10 nejkrásnějších jihofrancouzských měst: sluncem zalité pobřeží, bělostné hory a vášeň v umění

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 3. 2018 • Přečteno 13816x

Je jedno, jestli milujete francouzskou literaturu, jídlo, kulturu nebo jazyk. Všechno v té nejčistší podobě a bez spěchu najdete na jihu země.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Plánujete dovolenou? Chcete někam za teplem, dobrým jídlem a úžasnou atmosférou? Vydejte se na jih Francie! Dáme vám hned deset důvodů, proč je právě nejslunnější část Francie tím ideálním místem… Je to naše srdcová záležitost a pro vás třeba příležitost, jak za rozumnou cenu, vzdálenost a čas poznat jiný, tak trochu hezčí a pohostinnější svět.

1. Avignon

AvignonAvignon

Tato perla regionu je asi jedním z nejvýznamnějších náboženských míst ve Francii. Proč?

Když se ve 14. století stal Avignon sídlem papežů, město se začalo rozvíjet neuvěřitelným způsobem a vznikly nádherné stavby. Mezi vrcholná díla středověké architektury patří především slavný most St. Bénézet a mohutný Papežský palác.

Palác, most i katedrála jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes je Avignon centrem společenského, kulturního i univerzitního života, ulice jsou provoněné všudypřítomnou levandulí a místní kuchyně je neodolatelná.

Čtení na podobné témaProvence našima očima: 13 nejkrásnějších fotografií malebného kraje ze zájezdů do FranciePřečíst

2. Carcassonne

CarcassonneCarcassonne

Na půli cesty mezi městy Montpellier a Toulouse leží ikonické město Carcassonne, jedno z nejzachovalejších středověkých sídel.

Počátky osídlení se zde datují už s příchodem Keltů v 6. století př. n. l., většina dodnes zachovalých hradeb a věží však pochází až ze 3. století n.l.

Město je rozdělené na dvě části. Ta zajímavější (a navštěvovanější) je část s názvem Cité neboli ten „hrad na kopci“.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

3. Aix-en-Provence

Trh v Aix-en-ProvenceTrh v Aix-en-Provence

Asi nejkouzelnější provensálské město se nachází pouhých třicet kilometrů od Marseille. Obě města jsou však velmi odlišná.

Aix na první pohled působí celkem snobsky a konzervativně. Je však často přirovnáváno k oblíbenému levému břehu Seiny, protože i tady žijí především elegantní bohémové z vyšší střední třídy. Díky místní univerzitě je ve městě plno různých barů a restaurací.

Městem se nese také duch umění a literatury, přeci jen se tady narodil malíř Paul Cézanne a spisovatel Émile Zola. Největším zážitkem však zůstávají určitě místní trhy.

4. Nice

Promenáda v NicePromenáda v Nice

Nice je asi tím prvním, co se vám vybaví, když se řekne jižní Francie. Není se čemu divit, místní široké promenády, prostorná náměstí, malebné uličky a voňavé trhy doplňuje rušný noční život a věčně plná pláž.

Takže ideální místo na tu správnou francouzskou relaxaci, jakou znáte z filmů…

5. Albi

AlbiAlbi

Malé čilé město Albi se nachází asi hodinu jízdy od Toulouse, ale rozhodně stojí za návštěvu. Minimálně proto, že má dvě úžasná turistická lákadla – katedrálu a muzeum.

Muzeum místního rodáka Henriho de Toulouse-Lautreca shromažďuje jeho největší sbírku obrazů a skic pařížských nevěstinců a kabaretů z éry Belle-Époque.

Katedrála Ste-Cécile je zase vystavěna z červených cihel a opevněna mohutnými zdmi, tyčí se nad městem a je vidět už z velké dálky.

Čtení na podobné téma4 nejkrásnější města Azurového pobřeží: relax a zážitky s francouzským šarmemPřečíst

6. Lourmarin 

LourmarinLourmarin

Toto malebné městečko leží na úpatí Luberonu a je jedním z mála snadno dostupných míst v oblasti. Městečko je obklopeno okolními kopci, na kterých najdete rozsáhlé sady a jedny z největších francouzských vinic.

Dominantou městečka je renesanční zámeček nesoucí stejné jméno.

7. Biarritz

BiarritzBiarritz

Přímořské letovisko Biarritz má sice roky své největší slávy dávno za sebou, na první pohled to však vůbec nepoznáte.

Slávu městu totiž kdysi přinesl Napoleon III., který sem se svou španělskou chotí jezdil trávit volné chvíle. Obrovský rozmach města znamenal výstavbu jedinečných architektonických skvostů v secesním a art deco stylu.

Dnes město láká krom evropské smetánky především mladé dobrodruhy a surfaře. Jsou tady prý jedny z nejlepších vln v Evropě!

8. Marseille

MarseilleMarseille

Druhé největší francouzské město vás naprosto ohromí svým chaosem, rozdílností jednotlivých čtvrtí i místy s jedinečným výhledem. Velmi kosmopolitní a rychle se modernizující přístav bourá všechny stereotypy, které se váží k regionu Provence.

Čtení na podobné témaMarseille: nejdůležitější přístav a hlavní město ProvencePřečíst

Nejkrásnější výhled na starý přístav, uličky čtvrti Panier i přilehlý ostrov If se vám naskytne od katedrály Notre Dame de la Garde, která se hrdě tyčí nad městem.

V případě dostatku volného času se vydejte lodí právě na ostrov If a na vlastní oči se přesvědčte, jak vypadala cela hraběte Monte Christo.

9. Pézenas

PézenasPézenas

Malé město v regionu Languedoc bývalo kdysi sídlem regionálního parlamentu, z té doby se dodnes dochovalo více než sto renesančních paláců a budov.

Kolem města jsou rozsáhlá rýžová pole, planiny a jezera a při trošce štěstí zahlédnete hejno plameňáků.

Je s podivem, že tento malý kousek ráje ještě nebyl objeven turisty… Tak pospíchejte!

10. Arles

Aréna v ArlesAréna v Arles

Hned při prvním pohledu na město a život v něm pochopíte, proč tady část svého života trávil i malíř Vincent Van Gogh.

Některá z nejznámějších Van Goghových děl vznikla právě tady ve městě – například obrazy Terasa kavárny v noci, Most Langlois nebo Hvězdná noc na Rhôně.

Množství dodnes dochovaných antických a římských památek celkem pěkně shrnuje to nejvýznamnější, co město ve své historii prožilo – dochovala se slavná aréna, amfiteátr, lázně, nekropole i akvadukt.

Čtení na podobné témaArles: město nabité historií a rozmanitými památkamiPřečíst

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. září

Nice a Azurové pobřeží

Zahrajte si hlavní roli

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Azurové pobřeží

Zájezdy na Azurové pobřeží

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejkrasnejsich-jihofrancouzskych-mest/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024