Halifax: zachránce Titanicu a námořní tematika, kam se podíváš

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2019 • Přečteno 3559x

Pobřežní molo je centrem denního i nočního života v Halifaxu.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Titanic!...Toto zvolání mělo zaznít v dubnu 1912 v americkém New Yorku. Jak ale všichni dobře víme, nezaznělo. Co s tím má společného Halifax, největší kanadské město na východ od Quebecu?

Nic víc a nic míň než to, že právě z Halifaxu vyrazily lodě na pomoc tomuto domněle nepotopitelnému plavidlu. Zpět se bohužel vracely s řadou těl obětí, která až na místním hřbitově konečně našla klid. Snad se jejich největší konkurent, společnost Cunard Line založená Samuelem Cunardem právě v Halifaxu, tváří v tvář této lidské tragédii neradovala z neúspěchu svého protivníka.

What shall we do with the drunken sailor?

Ospalé lampyOspalé lampy

Dnešní Halifax ukazuje mnohem přívětivější tvář. Pobřežní molo je stále centrem denního i nočního života. Bezpočet restaurací, barů, promenád i obchůdků s nejrůznějšími „mořskými“ suvenýry tu čeká na popocházející turisty i místní.

Kanaďané nepostrádají smysl pro humor. Zdá se vám, že autor těchto pouličních svítidel neodhadl statiku? Kdepak, to si jen „společensky unavené“ stožáry při cestě domů trošku zdřímly.

Máma je pořád máma

Samuel Cunard, zakladatel Cunard LineSamuel Cunard, zakladatel Cunard Line

Staré se snoubí s novým – vedle gregoriánských a viktoriánských budov, připomínajících dávnou vlast řady místních obyvatel, se tyčí ultramoderní mrakodrapy. Přístav i nadále soustředí ohromné zaoceánské lodi převážející jak zboží, tak turisty. A dávná vlast, Británie? Té její trošku „neposlušné dítě“ pomohlo z pěkné bryndy.

Právě nedaleko Halifaxu se za obou světových válek shromažďovaly konvoje, které svými zásobami pomohly své evropské pramáti udržet se při životě. Přístav fungoval i jako vstupní brána do Nového světa, jen toho víc na severu.

Trocha historie nikoho nezabije

Maritime Museum of the AtlanticMaritime Museum of the Atlantic

Zkrátka, s námořní tematikou se setkáte na každém kroku. Proto jistě zamíříte i do muzea Maritime Museum of the Atlantic, kde si, kromě Titanicu, připomeneme ještě jedno námořní neštěstí – Halifaxský výbuch, jeden z největších nejaderných výbuchů v historii.

V roce 1917 se při vjezdu do úžiny střetly dvě lodi, francouzská a norská, přičemž jedna byla až po stožár naložena výbušninami. Detonace byla ohlušující, v okruhu 100 km byla vysypaná okna, ale následky byly mnohem tragičtější – 1 400 obětí na životech, 1 630 zcela zdevastovaných domů. Vzpomínky pamětníků na návštěvníky čekají právě v námořním muzeu. Ještě, že jsme ti suchozemci…

Čaj nejen o páté

Vychutnejte si šálek čaje v místní kavárněVychutnejte si šálek čaje v místní kavárně

Při poznávání řádně vyhládne. Zůstaňme tedy věrni britské tradici, zasedněme do jedné z četných venkovních restaurací a u šálku lahodného čaje, ovesných koláčků s arašídovým máslem nebo sklenky borůvkového piva můžeme pozorovat místní cvrkot.

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/halifax/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024