10 důvodů, proč pobyt u moře prospěje vašemu zdraví: Je to balzám pro tělo i duši!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 8. 2017 • Přečteno 18165x

Nechte za zády vyjeté koleje a rutinní činnosti, vydejte se s námi k moři a na vlastní kůži si užijte všechna pozitiva plážové dovolené.

28 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Zavřete oči a relaxujte. Představte si hřejivé sluneční paprsky hladící tvář, vánek čechrající vlasy a průzračné moře, jak vás jemně omývá slanou vodou. Na obzoru pluje loď s vysokými stěžni a celým vaším tělem se rozlévá příjemný pocit klidu a uvolnění… Tady je deset (námi osobně ověřených) důvodů, proč a jak pobyt u moře prospívá vašemu tělu i duši. 

1. Zaplavejte si v moři – uděláte něco pro sebe

Plavání prospívá celému těluPlavání prospívá celému tělu

Díky rovnoměrné zátěži představuje plavání jeden z nejpřirozenějších pohybů lidského těla. Právě proto bývá často využíváno při rehabilitacích po zranění. Plavání nezatěžuje klouby a je učiněným balzámem pro bolavá záda.

Plavání v moři je přínosné téměř pro všechny, bez rozdílu věku a kondice. Vznášet se na hladině mohou děti i senioři, lidé s nadváhou i těhotné ženy. Mořská voda působí příznivě na pokožku i jiné orgány lidského těla a přispívá k prevenci různých onemocnění. Prospívá nejen přetíženému tělu, ale i přetažené duši.

2. Společná dovolená u moře stmeluje rodinu 

Užijte si rodinou pohodouUžijte si rodinou pohodou

I když už jste dospělí, určitě ve vás zůstal ukrytý kus hravosti z dětství. A děti, jak známo, potřebují k radosti ze života akci. Připravte proto jim i sobě pořádnou porci zábavy a dopřejte si volný pohyb na čerstvém vzduchu. Procházejte se po pláži. Podnikněte výlet na kole po pobřeží. Zastavte se v rybím bufetu v přístavu.

Naprostá nezbytnost pro všechny kluky s duší dobrodruha je sledování rybářských lodí, jak pročesávají moře sítěmi a pak se svým úlovkem vplouvají do přístavu. Holčičky možná budou chtít zůstat stranou přístavního ruchu. Než se táta s bráchou vrátí, mohou jim maminky nechat na pláži zaplést stylové afro copánky.

3. Bavit se a dát si do těla? Vodní sporty!

Wakeboarding v DubajiWakeboarding v Dubaji

Wakeboarding za jachtou na moři, rafting, surfing, jachting… Nejsou-li vám tyhle pojmy cizí, pak jistě máte vodní sporty v malíčku. Pokud ale dáváte přednost spíše klidnější aktivitě, brázděte hladinu na vodním šlapadle. I velmi pomalým šlapáním posílíte a protáhnete svaly na nohou, což se vám může hodit při promenádě na pláži.

Pokud jedete na vlně kolektivních sportů, zahrajte si plážový volejbal nebo třeba frisbee. Prospějete tím svým chodidlům, kotníkům, kolenům, kyčlím i zádům. Pro staromilce má neopakovatelné kouzlo hraní badmintonu. Tento oblíbený raketový sport prověří váš postřeh, obratnost i kondici.

4. Zdravější, krásnější a přitažlivější… 

Mořská sůl zase působí jako jemný peelingMořská sůl zase působí jako jemný peeling

Celý rok o své tělo pečujete tím, že dbáte na zdravou výživu, hýbete se, relaxujete, regenerujete a svou pleť pěstíte drahými krémy. Ale věděli jste, že skvělou službu vám udělá i „obyčejná“ mořská voda? Obsahuje totiž vysoké množství vitamínu C a A, což z ní činí významnou složku péče o pleť.

Má také spoustu minerálních látek, jako je hořčík, draslík, vápník, sodík, které prospívají vlasům a nehtům. Mořská sůl zase působí jako jemný peeling, který pleť šetrně vyhladí, hydratuje a zjemní. Nadto uklidňuje citlivou pokožku a zmírňuje její podráždění.

5. Thalassoterapie přispěje k uvolnění 

Užijte si pohodu v thalassoterapickém centruUžijte si pohodu v thalassoterapickém centru

Ať už se u moře rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, rozhodně nezapomeňte do sytosti odpočívat. A jestli vám to čas dovolí, dopřejte si kromě klimatoterapie (pobytu u moře a vdechování mořského vzduchu) také thalassoterapii, kterou nabízejí centra v přímořských oblastech a spa hotely při pobřeží.

Tato tisíce let stará terapeutická metoda harmonizace těla i duše využívá léčivé síly mořské vody, mořských rostlin a mořského bahna. Zábal z řas se využívá k detoxikaci, k odstranění celulitidy, k zeštíhlení i formování postavy. Minerály obsažené v mořských řasách vyživují pleťové buňky a startují jejich obnovu. 

6. Zařaďte do jídelníčku ryby a mořské plody

Ochutnejte dary mořeOchutnejte dary moře

Pokud k zázračným kosmetickým procedurám přidáte ještě kulinářské zážitky z vyhlášených rybích restaurací, budete jako v ráji. Chutné rybí maso je totiž pro zdraví člověka nanejvýš prospěšné. S mořskými šupináči vám do organismu připluje potřebná dávka vitamínů B12 a D a také jódu.

Pochutnávejte si také na krevetách, chobotnicích, krabech… I tyto dary moře totiž mají pro lidské tělo své nesporné benefity: kupříkladu prospívají zdraví kardiovaskulární soustavy. Ústřice jsou zase považovány za účinné afrodiziakum. Je však potřeba je konzumovat syrové, jen drobně zakápnuté citronem.

Čtení na podobné témaTOP 7 metropolí, kde koupání v moři stojí za to. Památky, nebo pláž? Tady můžete mít obojí!Přečíst

7. Rozzářené slunce pohladí

Slunce i moře mají blahodárné účinkySlunce i moře mají blahodárné účinky

Proč jsou sluneční paprsky člověku tak prospěšné? Odborníci znají odpověď. Nejsou „jen“ výrobcem vitamínu D, ale prodlužují také život. Pomáhají totiž při snižování krevního tlaku a rizika náhlých srdečních příhod a infarktu.

Pobyt na slunci je také nezbytný pro tvorbu serotoninu neboli hormonu štěstí. Ale i když slunce nabíjí energií, občas nás dovede pořádně potrápit. Abyste si z procházky po pláži neodnesli úpal, vybavte se elegantním slamákem. A sluneční brýle si z vlasů raději posuňte až na nos. Nezapomínejte ani na používání ochranných přípravků na opalování.

8. Dýchejte zhluboka a klidně...

Mořský vzduch prospívá všem generacímMořský vzduch prospívá všem generacím

Vůbec nejúčinněji si dýchací cesty pročistíte u moře. Mořský vzduch je vlhký, nasycený solí a minerály, a tak optimálně vyživuje a zvlhčuje sliznice dýchacích cest.

U moře se dobře dýchá také alergikům, neboť mořský vzduch neobsahuje běžně známé alergeny, jako jsou pylová zrnka, roztoči a prach. Naopak je obohacený o zdraví prospěšný jód a hořčík. Zatímco jód přispívá ke správné činnosti štítné žlázy, hořčík pomáhá pokožce vytvářet si zásoby soli a následně vázat vlhkost. Díky tomu se pleť u moře téměř nevysušuje.

9. Dovolená u moře otevírá nový pohled 

Postavte si hrad z pískuPostavte si hrad z písku

Máte před sebou volno? Tak to je ideální příležitost naplánovat si pobyt u moře. Čas k rozjímání a vizualizaci života, o jakém sníte, vám umožní lépe poznat a pochopit vlastní pocity, prostudovat se, pracovat na sobě, naučit se nové věci…

Čas strávený na pláži vás navíc vnitřně zklidní a myšlenkami vrátí do dětství. Zapomeňte alespoň na chvíli na věk, který máte uvedený v občance. Hrajte si jako děti. Postavte si hrad z písku a pak pozorujte, jak se k němu žene voda a kus po kuse vrací písku původní podobu.

10. Potřebujete odpočinek a doma to nejde? 

Dělejte jen to, co vás bavíDělejte jen to, co vás baví

Ruku na srdce, kdy naposledy jste si přečetli dobrou knihu a naplno si užívali maličkostí? Dovolená je jen váš čas a je pouze na vás, jak s ním naložíte. 

Odpojte se a sami sobě naordinujte digitální prázdniny. Nacházejte krásu v obyčejnosti. Ráno vstaňte o trochu dřív a přivítejte východ slunce na pláži. Vběhněte do moře a klidně se koupejte nazí. Relaxace, pohoda, odpočinek, ale i poznávání a zábava – to jsou přece dokonalé prázdninové radosti.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. července

Poznávací zájezdy s relaxem u moře

Dopřejte si odpočinek na nových místech

Vyberte si jeden z našich 60 zájezdů na téma: S relaxem u moře

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-vam-pobyt-u-more-doda-energii-a-prospeje-vasemu-zdravi-je-to-balzam-pro-telo-i-dusi/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024