Muzeum Wellington ve Waterloo: přechodné bydliště vévody, který porazil Napoleona

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 1. 2020 • Přečteno 343x

Slavný dům se nachází pár kilometrů od samotného bojiště, přímo uprostřed vesničky Waterloo, kde v 18. století býval hostinec.

Vyberte si z našich zájezdů do WaterlooZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Patříte-li k nadšencům bojové historie, doporučujeme se sem vydat přesně 18. června. Každoročně v den výročí slavné bitvy se totiž další nadšenci převlékají do válečných uniforem a na bojišti je rázem zástup vojáků, stejně jako tehdy.

Hostinec z 18. století nyní nabízí unikátní výstavní prostory, které dávají nakouknout do zákulisí předvečera velkolepé bitvy, která ukončila Napoleonovo tažení. Majestátní bílá budova láka turisty z širokého okolí. Pojďte se přesvědčit, že vesnička Waterloo stojí za návštěvu, i když už se v ní po dlouhá staletí neválčí.

Pro všechny milovníky historie

Ať už jste historici, nadšení fanoušci dějin, nebo naprostí laici, některé letopočty a milníky světové historie prostě známe všichni. Troufáme si říct, že jen málokdo nikdy neslyšel o Edisonovi, amerických indiánech nebo Hitlerovi.

Stejně tak nám v paměti jistě zůstávají důležité války, které formovaly geografické rozdělení dnešního světa. Bílá hora nebo Sever proti Jihu jsou notoricky známé. Stejně tak i bitva u Waterloo, ke které se právě dnes dostáváme.

Tato proslulá bitva znamenala ukončení napoleonských válek, francouzský císař Napoleon zde utrpěl drtivou porážku, když jeho vojsko rozcupoval protivník ve složení koaličních vojsk Britů, Prusů a Holanďanů. O Napoleonovi se učí dodnes, ale my se dnes zaměříme na osobu, která stála na opačné straně bitevního pole. 

Vévoda z Wellingtonu, Angličan, který porazil Napoleona

V domě probíhaly válečné poradyV domě probíhaly válečné porady

Uznávaný britský vojevůdce a státník si získal svou pověst díky strategickým plánům a zkušenostem v četných bitvách. Válčil nejen v evropských zemích, ale také v Indii.

Proslul především díky svým schopnostem, které naplno projevil ve španělské bitvě o nezávislost. Ačkoli byl až do konce svého života vrchním velitelem anglických vojsk a členem Sněmovny lordů, dnes je znám hlavně díky tomu, že právě on vedl spojenecká vojska proti Napoleonovi a dokázal zvítězit.

Kde probíhaly válečné porady a kde přesně měl vybudovaný svůj štáb během taktických příprav na vojenský střet, si ukážeme právě teď.

Wellingtonovo muzeum neboli Musée Wellington

Slavný dům se nachází pár kilometrů od samotného bojiště, přímo uprostřed vesničky Waterloo, kde v 18. století býval hostinec. Zde si můžete prohlédnout dobové artefakty i pokoj, ve kterém strávil vévoda noc před onou velkou bitvou.

Otevírací doba muzea se liší v závislosti na ročním období, v zimě je hostinec otevřen o něco kratší dobu. Vstupné se pohybuje kolem 6 eur za dospělou osobu, můžete si však vybrat až z 8 jazyků, ve kterých je možné prohlídku absolvovat. Nahlédnete do 10 pokojů, spatříte uniformy, mapy a zbraně.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Waterloo)

Poznejte památné Waterloo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Waterloo

Zobrazit aktuální zájezdy do Waterloo

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-wellington/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgiePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!