Peggy’s Cove: malá vesnička s nejslavnějším majákem Kanady

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2019 • Přečteno 3021x

Dnes je tato původně malá rybářská vesnice cílem mnoha turistů z celého světa díky neopakovatelné atmosféře.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Možná si říkáte, že výlet na Měsíc, při vší úctě k moderním technologiím, už nestihnete? Nezoufejte a vydejte se s námi na Peggy’s Cove – budete mít pocit, že se procházíte krajinou ne nepodobné té, co je tisíce kilometrů nad našimi hlavami.

Za vším hledej ženu

Po kom získala vesnice tak krásný název?Po kom získala vesnice tak krásný název?

Proč zrovna Peggy’s Cove? I otrlí dobrodruzi občas nezapřou jemné city, a tak jeden z prvních Evropanů, který se na tomto území objevil, Samuel de Champlain, pojmenoval blízký záliv po své matce – Marguerite. No a protože po domácku se Marguerite říká Peggy, jméno bylo na světě.

Romantika není jen při svíčce

Západ slunceZápad slunce

Dnes je tato původně malá rybářská vesnice cílem mnoha turistů z celého světa díky neopakovatelné atmosféře, tvořené blízkostí moře – jsme pouhých 10 m nad hladinou oceánu – a obrovskými dohladka obroušenými balvany. Někdy před 400 miliony let se zde ze zemského nitra vylila roztavená hornina, která vytvořila skalní útvary roztodivných tvarů.

Asi před 20 000 lety se z oblasti Arktidy rozšířil ledovec do větší části Severní Ameriky, po čase opět ustoupil a v průběhu těchto změn, doprovázených obrovskými tlaky na horniny, došlo k vyhloubení řady jeskyň a prohlubní. Některé se časem zaplnily vodou, do jiných míst byly ze vzdálených oblastí přesunuty bludné balvany a výsledek dnes jezdí obdivovat spousty romantiků.

Být rybářem se vyplatí

Rybáři nemají zájem o domy u oceánuRybáři nemají zájem o domy u oceánu

Aby se tato krása uchovala i pro příští generace, je v chráněné oblasti o velikosti přibližně 8 km² přísný zákaz výstavby. Najdete tu jednoduché hotely nebo obchůdky se suvenýry, ale moderní výstavbu naštěstí ne. Dnes turistika patří k hlavním zdrojům obživy, i když ani námořní tradice nevymřela a rybáři se vydávají na moře za lovem humrů.

Mimochodem – myslíte, že rybář si koupí domek s výhledem na moře? Ani nápad! Ačkoli obecně nemovitosti s výhledem na vodu jsou o dobrou 1/3 dražší než ty bez výhledu, rybář alespoň ušetří – přece se v době, kdy odpočívá, nebude koukat „do práce“.

Nevšední zážitky chtějí trochu trpělivosti

Kanadská snídaněKanadská snídaně

Doba mezi 10. hodinou dopoledne a podvečerem patří autobusům plných turistů. Ale jakmile se začne schylovat k večeru, většina z nich se vrací do 40 km vzdáleného Halifaxu. A to je náš čas ke klidnému brouzdání po pobřeží, skákání z kamene na kámen a obdivování celé škály mořských ptáků. Koupání zde raději nečekejte, oceán má v létě krásných 12 °C–20 °C, i když – kdo ví? Na vyšplouchání nohou blízko břehu by toto klidně stačilo. Jen pozor na vlny!

Nemáte orientační smysl? Nevadí. Celá oblast je plochá, vegetace nízká a odevšad vidíte bílo-červený, stále funkční maják čnící k obloze. Ten se stal ikonou filmu „Pick me up at Peggy’s Cove“ a celou tuto oblast proslavil.   

Kdo si přivstane, může obdivovat východ slunce nad mořem a ještě si znovu užít procházku, dýchat čisťounký mořský vzduch. A pak už hurá na vydatnou kanadskou snídani – i když málokdo z nás se živí povoláním dřevorubce, jednu dřevorubeckou snídani by nám snad odpustil i největší zastánce zdravého životního stylu.

Míchaná vejce, grilované párečky, ovesná kaše nebo slaďounké palačinky s javorovým sirupem. Když to vše spořádáte, garantujeme, že do večera nebudete mít hlad. Jen milovníci vídeňské kávy přijdou zkrátka – v této části Kanady je výběr mezi malou, střední nebo velkou kávou. Nic moc sofistikovanějšího nečekejte. Zato čajů je na výběr celá řada druhů.

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/peggy-s-cove/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024