánské flotily a slavné námořní bitvy. Příjemné je, že děti mají vstup (jako ve většině památek) zadarmo.

Dánsko

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Dánska

Zobrazit aktuální zájezdy do Dánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-kronborg/Nová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK