5 zajímavostí o Korsice: Ostrov, kde se dobře pije a jí a lumpům špatně spí

Jana Amadou Jana Amadou, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 3. 2023 • Přečteno 5888x

O Korsice se už na základní škole učí jako o ostrově, kde se narodil Napoleon. Víte ale, kde se vzala hrdost místních obyvatel? A co tady stojí za ochutnání?

Vyberte si z našich 34 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Ostrov krevní msty a rodiště Napoleona se pyšní bohatou a pohnutou historií, kterou připomínají místní malebné přístavy, pevnosti a vesničky. Lahodný zážitek nabídne výtečná kuchyně a omámí vás vůně všudypřítomných kaštanů. To vše je silným lákadlem až pro 3 miliony návštěvníků ročně. Budete k nim letos patřit i vy? 

1. Ostrov krevní msty – oko za oko, zub za zub 

Dnes působí romanticky, kdysi to tady ale vřelo.Dnes působí romanticky, kdysi to tady ale vřelo.

Krevní msta neboli vendeta se objevila poprvé v typickém korsickém městečku Sartène už po roce 1000. Rodina tu vždycky byla čímsi posvátným a vendeta po mnoho století jedinou spravedlností. Vykonávání pomsty kvetlo především ve 14. až 18. století, dosahovalo mnohdy až absurdních poměrů. V rámci vendety se vyhubily celé rody. 

Když se například rozhořela hádka dvou rodin kvůli krádeži kohouta, vyústila ve finále v malou občanskou válku. Vykonavatel pomsty byl pak nucen schovávat se po nějakou dobu v neprostupných makiích před policií i příbuznými zabitého a jen málokdy sám ušel vendetě. 

2. Úkryt pro bandity

Korsika je poseta jedním typem porostu.Korsika je poseta jedním typem porostu.

Macchie nebo také makchie či makie, věčně zelené křoviny, zabírají více než polovinu ostrova. Souvislý středomořský porost vznikl právě zde na Korsice a rozšířil se snad do všech jazyků. Je to jediné slovo z korsičtiny, které proniklo do světa. Korsická macchie je ze všech nejpestřejší, od zakrslé až po 4 metry vysoké porosty tvořící téměř neproniknutelnou džungli.

Bujná vegetace poskytovala kdysi úkryt vykonavatelům krevní msty, později i mafii a příslušníkům nacionalistického hnutí. Z velké části pichlavý porost omamně voní tymiánem, levandulí či mátou a dle Napoleona by ho odér neomylně navigoval domů, i kdyby měl zavázané oči. Krajinu dotváří piniové háje, lesy, sady a vinice.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Korsická gastronomie 

Uzeniny tady hrají prim.Uzeniny tady hrají prim.

Korsická gastronomie je oproti francouzské jednodušší. Korsičané mají rádi maso, nejčastěji kančí, země je ale známá hlavně pro své uzeniny a ovčí sýr. Obecně si zakládají na farmářských a čerstvých produktech bez chemických přísad. Dobytek se volně popásá v krajině, je běžné potkat podél cesty typická černá prasata či ovce.

Ryby jsou zde překvapivě dost drahé. Z pochutin jmenujme med z keřů maké, kterým se polévá i opečená bagetka s kozím sýrem a samozřejmě kaštany, z kterých se vyrábí kde co, kaštanová marmeláda, krém, sušenky, mouka, a dokonce chleba či zmrzlina.

4. Daří se nejen vínům

Skvělé víno, pivo i nevšední likéry jsou korsickou specialitou.Skvělé víno, pivo i nevšední likéry jsou korsickou specialitou.

Z 10 100 hektarů vinic se devět oblastí může pyšnit mezinárodně uznávanou známkou  AOC (Appellation d'origine contrôlée). Z červených vín získala jako první označení oblast Patrimonio, která dodnes patří k nejvyhlášenějším. Z bílých jmenujme Vermentino a najdeme zde i vína růžová.

Na své si přijdou i milovníci piva, můžou ochutnat místní zlatavé pivo Pietra Ambrée vařené z kaštanové mouky, chutná výtečně. Z místních likérů se nabízí k ochutnání tradiční kaštanový či ze středomořských mandarinek, citronů nebo s příchutí myrty. Nejznámější je bylinný vinný aperitiv Cap Corse.

5. Hrdí Korsičané

Korsičané si umí život užívat, ale jsou i velmi soustředěnými pracanty.Korsičané si umí život užívat, ale jsou i velmi soustředěnými pracanty.

Zocelení bojem za nezávislost se projevilo v charakteru Korsičanů, pověstný nacionalismus a snahy o nezávislost jsou cítit z plakátů a nápisů, ale jinak jsou místní ochotní a přívětiví. Nestěžují si a jsou hrdí na svůj ostrov.

Francouzi udávají, že v jejich exekutivě platí za nejspolehlivější a nejoddanější úředníky. Všude se domluvíte francouzsky a ve větších městech a hotelích pro nezbytnou konverzaci i anglicky.

Jana Amadou

Jana AmadouPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/korsika-zajimavosti/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024