Most Yayabo: nejvýznamnější symbol města i celé oblasti Sancti Spíritus

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2019 • Přečteno 2616x

Most Yayabo měří přibližně 85 metrů a stoupá do výšky 9 metrů.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Koloniální klenot, který se vymyká času, tak by se dal nazvat nejstarší dochovaný kubánský most vedoucí přes řeku Yayabo v oblasti Sancti Spíritus.

Nejstarší dochovaný kubánský most

Nejvýznamnějším symbolem města i celé oblasti Sancti Spíritus je most Yayabo, oficiálně přístupný od roku 1831, krátce poté, co bylo město přesídleno na okraj řeky Yayabo. Díky pevné konstrukci mostu zůstalo ve spojení s okolím dodnes, a to i přesto, že nebyla vybudována tak, aby odolala hmotnosti dnešních vozidel.

Most však stojí dodnes, a to již téměř celá dvě století. Přestože byl most Yayabo postaven v podstatě z cihel, písku a vápna, jeho konstruktivní dokonalost oslňuje mnoho místních obyvatel i zahraničních turistů, kteří jsou okouzleni nejenom jeho designem podobným středověkému mostu, ale i krásou pěti klenutých oblouků snižujících svou výšku tak, jak se přiblíží k jeho břehům.

Mýtus o konstrukci mostu Yayabo

Most měří přibližně 85 metrůMost měří přibližně 85 metrů

Most Yayabo měří přibližně 85 metrů a stoupá do výšky 9 metrů. K jeho stavbě se vztahuje mnoho mýtů a legend. Podle jedné z nich je důvodem, proč most zázračně odolal času téměř celá dvě staletí, použití kombinace kravského mléka, krve býka a údajného italského cementu, který byl speciálně přivezen k vybudování tohoto architektonického skvostu.

Nicméně před několika lety byl proveden výzkum stavebních inženýrů, kteří po několika letech zkoumání tuto domněnku vyvrátili a v technické zprávě uvedli, že ve výstavbě mostu nebyl použit žádný cement dovezený z Itálie.

Původ tohoto tvrzení byl pravděpodobně způsoben skutečností, že název cementu byl Římský cement, který byl kombinací vápna, písku a pozzolanu a v té době byl hojně využíván. Ať už to bylo jakkoliv, pravdou zůstává, že most Yayabo stále odmítá průchod času a dodnes poskytuje spojení krásného města Trinidad s přístavy Tayabacoa a Tunas Zaza.

Zdroj inspirace

Most přes řeku Yayabo získal v roce 1995 status Národního dědictví Kuby nejen pro svou dochovanost, ale i pro svůj jedinečný význam. Po celá staletí je zdrojem inspirace mnoha básníků, hudebníků, malířů, a dokonce i milenců.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-yayabo/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024