Jak se slaví Silvestr ve světě? Box v ulicích, nábytek z okna ven nebo muži v ženských šatech. I tak se vítá Nový rok!

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 1. 2023 • Přečteno 1809x

Jak se slaví příchod nového roku ve světě? Kde létá nádobí a kdo přivítal teprve rok 2016? Přečtěte si o silvestrovských bizarnostech z celého světa!

5 zájezdů na téma: Silvestr Zobrazit zájezdy

Silvestr a Nový rok ve světě: sousedské rvačky, pálení figurín, vodní bitva a další nevšední tradice. Co je Hogmanay a kde se potápějí do zamrzlého jezera? Pojďte se s námi podívat, jak se slaví ve světě. 

Příchod nového roku lidé oslavují od nepaměti. Většina zemí se řídí gregoriánským kalendářem, podle kterého Nový rok připadá na 1. ledna. V některých kulturách ale vycházejí z lunárního, juliánského a dalších kalendářů, a proto jsou jejich oslavy o několik týdnů až měsíců posunuty. Každá země má své jedinečné zvyky a tradice. Tady je přehled těch, které jsou z našeho pohledu skutečně neotřelé.

V Peru se perou

Mírumilovní Peruánci vítají Nový rok festivalem bitekMírumilovní Peruánci vítají Nový rok festivalem bitek

Peruánci uzavírají rok poněkud zostra. V provincii Chumbivilcas každoročně pořádají festival bitek (Takanakuy), během kterého se ulice dočasně promění v boxerský ring. Lidé si mezi sebou ručně a stručně srovnávají nevyřízené účty.

Je jedno, zda jsou to sousedské spory, pomluvy nebo majetkové neshody. Rvačka je samozřejmě dobrovolná a perou se muži i ženy. Po bitce následuje usmíření a pak už lze do nového roku vstoupit s čistým štítem.

Vášnivá Itálie

Silvestrovská NeapolSilvestrovská Neapol

V Itálii se dodržuje celá řada tradic. Nejznámější je asi hromadný polibek na náměstí svatého Marka v Benátkách nebo nošení červeného spodního prádla, které má člověku zaručit štěstí v lásce. V Neapoli pak lidé na důkaz nových začátků vyhazují starý nábytek z oken.

Chodci se ale nemusí ničeho obávat, většinou jde o staré deky, prostěradla a podobné měkké předměty. Stejný zvyk dodržují také v jihoafrickém Johannesburgu, kde však občas k nějaké té nehodě dojde.

Oslavy na hřbitově

V Chile se Nový rok vítá na hřbitověV Chile se Nový rok vítá na hřbitově

V některých oblastech Chile mají lidé ve zvyku vítat nový rok se svou zesnulou rodinou a přáteli. Proto se oslavy konají přímo na hřbitovech.

Je to možná lehce morbidní, ale v hornaté a poměrně pobožné zemi vcelku pochopitelné.

Španělské víno trochu jinak

Španělé slaví tradičně vínemŠpanělé slaví tradičně vínem

Ve Španělsku se Silvestr točí kolem vína. Španělé se snaží s každým z prvních 12 úderů nového roku sníst jednu bobuli hroznového vína. Celkem tedy 12 bobulí, každou za jeden úspěšný měsíc.

Tradici už v 19. století započali vinaři v provincii Alicante, kteří se tak snažili zvýšit své prodeje.

Vykutálené Filipíny

Silvestrovská noc na FilipínáchSilvestrovská noc na Filipínách

Na Filipínách se Nový rok točí hlavně okolo peněz. Proto se Filipínci obklopují vším, co je kulaté a připomíná mince.

Může to být třeba puntíkaté oblečení, kulaté ovoce, dortíky, koblížky... A čím víc, tím líp.

Rozbíjení talířů v Dánsku

Silvestrovský ohňostroj v KodaniSilvestrovský ohňostroj v Kodani

Střepy před vchodovými dveřmi rozhodně nejsou následkem řádění výtržníků. Právě naopak – Dánové stejně jako my nebo Řekové věří, že střepy přinášejí štěstí, a proto rozbíjejí talíře o dveře svých přátel a známých.

Po celý rok si pro tento účel schovávají nepoužívané nádobí. Čím vřelejší vztahy, tím více rozbitých talířů.

Etiopie přivítá rok 2016

Etiopané vítají Nový rok květinamiEtiopané vítají Nový rok květinami

Etiopie je často označována za kolébku lidstva. Etiopský kalendář má 13 měsíců — 12 měsíců po 30 dnech a 13. měsíc, který má 5 nebo 6 dní, podle přestupnosti. Vychází z egyptského a juliánského kalendáře a oproti běžně používanému gregoriánskému kalendáři je zpožděn o zhruba sedm let a osm měsíců.

Nový rok (Enkutatash) připadá na naše 11. září (případně 12. září), které je pro Etiopany 1. zářím a zároveň začátkem jara. 12. září 2023 tak Etiopané vstoupí do svého roku 2016. K Novému roku patří tradiční chlebové placky s dušeným masem a zeleninou, květiny, zpěv a tanec.

Potápění na Sibiři

Na Sibiři holdují potápěníNa Sibiři holdují potápění

Na Sibiři před lety vznikla tradice, při které ti nejotužilejší potápěči umístí nazdobený stromeček na dno zamrzlého jezera a společně kolem něj pak tancují. Ti, kteří se potápět nemohou, si chodí do ledové vody alespoň zaplavat.

V Rusku se také připíjí docela netradičním způsobem. Místní napíšou svá nejtajnější přání na kus papíru, který pak spálí, a vzniklý popel nasypou do svého přípitku.

Ohnivý Ekvádor

V Ekvádoru se upaluje...V Ekvádoru se upaluje...

V Ekvádoru si na své přijdou všichni pyromani. Ekvádorci totiž o půlnoci zapalují slaměné panáky s podobiznami politiků a celebrit. Někteří panáci jsou navíc napěchovaní pyrotechnikou, takže o jiskřivou podívanou není nouze. Procedura má člověka očistit od všeho zlého, co se během uplynulého roku událo. Ti odvážnější pak hořící figuríny dokonce přeskakují.

Muži v ženských šatech si hrají na vdovy shořelých figurín, tančí v ulicích a žebrají o peníze na pohřeb svých nebožtíků „manželů“. Pálí se také staré fotografie, ke kterým se vážou špatné vzpomínky.

Skotský Hogmanay

I v Edinburghu hoří ohně...I v Edinburghu hoří ohně...

Skotové Silvestru říkají Hogmanay a je to jeden z jejich nejoblíbenějších svátků. Navečer hospody praskají ve švech, většími městy prochází ohňové průvody a o půlnoci všichni sborově zpívají „Auld Lang Syne“. Úplně nejzásadnějším zvykem je vyhlížení prvního novoročního hosta, který prý naznačí průběh nastávajícího roku.

Aby byl rok úspěšný, měl by to být vysoký tmavovlasý muž s kouskem chleba či lahví whisky. Tradice má totiž kořeny v dobách vikingských nájezdů, kdy plavovlasý chlapík na zápraží rozhodně nevěstil nic dobrého.

Vodní bitva v Thajsku

Thajci se oddávají vodním bitvámThajci se oddávají vodním bitvám

Thajský Nový rok připadá na půlku dubna a během jeho oslav se pěkně zlijete – ne alkoholem, ale vodou, protože v ulicích probíhá nefalšovaná vodní bitva, svátek Songkran. Voda má smýt všechny hříchy.

Po dobu tří dnů na sebe nelítostně „útočí“ malí i velcí, místní i turisté. Povolenou munici tvoří balónky s vodou, kbelíky i vodní pistole. V suchu nezůstane nikdo, ochlazení v horkých dubnových dnech však přijde více než vhod.

Rok plný cestování

Vítání Nového roku v KolumbiiVítání Nového roku v Kolumbii

V Kolumbii dodržují tradici, kterou si musí vyzkoušet každý správný cestovatel. Kdo si totiž přeje strávit v následujícím roce co nejvíce času na cestách, ten by měl o půlnoci popadnout (klidně prázdný) kufr a projít se s ním po okolí. A to stojí za zkoušku, co říkáte?

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Silvestrovské zájezdy

Silvestrovské veselí

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na téma: Silvestr

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-se-slavi-silvestr-ve-svete/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024