Agroturistika: cestování, které prospívá zemědělcům, přírodě i nám samotným

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 6. 2024 • Přečteno 507x

Agroturistika propojuje venkov, zemědělství a cestovní ruch. Co takhle letos vyrazit na dovolenou na farmu?

Vyberte si z našich 14 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Cestování je krásný koníček i životní styl. Ne vždy jde ale ruku v ruce s ochranou přírody a podporou místní komunity, a proto je potřeba rozvíjet jeho udržitelnější podoby. Jednou z cest je tzv. agroturistika.

Co je agroturistika?

Během pobytu se seznámíte s každodenním životem na farměBěhem pobytu se seznámíte s každodenním životem na farmě

Agroturistika je cestování, během kterého trávíte svůj volný čas na zemědělské farmě. Během pobytu se seznámíte s každodenním životem na farmě, zjistíte, co obnáší péče o hospodářská zvířata, jak se pěstují plodiny a také jaké zvyky a tradice se na venkově stále udržují.

Návštěva statku může být jednodenní nebo vícedenní s ubytováním, které je často přímo v domě farmářské rodiny. Po farmě se můžete volně pohybovat, přijít do kontaktu se zvířaty, ochutnat čerstvé domácí potraviny, a pokud budete chtít, tak i pomoct s prací.

Agroturistika je skvělý způsob, jak na chvíli utéct z města, spojit se s přírodou, naučit se něčemu novému, a navíc finančně podpořit zemědělce, jejichž příjmy jsou závislé na počasí i na aktuální poptávce trhu. Kromě toho takovou dovolenkou snížíte svou uhlíkovou stopu (večeře to na váš stůl bude mít o pár stovek až tisíců kilometrů blíž) a možná si tím i vybudujete návyk nakupovat více kvalitních lokálních výrobků.

Tisíc podob agroturistiky

Neminou vás zážitkové degustace domácích produktůNeminou vás zážitkové degustace domácích produktů

Agroturismus je velmi rozmanité odvětví, které si úspěšně prošlapává cestičku do celého světa. Každý zapojený zemědělec tento koncept pojme po svém. Někdo vám nabídne prohlídku farmy s možností ochutnávky domácích výrobků nebo projížďky na koni. Jiný vás nechá přiložit ruku k dílu – podojit krávy, vykydat hnůj, usušit seno, nasbírat ovoce, vyplít záhony a tak dále – protože na farmě se jeden pár rukou navíc vždy náramně hodí. Další vás na statku ubytuje jako na zámku a k tomu nabídne výběrové menu, wellness nebo třeba lekce vaření či jógy.

My cestovatelé tak máme z čeho vybírat. Jenže znáte tu ironii života – čím více možností, tím těžší rozhodování. Pojďme na to tedy od lesa a vybírejme to, co je nám nejbližší.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Co je české, to je hezké

Výhled na vinohrady jižní MoravyVýhled na vinohrady jižní Moravy

Máte rádi český venkov? Za vínem můžete vyrazit na jihomoravské vinice, za chmelem a tekutým chlebem zase do okolí Žatce. Za zvířaty ideálně někam do hor nebo na samotu u lesa. Květinové (eko)farmy pak často najdete v blízkosti velkých měst a oblíbených zámků.

Zemědělský ráj? Toskánsko!

Do Toskánska se vydejte za produkty z olivDo Toskánska se vydejte za produkty z oliv

Pokud chcete vsadit na jistotu, navštivte Toskánsko. Přímo od zdroje zjistíte, jak se pěstuje hroznové víno, jak se vyrábí čerstvé těstoviny nebo jak se lisuje panenský olivový olej. Můžete si také vyzkoušet lekce vaření, protože kde jinde se naučit vařit než v zemi s nejlepším jídlem na světě. Ubytování v kamenných venkovských usedlostech celý zážitek ještě umocní, protože probuzení s výhledem na zvlněnou toskánskou krajinu je zkrátka k nezaplacení.

Chci jet

Levandulová Provence

Ikonická levandule v ProvenceIkonická levandule v Provence

Zážitkem na celý život je také návštěva voňavých levandulových polí v Provence. Jen si musíte pohlídat dobu, kdy za levandulemi vyrazíte – rostliny kvetou zpravidla od června do srpna. Oblíbená bylinka najde využití v kuchyni, v přírodní kosmetice i jako dekorace. V Provence budete míjet jedno fialové pole za druhým. Pokud bychom měli vypíchnout jedno konkrétní místo, pak je to velmi fotogenický cisterciácký klášter Sénanque.

Chci jet

Alpská romantika

Pro Alpy typické skvělé mléko či jogurtyPro Alpy typické skvělé mléko či jogurty

Jen máloco překoná pohled na rozkvetlou horskou louku plnou pasoucího se dobytka. Z mléka spokojených volně pasených krav se pak vyrábí ty nejlepší sýry a jogurty. Na mnoha místech se můžete ubytovat v tradičních srubových chatách, ze kterých se dá vyrazit rovnou na vrcholky hor. Je to ideální způsob, jak skloubit odpočinek s aktivní dovolenou.

Rozkvetlé Nizozemsko

Ovce na ostrově TexelOvce na ostrově Texel

V Nizozemsku můžete navštívit tulipánová pole a další květinové farmy, které v období květu vytvářejí nekonečné barevné koberce. Za zmínku stojí také ostrov Texel, odkud pochází stejnojmenné plemeno ovcí. Tyto srandovně osvalené ovečky jsou oblíbené pro kvalitní vlnu a maso a běžně je můžete zahlédnout také na našich pastvinách.

Chci jet

Ústřicová farma v Chorvatsku

Ústřicová farma v ChorvatskuÚstřicová farma v Chorvatsku

Jste u moře jako ryba ve vodě? Holdujete mořským plodům? Pak by vás mohla zaujmout ústřicová farma v chorvatském Malostonském zálivu. Místní rybáři vám ukážou, jak se takové ústřice chovají, a navrch přidají i pár tipů, jak je kulinářsky zpracovat. K tomu vám nabídnou další domácí dobroty jako pršut, sýr nebo šampaňské.

Chci jet

Kávové a čajové plantáže

Čajové plantáže na ostrově São MiguelČajové plantáže na ostrově São Miguel

Agroturistika vás může dovést až do exotických koutů světa, kde se pěstuje káva, čaj či kakaové boby – pro mnohé z nás nezbytnosti všedního dne. Například v Kostarice můžete navštívit kávové plantáže a k tomu prozkoumat sady s tropickým ovocem. Za pravým čajem pak doporučujeme vyrazit na Cejlon (Srí Lanka) nebo na ostrov São Miguel (Azory), kde najdete největší a nejstarší čajovou farmu v Evropě.

Chci jet

Při výběru těchto lahůdek je důležité zvážit podmínky jejich výroby. Abychom měli jistotu, že produkty pocházejí z udržitelného zemědělství a jsou vyráběny za spravedlivých pracovních podmínek, měli bychom na obalu hledat označení fair trade.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpna

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 27 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd již 14. srpna

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopadu

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. září

Itálie (Toskánsko)

Jak chutná ráj Itálie

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Toskánska

Zájezdy do Toskánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/agroturistika/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024