Ile d’Orléans: návrat do minulosti

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 4. 2018 • Přečteno 2261x

Po přejezdu moderního mostu, poslední spojnice se současností, budete mít pocit, jako byste se vrátili do 19. století. Nádherný bukolický charakter, pohodička, klid.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Ne, to není pořad z repertoáru rádia Evropa 2. Tak na vás tento ostrov při první návštěvě zapůsobí. Cestovatel, který není rád vlečen davy, musí k výletu na ostrov přistoupit trošku s obavou: 5 km od jednoho z nejkrásnějších měst Kanady, výletní zóna víc jak půlmilionového města Quebec a kousek od hranic s USA? To bude hlava na hlavě, ryčná muzika… Ale co, zkusit se to musí!

Chuťové buňky si přijdou na své

Vinohorad na ostrověVinohorad na ostrově

Nemůžete se víc mýlit. Po přejezdu moderního mostu, poslední spojnice se současností, budete mít pocit, jako byste se vrátili do 19. století. Nádherný bukolický charakter, pohodička, klid. Kam také spěchat, když na ostrově jsou jen tři silnice? Jedna vede po obvodu této 34km dlouhé a 8km široké nádhery a dvě silnice přetínají ostrov po šířce. Jinak zemědělské lány a sady.

Člověk se vůbec nediví původním obyvatelům Huronům, že ostrov nazvali „Minigo“ – kouzlo. A po něm první Evropan, který tu přistál, Jacques Cartier, mu dal jméno Ile de Bascuz – odvozené od jména trošku prostopášného řeckého boha Dionýsa alias Baccha, který byl znám svou příchylností k vínu a také první sazenici vína lidstvu věnoval.

Jablkové sadyJablkové sady

A tak hlavní atrakcí tohoto ostrova je ochutnávání zdejších produktů. Nepředstavujte si ale tepající trhy se spoustou kiosků a bouřlivý noční život. Kdepak. Jednotlivé farmy mají svoji prodejnu, ve které vás rádi obslouží, tak nějak mimochodem, mezi běžnou prací. A večer už si člověk přece zaslouží klid po práci, takže po 21. hodině večerní je všude jak vymeteno.

Přes den jste ale vítanými hosty – je tu řada vinařství, moštáren, kde se připravuje výtečný „cider“ – alkoholický nápoj z jablek, dojde i na místní pivo a samozřejmě nesmíme zapomenout na javorový sirup, symbol Kanady. Zdravé mlsání, člověk rád sám sebe omluví. Mlsný jazýček také neomylně identifikuje i prodejnu čokolády a dalších dobrot – to už sice tak zdravé není, ale zato je to dobré!

Romantika k přírodě patří

Výhled na řeku Výhled na řeku

A teď se pojďme trochu porozhlédnout po ostrově: z podrobného výčtu silnic je jasné, že okružní vyhlídková jízda není žádný problém. A takové nej místo je na severovýchodní straně ostrova. Kdo by si nepamatoval na známý záběr z filmu Titanic – Leonardo di Caprio a Kate Winslet na přídi lodi, paže doširoka rozevřené, tvář nastavená větru a v očích naděje a radost z budoucnosti.

Tak nějak si budete připadat, když vylezete na vyhlídkovou věž a postavíte se čelem k mase vod. Řeka Svatého Vavřince, která odvádí vodu z Velkých jezer, zde ústí do Atlantského oceánu a sladká voda se míchá se slanou.Tedy ne že byste si šli líznout, ale pohled je to impozantní.

Člověk málem zaostří zrak, jestli na obzoru neuvidí plachetnici nových osadníků. A na podzim je vše orámované neskutečnou barevnou škálou stromů, což dělá z těchto měsíců vrchol turistické sezóny.

A je čas na návrat. Na závěr už jen zajít na skleničku dobrého vína, posedět na terase s výhledem na vodopády Montmorency, pomalu se připravit na přechod zpět do moderní doby. A tu krásnou vzpomínku si člověk nese navždy v duši!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ile-d-orleans/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024