Couchsurfing aneb Svět z gauče: Objevte originální cestopisy Stephana Ortha o cestování, které není pro každého

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 5. 2023 • Přečteno 1751x

Vybrali jsme pro vás nejzajímavější knihy o cestování se sociální sítí Couchsurfing, se kterou občas poznáte hostitele víc, než byste si přáli. Má ovšem i své výhody.

217 zájezdů na téma: Víkendy prodloužené Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Sociální síť Couchsurfing dnes propojuje už 11 milionů uživatelů ve 150 000 městech všech zemí světa. 

Slyšeli jste už o Couchsurfingu? Německý někdejší novinář Stephan Orth používá Couchsurfing už od dob jeho založení, ubytoval u sebe doma lidi z celého světa a sám procestoval několik desítek zemí. Z cest do zemí, které nepatří mezi nejliberálnější státy světa, píše cestopisy a seznamuje čtenáře především s místními lidmi, jejich mentalitou a každodenním životem. 

Sociální síť založená před necelými 20 lety slouží především cestovatelům – uživatelé nabízí své gauče (nebo jiná místa ke spaní) ostatním výměnou za rozšíření kulturních obzorů a nové přátelství. V praxi si člověk do aplikace nastaví datum a cíl své cesty. Ta může zůstat soukromá a pouze osoby, kterým napíše s dotazem o ubytování, ji mohou vidět, nebo veřejná a kdokoliv z destinace se tak sám může přihlásit, že by vás rád ubytoval nebo s vámi aspoň třeba zašel na kafe a ukázal vám město. 

Stephan Orth během posledních osmi let vydal čtyři knihy věnované právě Couchsurfingu, a to z Íránu, Ruska, Číny a Saudské Arábie. V češtině je vydává nakladatelství KAZDA. 

Všechny čtyři knihy si jsou podobné svou strukturou – Stephan chronologicky vypravuje, jak probíhala jeho cesta, jak komunikoval s „couchsurfery“, jak na něj bylo nahlíženo, co prožil. 

Procestujte svět s knihami o CoachsurfinguProcestujte svět s knihami o Coachsurfingu

Text je doplňován mapami z destinací, takže vždy má čtenář přehled, kde se nachází (autor totiž asi správně předpokládá, že většina čtenářů nemá tyto země zrovna v malíku). Kromě toho text doplňují taky přepisy elektronické komunikace, pro text je to příjemným zpestřením, napomáhá to nabourat monotónnost, která by mohla hrozit. Uprostřed každé z knih je také barevná fotografická příloha se Stephanovými fotkami z cest.

Autorův styl není prvoplánově humorný, díky čemuž máme možnost se bez trapných pokusů o vtip hořkosladce pousmát nad mnohými absurdními situacemi, které vznikají už ze základní myšlenky knih, a sice že se tu bavíme o Couchsurfingu v zemích, kde je (obvykle) zakázán.

Někomu by mohl lehce strohý reportážní způsob psaní vadit. Pravdou je, že čtenáře nevtáhne do děje, nebudí onen známý pocit, kdy knihu nemůžete ani odložit. Přesto však jsou knihy velice příjemnými oddechovkami, které vás zasvětí do světa Couchsurfingu, poznáte mentalitu lidí (ačkoliv ne zcela tradičních a konzervativních) v dalo by se říci bizarních koutech světa, kam se spousta z nás nepodívá, a povzbudí touhu vydat se na cesty. 

Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi (2015)

Zatím nejpopisnější knihy o Couchsurfingu sepsal Stephan OrthZatím nejpopisnější knihy o Couchsurfingu sepsal Stephan Orth

Couchsurfing v Íránu je první kniha série od Stephana Ortha. Autor v ní čtenářům neobvyklým způsobem představuje zemi, která budí rozpaky u mnohých generací.

Írán je pro nás úplně jiný svět. Anebo ne? Se Stephanem se můžete vydat na cestu po obývácích místních, kteří chtějí natolik být jako „normální zápaďáci“, že neváhají porušovat zákon i pod hrozbami strašlivých trestů. Už třeba tím, že u sebe couchsurfera Stephana nechávají, protože Couchsurfing, stejně jako spousta jiných sítí, je v Íránu ilegální. Tak by se obecně kniha dala shrnout – ilegální život za zavřenými dveřmi íránských domovů.

Couchsurfing v Rusku: aneb Jak jsem málem začal rozumět Putinovi (2017)

Autor stihl „couchsurfovat“ po Rusku ještě před válkouAutor stihl „couchsurfovat“ po Rusku ještě před válkou

Couchsurfing v Rusku můžete přidat do seznamu literatury sloužící k pochopení ruské mentality. Stephan Orth čtenářům přibližuje drsnou slovanskou zemi z pohledu místních lidí a jejich domovů, nevyhne se ale ani tématu politiky.

Rusko je země neuvěřitelně veliká a podle toho také rozmanitá. Stephan ji během dvou měsíců sice nestihl procestovat celou, přesto přináší reportáž z rozličných oblastí od Moskvy až po Vladivostok. 

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci (2019)

Couchsurfing můžete vyzkoušet i v daleké ČíněCouchsurfing můžete vyzkoušet i v daleké Číně

Couchsurfing v Číně nám pomůže nahlédnout pod pokličku země plné extrémů, bohaté historie, národnostních menšin i politických represí. 

Na čtvrt roku trvající cestu Čínou se Stephan Orth tradičně vydal nikoli za známými památkami, ale do domácností obyčejných lidí. Začal v ohromující čínské metropoli, kde na vlastní kůži pocítil „velkého bratra“, pokračoval na čínský venkov, kde téměř dvoumetrový čahoun s bledou pletí strhává pozornost ať chce, nebo nechce. Díky dnešním technologiím využívají portály jako Couchsurfing lidé i v odlehlých částech světa a jsou šťastní, když do své Bohem zapomenuté krajiny mohou přivítat vzácného evropského hosta. 

Couchsurfing v Saudské Arábii: Moje cesta zemí mezi středověkem a budoucností (2021)

V Saudské Arábii je tenhle způsob cestování zakázaný, a přesto možnýV Saudské Arábii je tenhle způsob cestování zakázaný, a přesto možný

Couchsurfing v Saudské Arábii je zatím poslední knihou Stephana Ortha a v mnohém byla cesta do Saudské Arábie velmi zajímavou – Stephan byl jedním z prvních lidí vůbec, kteří získali turistická víza do této země, což bylo do podzimu roku 2019 nemožné. 

V Saudské Arábii autor opět prožívá ne zcela běžnou turistickou dovolenou, jelikož s bydlením u místních se pojí také trávení času jejich aktivitami. Navštěvuje první festival elektronické hudby konaný v této zemi, pohybuje se v neuvěřitelně bohatých čtvrtích Rijádu mezi luxusními auty i v chudých pouštních oblastech u hranic s Jemenem, kde lidé žijí za stálého hluku vybuchujících bomb. Odhaluje nám zemi, která je bohatá i chudá zároveň a kde se moderní technologie setkávají s tvrdým feudálním systémem. 

Děkujeme KNIHCENTRUM.CZ za poskytnutí knih k recenzi. 

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Prodloužené víkendy

Prodlužte si víkend novými zážitky

Vyberte si jeden z našich 217 zájezdů na téma: Víkendy prodloužené

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 7. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/couchsurfing-aneb-svet-z-gauce-objevte-originalni-cestopisy-stephana-ortha/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024