15 nejpodivnějších vánočních zvyků ve světě: pavouka na strom, do kostela na bruslích a k večeři páv

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37110x

15 nejpodivnějších vánočních zvyků ve světě

3 zájezdy na téma: Advent – ŠpanělskoZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Nemáte ještě stromeček? Nevadí! Nazdobte si, co je po ruce. Třeba v Libérii lidé ověšují bílými zvonečky palmu, v Ghaně zase mangovník nebo ledvinovník, na kterém rostou oříšky kešu. A v Indii dostává sváteční háv banánovník. 

Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak, ale ve světě občas můžete narazit na tradice, které byste u nás jen těžko vysvětlovali. Podívejte se s námi, proč v Dánsku rozbíjejí talíře, v Litvě tahají těžké klády, čím si zdobí stromeček Norové nebo Ukrajinci a na čem si pochutnávají třeba v Argentině. Možná se letos ještě moc rádi vrátíte k jablíčku, kaprovi a koledám...

1. Na Islandu

...nosí vánoční skřítci dárky hodným dětem, které si nachystaly za okno botu. Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho může sežrat vánoční kočka.

2. V Bulharsku

...se obyčejně při večeři spokojí s vepřovým a luštěninami. Tradičně založené rodiny mohou stolovat na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. V Austrálii

V Austrálii si lidé vánoční přání vyvěšují do okenV Austrálii si lidé vánoční přání vyvěšují do oken

...je výzdoba pohlednicová. Lidé si zaslaná vánoční přání vyvěšují do oken a soutěží, kdo jich má víc.

4. V Anglii  

...je typickým vánočním pokrmem pečený krocan s ořechovou nádivkou, v žádném případě nesmí jako tečka tohoto hodování chybět tradiční pudink. Ten se připravuje již v době adventu a chodí ho míchat každý člen rodiny. Přitom vyslovuje své přání.

5. Na Ukrajině

Na Ukrajině zdobí stromečky pavouky a pavučinamiNa Ukrajině zdobí stromečky pavouky a pavučinami

...je častou dekorací na stromcích umělý pavouk a pavučina. Věří se, že pokud najdete ráno na Vánoce pavučinu, přinese vám štěstí.

6. V Norsku

...podle legendy na Štědrý večer vycházejí zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. Proto musí být všechna košťata v domě pečlivě schovaná. Zatímco košťata Norové schovávají, svou vlajku milují, proto bývá hlavním prvkem na vánočních řetězech, ale i na sloupech před domem, právě vlajka.

7. V Litvě 

...je tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí. Zpívají se lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se pak sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

8. Ve Venezuele

...přesněji v hlavním městě Caracas, chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. Zajímavé však je, jak se tam dopravují. Do kostela totiž jezdí na bruslích. Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda bezpečnější.

9. V Itálii

V Itálii je populární čarodějnice BefanaV Itálii je populární čarodějnice Befana

...končí vánoční čas 6. ledna na svátek Tří králů, kdy také přichází komínem čarodějnice Befana a hodným dětem naděluje dárky do připravených ponožek.

10. V Dánsku 

V Dánsku se za dveřmi přátel rozbíjí porcelánV Dánsku se za dveřmi přátel rozbíjí porcelán

...lidé o silvestrovské noci chodí po domech svých přátel a za dveřmi jim rozbíjejí porcelán. A čím větší hromadu střepů tam pak majitelé domů najdou, tím větší radost mají, jelikož to znamená více štěstí v dalším roce.

11. V Rusku

...je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Dárečky v Rusku dostanou děti až 7. ledna. Přiveze jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka. 

12. Na Filipínách

...byste tradiční menu na jídelním stole Filipínců o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chutná, a především co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

13. Na Havaji

Na Havaji si pořizují akvária s ostencem běloskvrnnýmNa Havaji si pořizují akvária s ostencem běloskvrnným

...panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu. 

14. V Argentině

...je štědrovečerní večeře nejčastěji servírovaná v zahradách. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl. 

15. Ve Španělsku

Vánoční loterie je ve Španělsku jeden z nejdůležitějších rituálůVánoční loterie je ve Španělsku jeden z nejdůležitějších rituálů

...patří k nejdůležitějším rituálům vánoční losování šťastných čísel vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců.

Zachtělo se vám cestovat? Tak pojeďte některou ze zmíněných zemí objevovat s námi. Roztomilé tradice vás třeba v Anglii nebo v Itálii čekají nejen o Vánocích.

Ať už budete o svátcích tady nebo na druhé straně zeměkoule, přejeme vám klidné Vánoce!

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Adventní zájezdy do Španělska

Ochutnejte advent Španělů

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Španělska na téma: Advent

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. prosince

Adventní zájezdy do Itálie

Prožijte advent v Itálii

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Itálie na téma: Advent

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosince

Adventní zájezdy do Anglie

Prožijte advent v Anglii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Anglie na téma: Advent

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosince



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/15-nejpodivnejsich-vanocnich-zvyku-ve-svete/



Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světa



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024