Ribe: nejstarší městečko v Dánsku má vikingské kouzlo a českou princeznu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18977x

V Ribe se nachází hned dvě vikingská muzea. Obě jsou udělána jako zábavně-vzdělávací centra.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DánskaZobrazit zájezdy

Chcete-li alespoň trochu objevovat zajímavosti Dánska, tak byste toto malebné městečko rozhodně neměli vynechat. Proč? Odpovědí je hned několik.

Nejstarší město v Dánsku

Romantické uličky v RibeRomantické uličky v Ribe

Nejstarším městem v Dánsku není Kodaň, ale právě Ribe, které leží na jihozápadě Jutského poloostrova a o poloze ve středu Dánska tedy nemůže být řeč.

Už v 9. století tady německý biskup založil chrám a od té doby se Ribe pomalu stávalo centrem oblasti. Už dříve se zdejší krajina zalíbila Vikingům. Největší slávu si Ribe vydobylo jako sídlo dánských králů.

Za zmínku stojí hlavně spojitost s Českými zeměmi: dánský král Waldemar II si do Dánska přivezl přemyslovskou princeznu Dagmar. Že Dagmar nebyla jen jednou z mnoha panovnic, ale výjimečná žena dokazuje i bronzová socha, kterou si můžete zblízka prohlédnout na místě bývalého hradu. Nachází se několik set metrů od centra a i když se zachovaly jen základy a obranné valy, tak tato vodní pevnost za malou procházku určitě stojí.

Katerdála v Ribe

Katedrála v RibeKatedrála v Ribe

Katedrála je budovou, ke které trefíte velmi snadno. Byla postavena na nejvyšším místě krajiny (to se vám v úplné rovině dánské krajiny možná bude zdát jako dobrý vtip). Katedrála má asi 50 metrů vysokou věž.

V plánu města ji naleznete pod jménem Ribe Domkirke. Návštěvu, která je ovšem za malý poplatek, mohu všem doporučit. Pokud jste natolik zdatní, že dokážete vystoupat až na vrchol věže, tak litovat nebudete.

Uvidíte daleko do okolního kraje, ale hlavně si prohlédnete celé město Ribe z ptačí perspektivy. Teď teprve vyniknou základy hradu, křivlolaké středověké uličky a červené cihly, ze kterých je postavena většina budov. Až budete z věže scházet, tak si povšimněte malých dřevěných dveří vedle schodiště. Bývají otevřeny a můžete jimi projít na „galerii“ a prohlédnout si katedrálu.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

Vikingská muzea

V muzeu Vikingů uvidíte i dochované loděV muzeu Vikingů uvidíte i dochované lodě

V Ribe se nachází hned dvě vikingská muzea. Obě jsou udělána jako zábavně-vzdělávací centra, ostatně jak už tomu v Dánsku obvykle bývá. O aktuálních cenách a otevírací době se můžete informovat v informačním centru, které je na náměstíčku vedle katedrály.

Museet Ribes Vikinger je spíše muzeum jaké známe od nás, ale s krásnými replikami vikingských obydlí, oblečení, lodí apod. Výhodou je, že děti mají vstup zdarma a muzeum se nachází uvnitř, takže se sem můžete vypravit i za horšího počasí.

Naopak Ribe VikingeCenter se nachází pod širým nebem. Na velké ploše zde najdete repliky vikingských obydlí, včetně „Vikingů“, kteří vám ukazují tehdejší život. Můžete si vyzkoušet střílení z luku, výrobu oblečení, práci v kovárně a další činnosti.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dánska

Zájezdy do Dánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesto-ribe/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024