10 důvodů, proč navštívit Provence: objevte krajinu velkých příběhů

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 65886x

Provence je jedním z nejmalebnějších míst Francie.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Zastavte se ve městě Avignon a projděte se po slavném mostu. Kvůli povodním v roce 1668 stojí z původních 22 jen 4 oblouky a most tak končí netradičně uprostřed řeky.

Provence – už jen to jméno vás pohladí po duši. Malebné horské vesničky, levandulová pole, vynikající víno, úchvatné pláže, historie a umění na každém kroku. Provence je jedním z turisticky nejatraktivnějších francouzských regionů, který se návštěvníkům vryje do paměti tak, že se do něj budou chtít neustále vracet. Důvodů k návštěvě Provence bychom našli stovky. Který z nich učaruje právě vám?

Na následujících řádcích se vám pokusíme shrnout vše, čím je Provence výjimečná a kouzelná, tedy deset důvodů, proč kraj levandule, a jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Francii, stojí za to poznat.

1. Kraj levandule

Přístroje na destilaci levandulové esencePřístroje na destilaci levandulové esence

Při vyslovení pojmu Provence se málokomu nevybaví levandule. Provensálské „modré zlato“ je všudypřítomné, a pokud zrovna nekvete a nehalí region do modro-fialového hávu, setkáte se s ním v místních tradičních produktech. Nejen že si téměř všude můžete koupit látkové pytlíčky s usušeným fialovým zázrakem, které vám doma provoní oblečení ve skříních a navíc ho ochrání před moly, ale v Provence se z levandule zkrátka vyrábí ledacos.

Muzeum LevanduleMuzeum Levandule

Můžete ochutnat třeba levandulovou zmrzlinu, bonbony nebo med a samozřejmostí jsou esence z této rostlinky, které mají množství blahodárných účinků. Pokud si čistou levandulovou esenci kápnete na kostku cukru, pomůže vám se zažíváním, koupel s pár kapkami levandulové esence zmírní bolesti hlavy i porouchané nervy a pár kapek na polštář zajistí klidný spánek.

Věděli jste, že v Provence se každoročně konají levandulové slavnosti a oblíbená rostlinka tu má dokonce i své muzeum?

2. Ideální místo pro milovníky výtvarného umění

Van Goghův pokoj v psychiatrické léčebně St.Paul-de-MausoleVan Goghův pokoj v psychiatrické léčebně St.Paul-de-Mausole

Provensálská krajina a světlo inspirovaly mnoho malířů zvučných jmen. Tím umělcem, kterého místní krajina ovlivnila nejvíce a který zde strávil nejplodnější léta svého tvůrčího období, byl dozajista šílený Holanďan Vincent Van Gogh.

Ten se v roce 1888 usadil v provensálském Arles a během dvou let tu namaloval více než sto padesát obrazů, včetně těch nejznámějších jako Pokoj v Arles, Hvězdná noc, Žlutý dům nebo autoportrét s uříznutým uchem. Mimochodem právě v provensálském Arles se odehrála ona osudná hádka van Gogha s Paulem Gauginem, po níž van Gogh přišel o ucho.

Jakým přesně způsobem, to je tématem diskuzí mnoha odborníků. Jisté je, že po tomto incidentu Vincent dobrovolně odešel do psychiatrické léčebny v St. Paul de Mausole. Tam se při svých toulkách Provencí můžete vydat i vy a prohlédnout si mimo jiné pokoj, ve kterém umělec pobýval.

Věděli jste, že kromě van Gogha v Provence žili a tvořili takoví malíři jako Matisse, Renoir, Picasso, Chagall nebo Cézanne?

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

3. Gurmánský ráj

Marseillský přístav, kde mají nejlepší bujabézuMarseillský přístav, kde mají nejlepší bujabézu

Francie je snad tou největší gurmánskou velmocí a každý její region má vlastní speciality. Samozřejmostí jsou lahodné sýry a vynikající vína. Růžové Côtes de Provence prostě ochutnat musíte a Châteauneuf-du-Pape také, už jen z národní hrdosti způsobené populární písničkou Michala Tučného. A můžete si přitom rovnou hezky česky zanotovat: „Celej den jen tak sedí a popíjejí Châteauneuf-du-Pape. Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap.“

Provensálská krajina má spoustu vlastních specialit, kterými je oproti zbytku Francie specifická. Kde jinde než v Marseille si dát pravou bujabézu? Vydatná rybí polévka a pro mnohé velká lahůdka, která se tu údajně vaří přes dva tisíce let, je podle Petera Mayleho, odborníka na Provence, důvodem, proč Všemohoucí vynalezl rybu.

Bujabéza se připravuje z velkého množství ryb, nesmí chybět hlavně ryba s podivným názvem ropušnice, která se rychle kazí, a proto prakticky neopouští území Francie. Logicky z toho tedy plyne, že tu pravou bujabézu si můžete objednat jen v některém z vyhlášených marseillských podniků.

Věděli jste, že podle legendy bujabézou krmila bohyně Venuše svého manžela Vulkána, aby ho uspala a mohla navštěvovat svého milence, římského boha války Marta?

4. Slunce a přátelští obyvatelé

Lidé v Provence jsou k návštěvníkům přátelští a pohostinníLidé v Provence jsou k návštěvníkům přátelští a pohostinní

Barvy Provence jsou prý dvě: modrá pro levanduli a žlutá pro slunce. Stačí se jen podívat na jasně žluté barvy van Goghových obrazů a pochopíte, že slunce hraje v této krajině prim. Údajně je tu 2700–2900 slunečních hodin ročně a za všechno mluví výrok Alphonse Daudeta: „celá tato provensálská krajina žije jen světlem“, které si jako motto svých Listů z Provence vybral i Miroslav Horníček.

Provensálští obyvatelé nemají s tolika slunečními hodinami důvod být zamračení a arogantní, jako to občas vídáme třeba u Pařížanů. Naopak, Provensálci jsou známí svojí pohostinností, ochotou poradit a úsměvem na rtech. Řídí se oblíbeným francouzským „savoir-vivre“, tedy „uměním žít.“ A to je oproti návštěvě velkých metropolí velmi osvěžující.

Věděli jste, že oblíbený prosluněný nápoj Orangina známý po celém světě spatřil světlo právě v Provence?

5. Všudypřítomná historie

Papežský palác - místo, kde se psala historiePapežský palác - místo, kde se psala historie

Provence je oblastí, ve které najdete jedny z nejproslulejších antických i středověkých památek v Evropě. Podepsali se tu Římané se svými amfiteátry, arénami a divadly a Avignon byl ve středověku bohatým sídlem papežů. Místní papežský palác je dnes jednou z nejstřeženějších francouzských památek, kterou si rozhodně nesmíte nechat ujít.

A můžete se tu vydat třeba po české stopě – náš otec vlasti Karel IV. byl velmi blízkým přítelem papeže Klementa VI. Při prohlídce paláce tu dokonce objevíte několik soch našeho nejznámějšího vladaře.

Čtení na podobné témaProvence: levandulový kraj s pestrou historií ohromí všechny vaše smyslyPřečíst

Věděli jste, že když oblast dnešní Provence obsadili starověcí Římané, říkali jí prostě jen provincie, aniž by jí dali nějaké zvláštní jméno? Odtud pochází dnešní název regionu.

6. Stovky barevných trhů

Typický provensálský trhTypický provensálský trh

Francouzi mají obecně pro trhy velkou vášeň a v Provence to platí dvojnásob. Co může být příjemnějšího, než se dopoledne společně s místními procházet mezi ovocem, zeleninou, sýry, kořením, mořskými plody, květinami a četnými regionálními produkty a vnímat dosyta vůně, barvy a zvuky, které francouzský trh nabízí?

A abyste se cítili jako správní Provensálci, dejte si po nákupech a procházce po tržišti kávu a croissant v některé z místních pekáren.

Věděli jste, že lahodné máslové croissanty údajně vůbec nepochází z Francie? Jejich předchůdcem je tradiční rakouské pečivo Kipferl, které se do Francie dostalo až se založením vídeňské pekárny v Paříži v první polovině 19. století.

7. Krajina velkých příběhů

Pevnost If známá z románu Hrabě Monte ChristoPevnost If známá z románu Hrabě Monte Christo

Stejně tak, jako si Provence oblíbili malíři, inspirovala také mnohé spisovatele. Možná znáte novelu Muž, který sázel stromy, případně její filmové zpracování, od provensálského spisovatele Jeana Giona. Snad vám něco říkají Listy z mého mlýna Alphonse Daudeta.

Ale určitě je vám důvěrně známý příběh Edmonda Dantese, krásné Mercedes a Abbé Farii. Hrabě Monte Christo Alexandra Dumase se řadí mezi světovou literární klasiku. A víte, kde leží pevnost If, odkud se Edmondu Dantesovi za pomocí abbého podařilo uprchnout? Samozřejmě, v Provence! A na ostrov If se můžete vypravit lodí z marseillského přístavu.

Věděli jste, že jedním ze skutečných vězňů na ostrově If byl prý i tajemný muž se železnou maskou?

8. Úchvatná příroda

Plameňáci v ornitologickém parku v CamarguePlameňáci v ornitologickém parku v Camargue

Provence má jak hory, tak moře. Kombinaci, o které se může leckterým regionům, ba i zemím, jen zdát. Provensálská krajina vás spolehlivě dostane a můžete v ní obdivovat také její ojedinělou faunu. Jste-li milovníci zvířat, navštivte oblast Camargue, ve které údajně lidé mají horkou krev.

Kromě toho, že se zde každoročně koná jedna z největších romských poutí na světě uctívající snědou panenku Marii, je to také kraj bílých polodivokých koní, plameňáků růžových a také hrozivě vypadajících býků, na které dohlížejí místní populární kovbojové, kterým se tu říká gardians.

Užít si tu můžete projížďky na koni nebo třeba návštěvu ornitologického parku o rozloze šedesáti akrů, kde budete žasnout nad elegancí plameňáků, kterých zde přebývají stovky.

Věděli jste, že v Provence se konají populární býčí zápasy a jako specialitu si zde můžete dát vynikající býčí maso či alespoň ti odvážní z vás, tzv. bouillon pour machos (doslova „bujón pro machry“), tedy polévku z býčích varlat?

9. Originální produkty

Místní specialita - kandované ovoceMístní specialita - kandované ovoce

V Provence se vyrábí velké množství tradičních produktů. Ať už se jedná o mandlovou cukrovinku calisson, lákavě vypadající kandované ovoce, marseillská mýdla nebo třeba populární koření Herbes de Provence, provensálské bylinky, které nesmí chybět v kuchyni žádné hospodyňky a které jsou jedním z těch produktů, které proslavily Provence po celém světě.

Věděli jste, že ty pravé Herbes de Provence se mohou pyšnit ochrannou známkou? V takovém případě musí obsahovat přesný poměr jednotlivých bylinek: 26 % rozmarýny, 26 % dobromysli, 26 % saturejky, 19 % tymiánu a 3 % bazalky.

10. Malebné vesničky a příjemná překvapení

Gordes - jedna z nejfotografovanějších francouzských vesnicGordes - jedna z nejfotografovanějších francouzských vesnic

V oblasti Provence se nachází vůbec ty nejkrásnější vesničky a městečka v celé Francii. Co takhle jedna z nejfotografovanějších francouzských vesnic, Gordes, tyčící se vysoko nad okolím a nabízející krásný výhled? Možná vám bude připadat, že už jste ji někde viděli – natáčelo se tu totiž několik známých filmů, např. vynikající Dobrý ročník nebo Parfém, příběh vraha.

Nadto pár kilometrů od Gordes najdete opatství Abbaye de Sénanque, jehož fotografie s levandulovými poli nechybí v žádné publikaci o Provence.

Opatství Abbaye de Sénanque nechybí v žádném průvodciOpatství Abbaye de Sénanque nechybí v žádném průvodci

Úchvatnou vesnicí je rovněž Les Baux-de-Provence, kterou ve středověku obýval lupičský šlechtický rod, v jehož rodokmenu se prý nacházel i jeden ze tří svatých králů, Baltazar. A v místním bývalém kamenolomu se tu navíc koná dechberoucí představení, tzv. Carrières de Lumières – promítání obrazů známých malířů na vysoké stěny kamenolomu.

Toto představení vám vezme dech a vy budete překvapení, jak něco může být tak nádherné a jak to, že jste o něčem takovém dosud nevěděli. A to se vám v Provence bude stávat často.

Úchvatné umělecké představení v bývalém kamenolomuÚchvatné umělecké představení v bývalém kamenolomu

Připravte se tedy na cestu, vyrazte do malebné Provence a nechejte se znova a znova okouzlovat touto nádhernou krajinou...

Třeba na jednom z našich zájezdů do Provence!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-provence/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024