Lví pahorek ve Waterloo: unikátní památka připomínající historii za dob Napoleona

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 1. 2020 • Přečteno 3416x

Právě na prostranství, kde se odehrála slavná bitva u Waterloo, nechal král William I. vybudovat památník.

Vyberte si z našich zájezdů do WaterlooZobrazit zájezdy

Uměle vybudovaný kopec na prostranství dávné bitvy u Waterloo dodnes připomíná slavný okamžik Napoleonovy prohry. 

Osobu ani skutky Napoleona Bonaparte netřeba představovat. Každý školou povinný jméno slavného vojevůdce zaslechl při hodinách dějepisu hned několikrát. Slavný Francouz se nám vryl do paměti především slavnou bitvou u Waterloo, která se mu stala osudnou.

Ne tedy že by tehdy přišel o život, ale byl donucen abdikovat a podvolit se vůli protivníka. Pojďme malé městečko, ležící nedaleko Bruselu, prozkoumat blíže. 

Waterloo zná celý svět, málokdo však ví, kde jej hledat

Souboje se účastnilo přes 190 tisíc vojákůSouboje se účastnilo přes 190 tisíc vojáků

Ačkoli si mnozí spojují Waterloo s Napoleonem, a tudíž by ho zřejmě hledali ve Francii, pravdou je, že se tato slavná vesnička nachází asi 30 km od Bruselu. Tedy nikoli ve Francii, ale v Belgii tuto známou geografickou zastávku. Žije zde necelých 30 tisíc obyvatel, z nichž zhruba pětinu tvoří cizinci, kteří pracují v administrativní správě v nedalekém Bruselu.

Do té doby ničím zajímavé městečko se 18. června 1815 stalo svědkem nevídané bitvy. Napoleonova vojska tvrdě bránila nápor spojeneckých vojsk Prusů, Angličanů a Holanďanů. Nakonec však zvítězila vojska pod vedením vévody z Wellingtonu a Napoleon padl do rukou nepřátel.

Statistika tohoto boje je, v dnešní době, takřka nepředstavitelná. Ačkoli souboj trval pouze jediný den, zúčastnilo se ho téměř 190 tisíc vojáků, z čehož pětina padla nebo byla vážně zraněna. 

Lví pahorek nabízí panoramatický výhled i vzpomínku na bojovou náladu

Památník nechal vybudovat král William I.Památník nechal vybudovat král William I.

Právě na prostranství, kde se odehrála slavná bitva, nechal král William I. vybudovat památník, jenž připomíná smrt jeho syna Williama II., který zde padl. 43 metrů vysoká hora čnící nad okolím, jejíž dominantní postavení umocňuje socha lva na kamenném podstavci na jejím vrcholu, která byla odlitá z roztavených hlavní francouzských děl a jehož tlama prý výsměšně hledí k tehdy poražené Francii.

Celá socha má připomínat vítězství spojeneckých vojsk. Ačkoli prý Lví pahorek působí neadekvátně a zkresluje dané místo, stal se velmi oblíbeným turistickým cílem. Zájemcům je umožněn vstup až na samotný vrchol hory, vede k němu 226 schodů. Nahoře jsou rozmístěny dalekohledy a mapy, ve kterých je přesně zaznačeno rozmístění vojsk v různých časech. Velmi oblíbené jsou také 3D brýle, které vás rázem přenesou o 200 let zpět. 

K dvoustému výročí od slavné bitvy byl v podzemí oné bitvy slavnostně otevřen památník Memorial 1815. Interaktivní a multimediální výstava nabízí neotřelé způsoby, jak i laikům přiblížit historii zábavnou formou. Digitální obrazy, pohyblivé voskové figuríny nebo 4D filmy totiž budou bavit opravdu každého.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Waterloo)

Poznejte památné Waterloo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Waterloo

Zájezdy do Waterloo

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lvi-pahorek/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024