Kubánský rum: neoddělitelná součást kubánské historie

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 1. 2018 • Přečteno 5757x

Obecné pravidlo na pití rumů neexistuje, a tak se dá rum pít hned na několik způsobů.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Kuba je jednou z těch zemí, kde se budete cítit skvěle díky pozitivní energii, která z ní vyzařuje. A jak by taky ne! Naleznete zde nádherné písčité pláže, okouzlující krajinu, jedinečnou kulturu a v neposlední řadě ten nejlepší kubánský rum, jehož tradice je neoddělitelnou součástí kubánské historie.

Něco málo z historie

Cukrová třtinaCukrová třtina

Příznivé tropické klima spolu s vysoce úrodnou červenou půdou zajišťují nejlepší podmínky pro pěstování té nejlepší cukrové třtiny, ze které se tento oblíbený nápoj vyrábí. Právě vysoká kvalita rostlin v kombinaci s unikátním know-how předávaným z generace na generaci dodává kubánskému rumu nezaměnitelnou chuť a vůni.

Na Kubě však nehledejme kořeny vzniku rumu jako takového, ale spíše jeho dovedení k dokonalosti v jemnosti, vytříbeném aroma a lahodné chuti. Byli to pravděpodobně otroci na plantážích, kteří jako první začali z melasy, odpadního produktu po výrobě cukru, vyrábět alkoholický nápoj, který je rozveseloval a pomáhal jim zapomenout na jejich trápení.

Původní rum se však od toho dnešního značně lišil, protože obsahoval vysoké procento alkoholu a měl poněkud hořkou chuť. Za nynější chuť a vzhled kubánského rumu vděčíme Facundovi Bacardímu, který se jako první pokusil o filtraci skrze dřevěné uhlí a proměnil tak dosavadní rum v nápoj světové kvality.

Ačkoliv rodina Bacardi po revoluci a znárodnění o své palírny přišla, tradice kubánského rumu pokračuje dál pod značkou Havana Club. Značka Bacardi však z trhu nezmizela, její výroba se přesunula do závodů v Portoriku a na Bermudách. 

Nejlepší kubánské rumy

Značka Bacardi, která se nachází mimo KubuZnačka Bacardi, která se nachází mimo Kubu

Ty nejlepší kubánské rumy na Kubě seženete ve státních obchodech, kde jsou běžně k dostání. A tak zatímco značka Bacardi vyrábí svůj „kubánský“ rum v palírnách mimo území Kuby, v původních palírnách postupně vznikají nové revoluční značky. Za nejlepší nejlepší rum na Kubě je všeobecně považován Ron Santiago de Cuba, pocházející ze stejnojmenného města na jihovýchodním pobřeží ostrova.

Ve světě je však mnohem známější a populárnější značka Havana Club. Pokud byste hledali něco výjimečného, pak doporučujeme vyzkoušet sedmiletý rumový likér Legendario Elixir 7yo, který je svou chutí zcela odlišný od klasických kubánských. Určitě si neváhejte nějaký pořídit, protože ceny rumů jsou v porovnání s českými cenami neuvěřitelně nízké.

Pravidlo na pití rumů neexistuje

Zrání rumu v dřevěných sudechZrání rumu v dřevěných sudech

Obecné pravidlo na pití rumů neexistuje, a tak se dá rum pít hned na několik způsobů. Na území Karibiku platí nepsané pravidlo, že se rum nalévá do skleničky nedbale opláchnuté vodou. Kapky vody rum krásně rozvoní a dokáží s jeho chutí doslova zázrak.

Turisté často pijí bílé rumy jako součást oblíbených koktejlů (Cuba Libre, Mojito či Daiquiri), na rozdíl od Kubánců, kteří si vychutnávají rum čistý po malých douškách tak dlouho, dokud není láhev prázdná, často spolu s oblíbeným kubánským doutníkem, který má stejně jako rum na Kubě bohatou tradici. 

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kubansky-rum-neoddelitelna-soucast-kubanske-historie/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024