10 důvodů, proč navštívit Paříž aneb Proč je město nad řekou Seinou vždy dobrým nápadem?

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 3. 2017 • Přečteno 20172x

Paříž se svou historií je městem protkaným příběhy. Každé zákoutí má ten svůj. Objevte deset důvodů, proč musíte do Paříže i vy.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte že...

Pařížané neváhají kvůli odpočinku a pikniku v hezkém prostředí vyjet i mimo cetrum města? Nejčastěji navštěvují Bouloňský a Vincenneský lesík.

Audrey Hepburn to vystihla naprosto přesně, když prohlásila, že „Paris is always a good idea“ aneb že Paříž je vždy dobrý nápad. Město nad Seinou je unikátní a na světě nenajdete místo, které by se Paříži podobalo nebo se alespoň přibližovalo tomu, jaká je... A proč konkrétně byste francouzskou metropoli měli navštívit? Tady je 10 důvodů!

1. Romantika: Co je víc? Jistě nic...

Paříž je považována za hlavní město lásky a světovou metropoli romantiky. Romantičtější místo na světě jednoduše nenajdete. Ať už se jedná o žádosti o ruku, svatby, svatební cesty nebo tradici visacích zámků na pařížských mostech, romantika je tady zkrátka všude, kam se podíváte.

Čtení na podobné témaChcete ji požádat o ruku? Poradíme vám jak a kde!Přečíst

Snažili jsme se dohledat informaci o tom, kolik v Paříži ročně proběhne žádostí o ruku, nicméně vzhledem k oblíbenosti  této tradice je nemožné se ke statistice dopracovat. Proto, pokud si jako vrchol romantiky představujete intimní restauraci, svíčky a výhled na Eiffelovu věž, věřte nám, že v Paříži je to velmi snadný a lehce splnitelný sen.

2. Gastronomie a kavárny: oh oui, oui...

Kavárny a bistra k Paříži prostě patříKavárny a bistra k Paříži prostě patří

O francouzské gastronomii by se daly psát články, které by svou délkou mohly konkurovat i dílům Balzaca. V Paříži se potkává francouzská haute cuisine s tradiční kuchyní a díky multikulturnosti města máte možnost ochutnat také pokrmy z jiných končin světa.

Při procházce městem v kteroukoliv denní i roční dobu narazíte na typické kavárny, bistra a restaurace, jež mají celoročně stolky venku. Posedět při dobré kávě, sklence něčeho ostřejšího nebo si zajít na výbornou večeři můžete v Paříži prakticky kdykoliv.

Čtení na podobné témaKde a za kolik se v Paříži najíst? Praktický průvodce jídelníčkem francouzské metropolePřečíst

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Savoir vivre a volný čas: návod, jak žít

Francouzský styl života, tzv. „savoir vivre“, je do češtiny překládán jako „umění žít“. A Francouzi opravdu žít umějí , je to jejich krédo a stojí na tom všechno, počínaje kuchyní, která je založena na lokálních a sezónních potravinách, přes vztah k vínu až po volnočasové aktivity.

Francouzi moc nejezdí na dovolenou do zahraničí, ani totiž nemusí. Země je bohatá na přírodní krásy a má všechno, nač si člověk vzpomene – hory vhodné k lyžování, přírodu pro turistiku, moře na koupání, velká města i malé vesničky, které stojí za pozornost. Nejčastěji proto typického Pařížana najdete buď na toulkách po Francii nebo ve společnosti přátel na pikniku.

4. Muzea: připomínka všeho a všech, jen si vybrat

Muzeum LouvreMuzeum Louvre

Jedny z nejslavnějších muzejních budov ve světě vůbec najdete právě v Paříži, například Louvre, Musée d'Orsay nebo Centre Georges Pompidou. Paříž je ovšem muzei a muzeíčky doslova protkána. Na své si tak přijdou také milovníci antiky, impresionismu, moderního umění, kouzel, numismatiky, panenek, vína, čokolády, módy, parfémů…

Čtení na podobné témaTop muzea v Paříži: umění a sílaPřečíst

Mezi naše nejoblíbenější pařížská muzea patří Musée d'Orsay se svou jedinečnou sbírkou děl impresionistů, Oranžérie s Monetovými lekníny a Musée Rodin, které je situováno v budově Hotel Biron. Jaké je to vaše nejoblíbenější Pařížské muzeum?

Víte že...

Jen v centru Paříže je kolem 130 muzeí? Mezi nejzvláštnější podle nás patří Muzeum lovectví a Muzeum patologie.

5. Hřbitovy: překvapivý kulturní zážitek

V žádné jiné metropoli nejsou návštěvy hřbitovů považovány za turistické cíle, které prostě musíte vidět. Paříž se jimi ale chlubí a považuje je za jedna z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst v celé metropoli. Zároveň jsou místní hřbitovy posledním místem odpočinku mnoha slavných a významných osobností.

Čtení na podobné témaHřbitovy v Paříži: tajemno a poetická atmosféraPřečíst

Nejslavnějším hřbitovem je Cimetière Père-Lachaise, který se nachází ve 20. pařížském obvodu a ročně jej navštíví přes tři a půl miliónu návštěvníků. Krom různých pomníků, soch a uměleckých děl tady najdete hroby Frederica Chopina, Oscara Wilda nebo Jima Morrisona. Mezi další slavné městské hřbitovy patří Cimetière de Montmartre a Cimetière de Montparnasse, na kterých odpočívají světoví literáti jako Émile Zola nebo Jean-Paul Sartre.

6. Parky a zahrady: relaxujte jako místní

Místní i turisté milují pařížské parkyMístní i turisté milují pařížské parky

Není nic lepšího, než si po objevování skrytých pokladů metropole nad Seinou nebo po návštěvě muzea odpočinout na pikniku v některém z pařížských parků. Dělají to tak turisté, ale především místní. Všechny zelené plochy ve městě bývají okupovány páry, skupinkami studentů, přátel nebo kolegů na obědové pauze a rodinami s dětmi.

Pařížané si užívají toho, že žijí v tak krásném a magickém městě a tráví velké množství času venku právě proto, aby si mohli město a život užívat. My doporučujeme piknik na Martových polích. Tady totiž budete mít k pikniku ten nejlepší výhled přímo na Eiffelovu věž. 

Čtení na podobné témaUtajené parky a zahrady Paříže: objevte oázy klidu ve velkoměstě, o kterých neví ani místníPřečíst

7. Interiéry: extravagance v architektuře

Pařížské památky jsou samozřejmě jedním z největších lákadel pro všechny milovníky cestování. Více než zvenčí nás fascinují jejich interiéry, a to zejména u těchto tří staveb – Opéra GarnierSainte Chapelle a Sacré Coeur.

Interiér pařížské opery je jedním z klenotů architektury Napoleona III. – je eklektický, extravagantní a pompézní, plný zlata, drahých kamenů a fresek. Úchvatné je majestátní foyer s dominantním schodištěm. Oproti tomu Sainte Chapelle je považována za absolutní vrchol gotického slohu a především Horní kaple vám vyrazí dech díky patnáctimetrovým oknům vyplněným vitrážemi.

8. Paříž pro děti: kolotoče, zoo i 3D kino

Návštěva DisneylanduNávštěva Disneylandu

Ano, i to je jeden z hlavních důvodů, proč Paříž navštívit. Krom fantastického zábavního parku Disneyland, který se nachází přibližně 30 kilometrů na východ od Paříže, nabízí metropole spoustu atrakcí pro své nejmladší návštěvníky. Jedním ze zážitků, který můžete svým dětem nadělit, je objevování typických francouzských carousselů – kolotočů.

Čtení na podobné témaNejkrásnější pařížské kolotoče: Pouťové umění starých mistrů pro děti i dospělé. Nasedat!Přečíst

Ve městě je jich hned několik a každý je jiný a unikátní. Paříž se také může pochlubit muzeem voskových figurín, dvěma zoologickými zahradami, dvěma akvárii a vodním světem. Relativní novinkou je Park Villette, v jehož areálu se nachází mimo jiné 3D kino IMAX a fantastické muzeum nazvané „Město vědy a průmyslu“. Samozřejmě většinu dětí fascinuje i Eiffelova věž a Notre Dame a nepohrdnou ani plavbou lodí po Seině.

9. Tajemství a záhady: zábava pro odvážné

Každá metropole krom slávy a lesku ukrývá i množství záhad a tajemství a v Paříži tomu není jinak. Nejslavnějším místem jsou bezesporu pařížské katakomby, místo, kde leží pozůstatky více než šesti milionů koster či jejich částí. Toto podzemní pohřebiště vzniklo v 18. století. Pod ulicemi města vedou stovky koridorů a uliček vyskládaných z lidských pozůstatků a rozhodně se nedoporučuje katakomby navštívit bez průvodce.

Mohli byste se zde velmi snadno ztratit. Nás osobně fascinuje bývalá 32 kilometrů dlouhá okružní železnice La Petite Ceinture, která vedla po obvodu centra a spojovala železniční stanice na okraji města. Pro dopravu přestala být využívána ve třicátých letech 20. století a od té doby chátrá. Nejtajemnějším a nejstrašidelnějším místem na železnici je bezesporu tunel v parku Montsouris.

10. Vyhlídky: rozhlédněte se, je na co se dívat!

Vyhlídka z Eiffelovy věžeVyhlídka z Eiffelovy věže

Užít si výhled na Paříž z vrcholku Eiffelovy věže nebo od baziliky Sacré Coeur na vrcholku Montmartru je snem a přáním každého člověka, my však známe místa, ze kterých budete mít ještě krásnější výhled na celé město. Říká se, že nejkrásnější výhled na Paříž je z mrakodrapu Montparnasse. Víte proč? Protože to je jediné místo, odkud není mrakodrap vidět.

Za zmínku také stojí vyhlídky ze střech obchodních domů Galeries Lafayette a Printemps, z věže katedrály Notre Dame nebo z Vítězného oblouku na Champs Elysées. Našim favoritem je výhled z vyhlídkové plošiny Panthéonu, ze které budete mít celou Paříž jako na dlani. A takovýchto míst je v Paříži nespočetné množství, ale každý výhled bude jiný a jedinečný a pokaždé v něm objevíte něco nového.

Ačkoliv důvodů pro návštěvu francouzského hlavního města můžete mít miliony, všechny spojuje jedna jediná věc – nepopsatelný genius loci a jedinečná atmosféra, kterou metropole vyzařuje. Tak na viděnou v Paříži!

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-pariz/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024