Lunenburg: ryby a rum pod záštitou UNESCO

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2019 • Přečteno 2622x

Lunenburg se stal centrem výstavby lodí – nejdřív dřevěných, pak ocelových.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Lunenburg – pravoúhlé ulice, úhledné dřevěné domky nejrůznějších veselých barev a přirozené centrum v místním přístavu – to je dnešní Lunenburg. Ušel dlouhou cestu od založení v první polovině 18. století.

Tehdy, čtyři roky po zrodu blízkého Halifaxu, se Británie snažila o posílení protestantského vlivu v této části světa. Angličany brzy následovali Němci, zejména z Porúří a některých švýcarských kantonů, kteří se sem vypravili za lepším životem.

Nalákal je fakt, že právě kolem Lunenburgu je nejkvalitnější zemědělská půda v této oblasti. Vzhledem k poloze si ale brzy osvojili i rybářské dovednosti. Dodnes jejich potomci na bývalé domovy vzpomínají při každoročních oslavách 7. června.

Lodě zvučných jmen

Stavěly se tady loděStavěly se tady lodě

Lunenburg se stal centrem výstavby lodí – nejdřív dřevěných, pak ocelových. Tou asi nejznámější je Bluenose – rybářský škuner, který opakovaně vyhrával trofeje v mezinárodních závodech. Sice se nedochovala loď originální, ale dnes můžete v místním přístavu navštívit její věrnou kopii, vyrobenou také místními loďaři.

Na výrobu replik dřevěných plachetnic se soustředili po 2. světové válce, kdy nastal, vlivem velké konkurence a řady ekologických nařízení, útlum v rybářství. Mimochodem, i loď HMS Bounty, která si zahrála r. 1962 v proslulém filmu Vzpoura na lodi Bounty, byla vyrobena právě tady.

Ryby

Ochutnejte místního humraOchutnejte místního humra

Po procházce řádně vyhládne. V Lunenburgu byla sice založena koncem 19. století společnost High Liner Foods, která je doposud předním zpracovatelem a distributorem zmrazených rybích produktů na americkém kontinentě, ale nedat si v přístavu rybu čerstvou by byl vyloženě hřích. Plody moře, grilovaný losos, halibut a samozřejmě humr – jen zkuste umně vydolovat bílé masíčko z klepet!

... a rum

Ironworks DistilleryIronworks Distillery

Co by to bylo za námořníka bez lahve rumu! A to je další zajímavost tohoto místa. Právě tady se rekrutovali námořníci, kteří se ve 30. letech podíleli na pašování alkoholu do prohibicí sužovaných Spojených států. Že je to nemorální?

Ale rodina potřebuje jíst, tak se do obchodu zapojili i otcové počestných rodin. Dnes tuto éru připomínají hospody jménem Smuggler’s Inn nebo Ironworks Distillery – místní palírna speciálních rumů. Tak pojďme spolu na prohlídku a na skleničku!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lunenburg/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024