Muzeum Wellington ve Waterloo: přechodné bydliště vévody, který porazil Napoleona

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 1. 2020 • Přečteno 1602x

Slavný dům se nachází pár kilometrů od samotného bojiště, přímo uprostřed vesničky Waterloo, kde v 18. století býval hostinec.

Vyberte si z našich zájezdů do WaterlooZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Patříte-li k nadšencům bojové historie, doporučujeme se sem vydat přesně 18. června. Každoročně v den výročí slavné bitvy se totiž další nadšenci převlékají do válečných uniforem a na bojišti je rázem zástup vojáků, stejně jako tehdy.

Hostinec z 18. století nyní nabízí unikátní výstavní prostory, které dávají nakouknout do zákulisí předvečera velkolepé bitvy, která ukončila Napoleonovo tažení. Majestátní bílá budova láka turisty z širokého okolí. Pojďte se přesvědčit, že vesnička Waterloo stojí za návštěvu, i když už se v ní po dlouhá staletí neválčí.

Pro všechny milovníky historie

Ať už jste historici, nadšení fanoušci dějin, nebo naprostí laici, některé letopočty a milníky světové historie prostě známe všichni. Troufáme si říct, že jen málokdo nikdy neslyšel o Edisonovi, amerických indiánech nebo Hitlerovi.

Stejně tak nám v paměti jistě zůstávají důležité války, které formovaly geografické rozdělení dnešního světa. Bílá hora nebo Sever proti Jihu jsou notoricky známé. Stejně tak i bitva u Waterloo, ke které se právě dnes dostáváme.

Tato proslulá bitva znamenala ukončení napoleonských válek, francouzský císař Napoleon zde utrpěl drtivou porážku, když jeho vojsko rozcupoval protivník ve složení koaličních vojsk Britů, Prusů a Holanďanů. O Napoleonovi se učí dodnes, ale my se dnes zaměříme na osobu, která stála na opačné straně bitevního pole. 

Vévoda z Wellingtonu, Angličan, který porazil Napoleona

V domě probíhaly válečné poradyV domě probíhaly válečné porady

Uznávaný britský vojevůdce a státník si získal svou pověst díky strategickým plánům a zkušenostem v četných bitvách. Válčil nejen v evropských zemích, ale také v Indii.

Proslul především díky svým schopnostem, které naplno projevil ve španělské bitvě o nezávislost. Ačkoli byl až do konce svého života vrchním velitelem anglických vojsk a členem Sněmovny lordů, dnes je znám hlavně díky tomu, že právě on vedl spojenecká vojska proti Napoleonovi a dokázal zvítězit.

Kde probíhaly válečné porady a kde přesně měl vybudovaný svůj štáb během taktických příprav na vojenský střet, si ukážeme právě teď.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Wellingtonovo muzeum neboli Musée Wellington

Slavný dům se nachází pár kilometrů od samotného bojiště, přímo uprostřed vesničky Waterloo, kde v 18. století býval hostinec. Zde si můžete prohlédnout dobové artefakty i pokoj, ve kterém strávil vévoda noc před onou velkou bitvou.

Otevírací doba muzea se liší v závislosti na ročním období, v zimě je hostinec otevřen o něco kratší dobu. Vstupné se pohybuje kolem 6 eur za dospělou osobu, můžete si však vybrat až z 8 jazyků, ve kterých je možné prohlídku absolvovat. Nahlédnete do 10 pokojů, spatříte uniformy, mapy a zbraně.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Waterloo)

Poznejte památné Waterloo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Waterloo

Zájezdy do Waterloo

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-wellington/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024