Nakopni mě! aneb Apríl ve světě

Jana Sobíšková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 1. 2024 • Přečteno 1413x

Zajímá vás, co se děje první dubnový den v různých zemích světa? Zjistěte, jak se svět baví na apríla!

8 zájezdů na téma: Festivaly a svátky Zobrazit zájezdy

Není nic lepšího, než začít jaro s trochou s humoru. Ten, jak známo, nejen léčí, ale je všudezdejší, a tak se „dne všech bláznů“ neboli apríla rádi účastní lidé po celém světě. Jak se kde baví?

Apríl pochází ze středověkých tradicApríl pochází ze středověkých tradic

O původu tohoto svátku panuje více teorií. Jedna ho datuje do 16. století, kdy král Karel IX. přijal gregoriánský kalendář, v němž rok už nezačínal koncem března, ale 1. ledna. Ti, kdo si nestačili všimnout nebo si na nový kalendář odmítali zvyknout, byli na 1. dubna terčem posměchu a žertů. 

Další pověst tvrdí, že zvyk pochází z Anglie, kde byl za časů krále Jindřicha III. častován jako „aprílový hlupák“ (April Fool) každý, kdo ještě v dubnu slavil jarní rovnodennost. Ať už apríl vznikl jakkoliv, ujal se jako zábavná tradice.

A podle historiků má současný den žertů návaznost na středověký svátek bláznů, který patřil mezi jarní svátky. Šlo o to, že byl zvolen Pán zla, aby parodoval křesťanské rituály… Ať tak, či onak, tento zvyk lidi neopustil, a tak se každoročně 1. duben nese v humorném duchu.

Napal se, kdo můžeš!

I média si 1. dubna ráda střílí z divákůI média si 1. dubna ráda střílí z diváků

V celé střední Evropě je běžné, že se média i některé firmy předhánějí, kdo zveřejní nejsofistikovanější falešnou zprávu s následkem nejvyššího počtu „napálených“. Tyto fiktivní zprávy bývají zpravidla objasněny na konci dne.

(Ne)uvěříš, co se stalo doma!

V Polsku buďte na apríla opatrní, můžete se mýlit!V Polsku buďte na apríla opatrní, můžete se mýlit! 

V Polsku je tento den známý jako „Prima Aprilis“ a jde ruku v ruce s varováním: „Uważaj, bo się pomylisz!“, tedy: „Buďte opatrní – můžete se mýlit!“ Oblibě se v tento den těší šíření nepravd o vlastní rodině. 

Škoda nevyužít!

Mezinárodní den polštářové bitvy v KrakověMezinárodní den polštářové bitvy v Krakově 

V Maďarsku se tento den nazývá „Bolondok Napja“, tedy „Den šílenců“. Každý si může dovolit být trochu šílenější než obvykle. Do krámu se hodí také mezinárodní den polštářové bitvy, který připadá na první dubnovou sobotu...

Jsem prý blázen jen

1. duben jako Den neviňátek – kdo by se na blázna zlobil?1. duben jako Den neviňátek – kdo by se na blázna zlobil? 

Ve Španělsku, Mexiku a na Filipínách prožívají den žertů 28. prosince, svátek „Dia de los inocentes“, tedy „Den neviňátek“. Nikdo není zodpovědný za své činy, protože blázni jsou přece nevinní. Typickým žertem je obrázek nalepený na zádech. 

Posol sobě!

V Portugalsku vám „Den lží“ pěkně osladí...V Portugalsku vám „Den lží“ pěkně osladí... 

V Portugalsku je tento den známý jako „Dia das Mentiras“ neboli „Den lží“. Lidé si připravují různé nástrahy a pasti, jako je například přilepení myši k počítači nebo vyměnění soli za cukr…

Frčí ryby

Rybu na zádaRybu na záda 

Ve Francii, Belgii a Itálii je tento den známý jako „Poisson d'Avril“ či „Pesce D'Aprile“ neboli dubnová ryba. Oblíbeným žertem je přilepení obrázku ryby na záda nic netušící „oběti“, která se snaží zjistit, proč se ostatní smějou. Proč právě ryba? Pravděpodobně šlo o odkaz na tou dobou aktuální znamení ryb, i když zlí jazykové tvrdí, že původ ryb je prozaičtější – jde o snadno lapitelné kořisti…

Hloupý slanečku!

Švédi se častují „Ty hloupý slanečku!“Švédi se častují „Ty hloupý slanečku!“ 

Ve Švédsku, pokud někdo uvěří aprílovému žertu, je obvyklé mu říct „Din dumma sill, jag kan lura dig vart jag vill“, což v překladu znamená „Ty hloupý slanečku, můžu tě napálit, kdykoliv se mi zachce!“

Nakopněte mě!

Skoti loví hlupákySkoti loví hlupáky 

Ve Skotsku se apríl slaví dva dny. První duben se nazývá „Hunt the Gowk Day“, „Den lovu hlupáků“, a spočívá v tom, poslat někoho na „bláznivou pochůzku“. Oběť má doručit naléhavý zapečetěný dopis. Když pak adresát psaní otevře a přečte si ho, řekne poslovi, že bude muset s dopisem k někomu jinému. To trvá nějakou dobu, dokud se někdo neslituje a neprozradí zlomyslnost schovanou v obálce: „Pošlete hlupáka dál!“ Následuje „Tailly Day“, „Chvostnaný den“. Je plný žertů týkajících se zadnic, nedivte se proto, kdyby vám zde někdo nalepil papírek se vzkazem, že si přejete nakopnout.

Nelze se netrefit!

V Nizozemsku se sleděm nelze netrefitV Nizozemsku se sleděm nelze netrefit 

V Nizozemsku je nelibým zvykem házet, katapultovat nebo prakem střílet sledě směrem k sousedům a křičet „Haring gek!“ („Blázne, do sleďů!“). Jde totiž o tradiční nizozemskou pochoutku, takže se skoro nelze netrefit…

Jen aprílový žert

I v Německu milují AprilscherzI v Německu milují Aprilscherz 

V Německu jde o den s názvem „Aprilscherz“ neboli Aprílový žert – a náležitě si ho užívají. Je celý o vyprávění zcela smyšlených, pobuřujících, ale obecně neškodných příběhů. Vždy je cílem jen se pobavit.

Pravda, nebo lež?

Řekové se napalují pro štěstíŘekové se napalují pro štěstí 

V Řecku se říká, že úspěšné napálení někoho v tento den přinese vtipálkovi štěstí po celý rok. Je běžné vymýšlet si nepravdivé příběhy nebo události a podávat je tak věrohodně, že je těžké rozlišit, co je pravda a co žert.

Špagety rostou na stromech

Média baví fake newsMédia baví fake news 

I ve Spojených státech a Velké Británii se aprílu hojně účastní média, která každoročně přicházejí s neuvěřitelnými vtipy. Klasikou je dnes už vzpomínka na aprílovou zprávu stanice BBC, která v roce 1957 odvysílala reportáž o rekordní úrodě špaget v Itálii

Omládni smíchy!

V Brazílii tento den společně mládnouV Brazílii tento den společně mládnou 

V Brazílii je apríl, známý jako „Dia da mentira“ („Den mládí“), celonárodním svátkem, kdy lidé „lžou“ svým blízkým. I tady si média užívají vytváření falešných zpráv. Brazilci jsou známí svou kreativitou a humoristickým duchem, takže jejich aprílové žerty bývají velmi originální.  

Kde končí legrace

V Japonsku startuje školní rokV Japonsku startuje školní rok 

Ve většině asijských zemí není apríl tak rozšířený jako na západě, mají tady jiné zvyklosti. Jako například v Japonsku. Tam 1. dubna začíná školní rok. Přičemž oblíbený humor Japonců je prý založen na absurdních vtipech…

Den Blbec

Čínský vítěz v celodenním zlobeníČínský vítěz v celodenním zlobení 

V Číně je apríl známý jako „Yú rén jié“ („Den Blbec“) a slaví ho především děti. Ty vyvádějí různé vylomeniny a soupeří, kdo provedl horší. 

Jiný kraj, jiný mrav

Egypťané mají tou dobou náboženský rituál, piknik v horáchEgypťané mají tou dobou náboženský rituál, piknik v horách 

V Africe se žertům na 1. dubna oddávají jen tam, kde se rozšířil vliv západní kultury. Například v Jihoafrické republice. O něco slabší verzi klasického aprílu mívají v Egyptě, kde je duben především měsícem náboženského festivalu Šam al-Nasím, kdy místní opouští domovy pro pikniky v horách. Například v Etiopii se tento zvyk neslaví vůbec. Etiopané mají svůj vlastní kalendář, který se liší od našeho gregoriánského, takže 1. duben zde neodpovídá stejnému datu jako u nás.

I tam, kde se smích nedostal rovnou do kalendáře, se lidé rádi baví. Vždyť přece není nutno, aby bylo přímo veselo… Cestujte s námi a poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jana SobíškováExpert Radynacestu.cz

Zájezdy na festivaly a svátky

Slavnostní a festivalové

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů na téma: Festivaly a svátky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nakopni-me-aneb-april-ve-svete/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024