10 nejkrásnějších církevních staveb v Paříži: koktejl stylů, náboženství a velkých příběhů

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 6. 2018 • Přečteno 11114x

Paříž je multikulturním městem s bohatou minulostí, která se zrcadlí v architektuře i množství dávných příběhů. Objevte je s námi.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Paříž je nejen hlavním městem módy, je také církevním centrem celé Francie. Snad všechna náboženství světa mají ve městě svůj chrám, najdeme zde svatostánky katolické, protestantské, luteránské, pravoslavné, židovské, muslimské a své zastoupeni tu mají i francouzští reformisté, američtí a němečtí protestanté, adventisté sedmého dne, mormoni nebo arménská církev…

Nejpočetněji, co do množství církevních staveb, je v Paříži zastoupena katolická církev. Ve městě se nachází více než 120 kostelů. Mezi ty nejznámější patří mimo jiné katedrála Notre Dame, bazilika Sacré Coeur a kostely jako například Saint-Sulpice, La Madeleine, Saint-Eustache nebo Saint-Germain-des-Prés.

Synagog se ve městě nachází 24, mešit 20 a pravoslavných kostelů 16, po dvou jsou tady také chrámy buddhistické, mormonské a scientologické. My jsme však vybrali desítku nejkrásnějších staveb bez ohledu na to, jakou reprezentují církev, komu jsou určeny nebo jakému účelu dnes slouží...

1. Sacré Coeur: kopeček zmrzliny

Sacré CoeurSacré Coeur

Na samotném vrcholku Montmartru stojí jeden ze symbolů Paříže, bazilika Sacré Coeur. Stavba katedrály probíhala mezi lety 1875 a 1919. Za jejím vznikem stojí především tlak katolické církve, která považovala tuto stavbu za symbol odčinění hříchů a zločinů pařížské komuny.

Stavba je velice neobvyklá především svým vzhledem, je kombinací francouzských a byzantských vlivů a její kopule připomíná kopeček zmrzliny nebo šlehačku.

Bazilika je pro všechny návštěvníky zdarma a za vidění stojí především mozaiky v kopuli a majestátní čtyřmanuálové varhany.

2. Église du Dome: Napoleonovo sbohem?

Église du domeÉglise du dome

Tzv. kostel s kupolí stojí v areálu Invalidovny od roku 1708. Budova byla postavena po vzoru baziliky sv. Petra v Římě a je považována za perlu francouzského baroka.

Původně měl kostel sloužit jako soukromá kaple pro Ludvíka XIV. a jeho rodinu, dnes je místem posledního odpočinku samotného Napoleona.

Existuje teorie, že ostatky uložené v sarkofágu v kapli nejsou Napoleonovy, ale patřily správci z ostrova sv. Heleny, Francouzi však odmítají ostatky k testům DNA vydat.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. La Victoire: centrum židovství v Paříži

La VictoireLa Victoire

Velká pařížská synagoga nebo také synagoga Victoire se nachází v 9. pařížském obvodu na stejnojmenné ulici Rue de la Victoire jen kousek od budovy opery Garnier.

Byla vysvěcena v roce 1874 a dodnes je považována za nejdůležitější místo všech pařížských židů.

Návštěvníci zde mají vstup zcela zdarma, a pokud se vám trochu poštěstí, můžete se zúčastnit i pravidelné večeře o šábesu.

4. Mosquée de Paris: modlitby, škola i čaj

Mosquée de ParisMosquée de Paris

Velká mešita byla postavena v roce 1926 a je považována za nejstarší ve Francii. Mešita je turistům otevřena víceméně celoročně, muslimové mají návštěvu zdarma, pro ostatní je tato památka zpoplatněna.

V areálu mešity najdete krom 33 metrů vysokého minaretu také modlitebnu, madrasu (islámská náboženská škola vyššího typu) a knihovnu. Součástí komplexu je také restaurace, čajovna a několik obchodů.

5. Pantheon: mauzoleum velikánů 

PantheonPantheon

Impozantní stavbu, jež propojuje klasickou řeckou architekturu s evropskou gotikou, najdete v samém centru Latinské čtvrti. Původně měl být kostel svatostánkem zasvěceným Bohu a symbolem usmíření církve a státu.

Čtení na podobné témaPanthéon: mauzoleum slavných a kopule s výhledemPřečíst

Jelikož byla stavba dokončena v roce 1789, tedy na počátku Velké francouzské revoluce, rychle změnila své poslání a stalo se z ní mauzoleum.

Zde jsou pohřbeni francouzští velikáni a vlastenci – Voltaire, Victor Hugo, Émile Zola nebo Alexandre Dumas.

6. La Madeleine: padesátka korintských sloupů

La MadeleineLa Madeleine

Kostel svaté Máří Magdalény je fascinujícím monumentálním novoklasicistním kostelem, který byl údajně postaven podle vzoru athénského Parthéonu nebo také Maison Carrée v Nimes.

Kostel byl postaven jako pocta francouzským vojákům chrabré Napoleonovy armády, dnes se zde konají především svatby a mše pařížské smetánky.

Celá budova je obehnána dvacetimetrovými korintskými sloupy, je jich tady celkem 52 a je prakticky zrcadlovým obrazem budovy Národního shromáždění, která se nachází na opačné straně náměstí Svornosti.

7. St-Eustache: labutí píseň pro uši

St- EustacheSt- Eustache

Kostel svatého Eustacha se nachází hned vedle skloocelového monstra, obchodního centra Les Halles.

Tato stavba vznikala mezi lety 1532 a 1637 v pozdně gotickém stylu, pro nějž je typická vysoká chrámová loď a monumentální vnější opěrné pilíře.

V minulosti zde bylo pokřtěno mnoho slavných osobností, jako například Moliére, kardinál Richelieu nebo madame de Pompadour. Dnes se tu především konají koncerty vážné hudby. 

A proč také ne, zdejší varhany mají osm tisíc píšťal a jsou považovány za největší ve Francii.

8. Notre Dame: znovu od nuly až na vrchol

Katedrála Notre DameKatedrála Notre Dame

Jeden z nejslavnějších pařížských kostelů, katedrála Notre Dame, dominuje ostrovu Cité, tedy nejstarší osídlené části Paříže.

Katedrála velmi utrpěla během Velké francouzské revoluce, nicméně díky Victoru Hugovi a jeho románu Chrám Matky Boží v Paříži se stala centrem zájmu všech obyvatel města a dočkala se tak potřebné rekonstrukce.

Za zmínku stojí především průčelí a vstupní portály, archeologická krypta a tzv. kilometre zero (Nultý bod francouzských silnic), odkud se počítají všechny vzdálenosti.

9. St-Sulpice: dohlíží na celebrity

St. SulpiceSt. Sulpice

V poklidné části Latinské čtvrti, hned vedle Lucemburských zahrad, stojí druhý největší kostel v Paříži. Okolní bulváry jsou velmi přijemné a dost luxusní.

Na náměstíčku u kostela má byt slavná francouzská herečka Catherine Deneuve, a to asi o něčem svědčí...

Tento pozdně barokní kostel byl svědkem mimo jiné svatby Victora Huga a křtu Charlese Baudelaira.

Nejnovějším turistickým lákadlem tohoto místa jsou knihy Dana Browna, turisté se totiž rádi vydávají po stopách záhad.

Čtení na podobné témaKostel sv. Sulpicia: druhý největší kostel PařížePřečíst

10. Sainte Chapelle: střípky královského dvora

Sainte ChapelleSainte Chapelle

V neposlední řadě nesmíme vynechat středověkou gotickou kapli, která je přímo proslavena svými skleněnými vitrážemi, je jedinou dochovanou částí starého sídla francouzských králů na ostrově Cité.

Sainte Chapelle se ve skutečnosti skládá ze dvou samostaných kaplí – dolní kaple sloužila služebnictvu a hlavní roli tu hrají barevné dekorace.

Naopak horní kaple byla vyhrazena pouze členům královského dvora, stěny jsou téměř úplně pokryty do modra laděnými vitrážemi složenými z více než tisícovky skel.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejkrasnejsich-cirkevnich-staveb-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024