Kubánské doutníky: jsou považovány za nejlepší na světě

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 1. 2018 • Přečteno 8695x

Dnešní trh nabízí nepřebernou škálu velikostí, a to jak do průměru, tak i do délky doutníků.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Když se řekne Kuba, mnoho z nás si vybaví prvotřídní kubánské doutníky, které se staly jejím neodmyslitelným symbolem. Jak by taky ne. Kubánští baliči zde ubalí ročně přibližně 500 milionů doutníků, z čehož pětina odchází na export do zahraničí.

Nejlepší doutníky pocházejí z Kuby

Pěstování tabáku na KuběPěstování tabáku na Kubě

Ač možná ne všichni budete souhlasit, kubánské doutníky jsou obecně považovány za nejlepší doutníky světa, a to především díky výběrovému tabáku, ze kterého se vyrábí. Stálé podnebí a kvalitní načervenalá půda je to, co dělá z Kuby nejvhodnější oblast pro jeho pěstování.

Na Kubě dnes naleznete celkem pět hlavních oblastí, přičemž ten nejkvalitnější tabák pochází z údolí Vuelta Abajo, nacházející se v západní části Kuby, kterou lze považovat za producenta toho nejlepšího tabáku, kterým Kuba disponuje.

Tradice kubánských doutníků

Místní prodejna tabákuMístní prodejna tabáku

Tradice kubánských doutníků sahá do daleké minulosti. Říká se, že tamní obyvatelé kouřili smotky tabákových listů ještě dávno předtím, než Kryštof Kolumbus nedopatřením objevil Nový svět. Podoba takového smotku by se jen stěží mohla srovnávat s kvalitou současných doutníků, nicméně jakousi prastarou napodobeninu jejich dnešní podoby rozpoznat lze.

Kubánská revoluce a příchod komunistické vlády Fidela Castra způsobil obrovské změny v produkci doutníků. Doutníkový průmysl, který doposud vlastnili Američané, byl znárodněn a veškerá produkce začala být řízena kubánskou vládou. To mělo mimo jiné za následek, že z původních více než 1 000 značek jich zůstalo pouhých 36. Mezi nejvyhlášenější z nich patří Cohiba, Partagas, Montecristo či Romeo y Julieta.

Nejoblíbenější doutník

Ochutnejte to nejlepšíOchutnejte to nejlepší

Ať už jste vášnivý kuřák či nikoliv, nemůžete opustit Kubu bez toho, aniž byste alespoň vyzkoušeli, jak chutná pravý kubánský doutník. Dnešní trh nabízí nepřebernou škálu velikostí, a to jak do průměru, tak i do délky. Politikou výrobců je nabídnout co největší výběr, aby si každý mohl vybrat to, co mu vyhovuje nejvíce.

Jak začínající kuřák, tak i zkušený milovník doutníků by měl mít alespoň základní přehled o vlastnostech a parametrech jednotlivých druhů. Pokud však chcete vsadit na jistotu, doporučujeme vyzkoušet Partagás Serie D No. 4, který je považován za nejoblíbenější kubánský doutník. Charakteristická je pro něj plná kořeněná chuť se stopami čokolády, kávy a dřevěného kouře.

Tento kousek by rozhodně neměl chybět ve vaší sbírce, zvláště pokud patříte mezi vášnivé kuřáky. Stejně jako ostatní bývají i kubánské doutníky často předmětem padělků, proto doporučujeme kupovat doutníky v továrních prodejnách. Při nákupu na ulici byste mohli být snadno podvedeni.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kubanske-doutniky/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024