10 důvodů, proč navštívit Francii: láska, historie, bohatý stůl a starostí půl

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29236x

10 důvodů, proč navštívit Francii.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Země galského kohouta, země zaslíbená, země snů. Můžete sem vyrazit do majetstátných Alp, stejně jako na úžasnou Francouzskou riviéru. Ochutnat ty nejlepší gurmánské speciality a dopřát si nejkvalitnějšího vína. Země s poutavou historií, bohatou kulturou, charismatem a kouzelnými zvyky. Už víte? Vítejte ve Francii!

1. Neodolatelná gastronomie

Jedna ze specialit - Crème BruléeJedna ze specialit - Crème Brulée

Není snad člověk, který by neměl rád jídlo. Začneme hned prvním trumfem, který má Francie v rukávu, a tím je její gastronomie. Proč má právě Francie navrch oproti ostatním? Je to prosté. Na rozdíl od jiných zemí, Francie čítá několik desítek typických specialit, které se liší podle toho, do jakého regionu se zrovna vydáte. Je libo cibulačku, husí jatýrka, kouhouta na víně či výtečné Crème brûlée?

Čtení na podobné témaFrancouzská kuchyně: ukrývá v sobě kulturu a tradice jednotlivých regionůPřečíst

Nejlepší gurmánské a gurmetské zážitky vás čekají jenom tady. Francouzi jsou opravdovými mistry a jejich kulinářské umění zůstává dodnes jejich pýchou. Jídlo je skutečným požitkem, a jak přiznali i konkurenti Francie, esteticky se francouzské kuchyni nic nevyrovná. Kdo jednou okusí, nikdy už se z harmonie chutí, vůní a labužnického požitku nevymaní...

2. Exkluzivní víno

Francouzské víno je vyhlášenéFrancouzské víno je vyhlášené

Spolu s jídlem k Francii neodmyslitelně patří i víno. Kdo může soupeřit se zemí, která má v područí nejstarší vinařské tradice, prestiž vinařského umění a tisíce druhů kvalitních vín díky rozmanitosti regionů? To, že jsou francouzská vína nejvyhlášenější, sdílejí dokonce i konkurenční vinařství z Nového světa. Věděli jste, že v Kalifornii, Chile či Austrálii považují právě francouzská vína za měřítko kvality?

Francie má deset hlavních vinařských oblastí s jedinečnou historií, různým podnebím, technologiemi i s vlastními odrůdami. Jsou to: Bordeaux, Bourgogne, Chablis, Champagne, Val de Loire, Alsace, Côtes du Rhône, Languedoc-Roussillon Côte de Provence, Côtes de Gascogne.

Díky vlastní kategorizaci vín můžete z etiket snadno vyčíst také kvalitu vína. Ovšem nebojte se dát si třeba víno s označením „vin table“ – stolní víno. Ani v tomto případě totiž neuděláte chybu. 

3. Kulturní zážitky

Festival v Cannes je největší událostí pro filmařeFestival v Cannes je největší událostí pro filmaře

Každoročně můžete do Francie zavítat na nejrůznější festivaly hudby, divadla či umění. Vždy v únoru můžete být v Paříži svědky úžasného karnevalu, v březnu pak můžete navštívit  festival citrusů v Mentonu. No a když už budete na Azurovém pobřeží, nesmíte v Cannes propásnout nejslavnější filmový festival na světě, který se koná vždy v květnu.

Celosvětově nejznámější festival hudby se pak koná v bretaňském Lorientu, vždy na začátku srpna. Soupis všech akcí a festivalů, které se v daném roce ve Francii uskuteční, najdete na stránkách www.francefestivals.com.

Nutno však podotknout, že co se týče celoročního kulturního vyžití, hlavní roli hraje jednoznačně Paříž. Každý den v roce si tady můžete někam vyrazit – za tancem hudbou, divadlem či uměním. Co se děje v Paříži najdete na www.sortiraparis.com.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

4. Nejkrásnější památky

Návštěva Mont Saint Michele je velkým zážitkemNávštěva Mont Saint Michele je velkým zážitkem

Odprostěte se na chvilku od Paříže a dejte šanci dalším skvostům, které Francie ukrývá, jsou jich opět stovky. Tady jen pár tipů:

Le Mont Saint Michel – hora svatého Michala – na pobřeží normandského regionu. Věděli jste, že právě tato hora je 2. nejdůležitějším orientačním bodem hned po Eiffelově věži? Tento 80 metrů vysoký žulový poloostrov je s pevninou spojen náspem a je tedy buď obklopen tekutými písky, anebo plave v moři… jak mystické.

Co takhle město zvané Giverny? Tady se můžete podívat do rodného domu Clauda Moneta, stejně jako do jeho ateliéru, který si nechal vystavit později. Interiéry i zahrady jsou přístupné veřejnosti. Věřte, že stojí to za to.

Říká vám něco region Centre-Val-de Loire? Hned po zámcích na Loiře nabízí několik dalších lákadel. Třeba proslulé městečko Orléans, které je spjato s francouzskou hrdinkou Janou z Arku. Nezapomeňte navštívit gotickou katedrálu svatého Kříže (Cathédrale Sainte-Croix), která je obrazem příběhu svaté Jany z Arku.

Slyšeli jste někdy o Chartres? Katedrála Notre-Dame de Chartres, jakožto středověká památka, se řadí mezi nejvýznamnější gotické památky na světě a je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Památek v každém francouzském regionu je opravdu nespočet, ale co je na tom to nejkrásnější? Že každý v sobě tají jiného ducha, každý z nich je dominantní jinou architekturou, která městečka po celé Francii proslavila již před staletími.

5. Bohatá historie

Okázalost byla blízká i NapoleonoviOkázalost byla blízká i Napoleonovi

Co je tu skutečně důležité zmínit, je fakt, že málokteré dějiny celé země jsou historicky tolik spjaty s dějinami hlavního města, jako je tomu právě ve Francii. Současné hranice Francie zhruba odpovídají těm, co vznikly už ve starověké Galii.

Francouzská historie je svým způsobem opravdu vytříbená. Co tím myslíme? Na královském dvoře se žilo vždy v přepychu natolik přeslazeném, že francouzská makronka je vedle toho dietní pokrm. Oproti drsné, syrové anglické historii, je ta francouzská přehnaně naleštěná a pompézní. Výjimkou snad bylo jedině období kolem Velké francouzské revoluce. I když i během něj šla Marie Antoinetta pod gilotinu jako ze škatulky.

6. Drsné hory

Francouzské Alpy jsou oblíbené i u ČechůFrancouzské Alpy jsou oblíbené i u Čechů

Francie nabízí desítky destinací, kam vyrazit na hory. Věděli jste například, že symbolem Provensálka nejsou jen levandulová pole, ale i tzv. Alpes-de-Haute Provence, tedy Alpy Horního Provensálska? Báječná lyžovačka na jihu Francie vám zaručuje 300 dní slunce. Převažuje tu jižanská pohoda, tedy rodinná a přátelská atmosféra. Srdcovou záležitostí Francouzů nadále zůstávají Savojské Alpy.

Nejpopulárnější u Čechů jsou pak Hautes-Alpes tedy Vysoké Alpy. Oblíbené jsou hlavně díky poměru cena/kvalita. V létě se sem můžete přijet podívat na etapu cyklistického závodu Tour de France.

7. Azurové moře

Proslulé Azurové pobřeží láká turistyProslulé Azurové pobřeží láká turisty

V zimě na lyže, v létě zase šupem k moři. Francie má vše, co si můžete přát. Nejvyhlášenější letní destinací je Francouzská riviéra známá jako Azurové pobřeží. Koho by nelákalo projít se po anglické promenádě v Nice nebo zažít atmosféru filmového festivalu v Cannes?

Pokud však toužíte spíše po domácké atmosféře a třeba vás přitahuje surfování, jeďte do bretaňského regionu k Atlantskému oceánu, který je hned po Austrálii nejoblíbenější lokalitou právě pro surfaře z celého světa. A místní zvyklosti? Ty vás dokonale nadchnou. 

8. Nezapomenutelná atmosféra

Levandulová pole v ProvenceLevandulová pole v Provence

Ať vyrazíte na jakékoliv místo ve Francii, můžete si být stoprocentně jistí, že na vás bude odevšad sálat neuvěřitelná energie. Můžete být v Bretani, kde na vás dýchne vesnická atmosféra a domácí prostředí, anebo v Provence, kde se necháte okouzlit jižanským šarmem a levandulovými poli.

Zavítejte na Azurové pobřeží, kde vás slunce unese do světa různých chutí, vůní a odpočinku u moře, nebo se klidně procházejte na širokých bulvárech v Paříži a nechte se unést jejím charismatem. Ve Francii vás to dostihne zkrátka všude.

9. Charakteristické zvyky

Francouzi rádi slaví, ať jde o cokoliFrancouzi rádi slaví, ať jde o cokoli

Francouzi jsou prý národ sám pro sebe a většinou tomu tak opravdu je. Ve své zemi totiž mají naprosto vše, po čem touží. To ale rozhodně nesnižuje jejich morálku. Jejich životní styl je totiž naprosto kouzelný a odzbrojující!

Mají čas sami na sebe a patřičně si ho užívají. Řeší pouze řešitelné a to ostatní pro ně přestává být problémem. V práci mají povolenou přestávku na oběd tři hodiny, večeři si pak užívají třeba 5 hodin. Dokonce i kávu berou jako společenskou událost.

Takže: sice mají trochu svůj svět, ale když vidíte, jak jsou spokojení a dobrou náladu dokáží přenést i na vás, tak je to nádherné. Žádný stres a jen požitek a radost ze života. Tak to má vypadat.

10. Paříž – město (nejen) lásky

Město milenců - PařížMěsto milenců - Paříž

Sladká tečka – neodolatelná PařížJak řekl Ernest Hemingway, Paříž je opravdovým pohyblivým svátkem. Jednou sem odjedete, a pak se ještě několikrát vrátíte, protože se zamilujete. Do Paříže se totiž nejede, ale jezdí! 

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. září

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-francii/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024