Kubánská kuchyně: v hlavní roli zelenina a vepřové, hovězí či kuřecí maso

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 4. 2018 • Přečteno 7916x

Kubánská kuchyně nabízí i originálnější zážitky, třeba v podobě žabího masa, želvy či krokodýla.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Kuba je pro turisty stále velice kuriózní a specifickou zemí. Výjimkou není ani místní gastronomie, která kvůli přídělovému systému potravin není až tak rozmanitá a pestrá, jako jsme zvyklí z jiných zemí, přesto má mnohé co nabídnout. Její kouzlo spočívá především v jednoduchosti co do ingrediencí i způsobu přípravy.

Tajemství kubánské gastronomie

Více používané maso je kuřecí, vepřová a hovězí než ryby a mořské plodyVíce používané maso je kuřecí, vepřová a hovězí než ryby a mořské plody

Přestože kubánská gastronomie zdaleka neoplývá takovou pestrostí, místní restaurace nezahálejí a rychle zlepšují svá kulinářská umění.

Podobně jako hudba nebo architektura je i kubánská kuchyně nápaditou směsicí vybraných kulinářských receptů a postupů, které zde zanechaly vlny cestovatelů od Španělů a Portugalců přes Afričany až po Číňany.

Speciality kubánské kuchyně

Velmi oblíbení jsou humři a langustyVelmi oblíbení jsou humři a langusty

Pokud patříte mezi milovníky masa, pak budete na Kubě v tomto směru určitě spokojeni. Kdo by však čekal, že na Kubě převažují pokrmy z mořských plodů a ryb, pak bude možná překvapen.

Je sice pravdou, že i takové pokrmy zde mají své místo, v kubánské kuchyni však převažuje konzumace vepřového, drůbežího a hovězího masa. Ochutnat zde můžete i plody moře a různé druhy ryb a dalších živočichů včetně humra, kraba, želvy či krokodýla.

Kubánská kuchyně však nabízí i originálnější zážitky, třeba v podobě žabího masa, želvy či krokodýla. Oblíbené jsou zde také langusty, krabi, krevety, ústřice, mušle či korýši.

Kromě masa jsou zde hlavními surovinami kukuřičná mouka, kukuřice, papriky, rajčata, česnek, rýže s černými fazolemi, sladké kubánské brambory anebo melanga, hlíznatá rostlina podobná bramborám.

K jídlům, která rozhodně stojí za to ochutnat, patří národní pokrm kubánský ropa vieja, polévka z černých fazolí a smažené banány, které se zde připravují jak na slano, tak i na sladko.

Pouliční jídla

Kubánské sendvičeKubánské sendviče

Během dne se můžete stravovat v cafeteriích, v řetězcích El Rápido nebo v běžných obchodech. Nejtradičnějším pouličním pokrmem, který seženete téměř všude, je sendvič se šunkou a sýrem nebo notoricky známá pizza.

Nevýhodou Kuby je, že je zde k dostání pouze jeden druh sýra a šunky, což vás dříve nebo později omrzí. Některé pouliční stánky nabízejí i hamburgery a další pouliční speciality.

S ohledem na skladování potravin buďte raději s podobným druhem stravování velmi opatrní. Pokud budete bydlet v casa particular, můžete si domluvit večeři u hostitele, který vám za velmi přijatelnou cenu nabídne doslova královskou hostinu.

Tekutá Kuba

Ochutnejte pravý kubánský rumOchutnejte pravý kubánský rum

Když se řekne Kuba, většina z nás si spíše než jídlo vybaví pravý kubánský rum. Jak by taky ne, když je zde pomalu levnější a dostupnější než obyčejná voda. Turisté si jej nejraději vychutnávají jako součást míchaných nápojů (Cuba Libre, Mojito či Daiquiri).

Další nepostradatelnou součástí kubánského jídelníčku jsou čerstvé a husté ovocné šťávy, které jsou oblíbené pro svou nezaměnitelnou chuť. Nejtypičtějším z nich je guarapa neboli šťáva z cukrové třtiny.

Na své si zde přijdou i milovníci dobrého piva a kvalitní kávy, která se zde připravuje specifickým způsobem. Podává se se smetanou a s míchátkem z cukrové třtiny.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kubanska-kuchyne/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024