Halifax: zachránce Titanicu a námořní tematika, kam se podíváš

Hana  Suchánková Hana Suchánková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2019 • Přečteno 686x

Pobřežní molo je centrem denního i nočního života v Halifaxu.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobraz zájezdy

Titanic!...Toto zvolání mělo zaznít v dubnu 1912 v americkém New Yorku. Jak ale všichni dobře víme, nezaznělo. Co s tím má společného Halifax, největší kanadské město na východ od Quebecu?

Nic víc a nic míň než to, že právě z Halifaxu vyrazily lodě na pomoc tomuto domněle nepotopitelnému plavidlu. Zpět se bohužel vracely s řadou těl obětí, která až na místním hřbitově konečně našla klid. Snad se jejich největší konkurent, společnost Cunard Line založená Samuelem Cunardem právě v Halifaxu, tváří v tvář této lidské tragédii neradovala z neúspěchu svého protivníka.

What shall we do with the drunken sailor?

Ospalé lampyOspalé lampy

Dnešní Halifax ukazuje mnohem přívětivější tvář. Pobřežní molo je stále centrem denního i nočního života. Bezpočet restaurací, barů, promenád i obchůdků s nejrůznějšími „mořskými“ suvenýry tu čeká na popocházející turisty i místní.

Kanaďané nepostrádají smysl pro humor. Zdá se vám, že autor těchto pouličních svítidel neodhadl statiku? Kdepak, to si jen „společensky unavené“ stožáry při cestě domů trošku zdřímly.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Máma je pořád máma

Samuel Cunard, zakladatel Cunard LineSamuel Cunard, zakladatel Cunard Line

Staré se snoubí s novým – vedle gregoriánských a viktoriánských budov, připomínajících dávnou vlast řady místních obyvatel, se tyčí ultramoderní mrakodrapy. Přístav i nadále soustředí ohromné zaoceánské lodi převážející jak zboží, tak turisty. A dávná vlast, Británie? Té její trošku „neposlušné dítě“ pomohlo z pěkné bryndy.

Právě nedaleko Halifaxu se za obou světových válek shromažďovaly konvoje, které svými zásobami pomohly své evropské pramáti udržet se při životě. Přístav fungoval i jako vstupní brána do Nového světa, jen toho víc na severu.

Trocha historie nikoho nezabije

Maritime Museum of the AtlanticMaritime Museum of the Atlantic

Zkrátka, s námořní tematikou se setkáte na každém kroku. Proto jistě zamíříte i do muzea Maritime Museum of the Atlantic, kde si, kromě Titanicu, připomeneme ještě jedno námořní neštěstí – Halifaxský výbuch, jeden z největších nejaderných výbuchů v historii.

V roce 1917 se při vjezdu do úžiny střetly dvě lodi, francouzská a norská, přičemž jedna byla až po stožár naložena výbušninami. Detonace byla ohlušující, v okruhu 100 km byla vysypaná okna, ale následky byly mnohem tragičtější – 1 400 obětí na životech, 1 630 zcela zdevastovaných domů. Vzpomínky pamětníků na návštěvníky čekají právě v námořním muzeu. Ještě, že jsme ti suchozemci…

Čaj nejen o páté

Vychutnejte si šálek čaje v místní kavárněVychutnejte si šálek čaje v místní kavárně

Při poznávání řádně vyhládne. Zůstaňme tedy věrni britské tradici, zasedněme do jedné z četných venkovních restaurací a u šálku lahodného čaje, ovesných koláčků s arašídovým máslem nebo sklenky borůvkového piva můžeme pozorovat místní cvrkot.

Hana  Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zobrazit aktuální zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/halifax/Cestujte mazaně
rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!