Počasí v Belgii: celoročně ideální k poznávání památek a místní kultury

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2017 • Přečteno 8386x
TémataBelgie

V zimě teploty neklesají hluboko pod bod mrazu, srážky jsou častěji smíšené.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BelgieZobrazit zájezdy

Ve světě existují klimatická pásma – tropické, subtropické, mírné a polární. To mírné se vyznačuje tím, že se zde nevyskytují žádné teplotní extrémy ani šoky. Je typické čtyřmi ročními obdobími, kdy bývají větší teplotní rozdíly mezi letním a zimním obdobím. Vlhkost a tlak vzduchu potom záleží na tom, zda země leží na břehu moře nebo ve vnitrozemí.

Přímořské klima

Pláže v BelgiiPláže v Belgii

Základní rozdíly mezi přímořským a kontinentálním klimatem jsou dva. Jednak je to vlhkost vzduchu. Samozřejmě na břehu moře nebo dokonce oceánu je vlhkost vzduchu daleko vyšší, což způsobuje četnější srážky a obvykle větrné počasí. Druhým rozdílem jsou menší rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě.

Přítomnost moře způsobuje, že když se v létě ohřeje, dodává v zimě na pevninu teplejší vzduch. A naopak, když v zimě vystydne, v létě pevninu chladí.

Počasí v Belgii

Vzhledem k tomuto obecnému úvodu se dá očekávat, že v Belgii nenajdete žádné extrémy. Naopak po většinu roku je zde větrno a objevují se častější srážky. Moře se v některých místech vrývá hluboko do pevniny, takže je zde jeho vliv zcela zásadní.

V zimě teploty neklesají hluboko pod bod mrazu, srážky jsou častěji smíšené. Naopak léta nenabízejí teploty, při jakých by bylo příjemné ležet na pláži a opalovat se. Pláže zde sice najdeme, ale nejsou nijak zvlášť navštěvovány turisty.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Rozdíl mezi nížinami a horami

ArdenyArdeny

Klima v Belgii je prakticky stejné jako v sousedním Holandsku, s tím, že na území Belgie se nachází pohoří Ardeny. Není nijak vysoké, nejvyšší hora měří 694 metrů, ale přesto najdeme určité rozdíly v počasí mezi Ardenami a pobřežím.

Belgie je rozlohou velmi malá země, ale pokud pojedete v létě do Arden, pak strávíte dovolenou v příjemných teplotách. Pohoří je skoro celé zalesněné, takže jestli vyhledáváte v horkých letních dnech spíše chladnější podmínky, pak dovolená v Ardenách je zcela ideální.

Kdy jet do Belgie

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Belgii: do muzea, do lesa i náměstí, místní vás rád pohostíPřečíst

Jestliže máte zájem navštívit tuto krásnou zemi, záleží na tom, co od ní očekáváte. Rozhodně není možné strávit zde zimní dovolenou na lyžích, ani to není ideální oblast na letní koupání v moři. Většina turistů sem jezdí za památkami, což je možné prakticky po celý rok.

Lepší je ale přijet mimo zimní období, které je typické větrem a srážkami. Ani v létě zde nenajdete zvlášť horká místa, stále zde pofukuje chladnější mořský vánek a z důvodu vyšší vlhkosti vzduchu se i dobře dýchá. Ale tradičně se poznávací zájezdy konají na jaře a na podzim.

Cykloturistika

Kola jsou teď v Belgii velmi oblíbenéKola jsou teď v Belgii velmi oblíbené

Kromě prohlížení památek je také v některých belgických regionech velmi populární cykloturistika. Hlavně ve Flandrech, které jsou mírně zvlněné, najdete překrásné cyklistické stezky. Můžete zde obdivovat přírodu na lesních cestách a občas se zastavit na typický belgický nápoj, což je pivo.

Čtení na podobné témaOchutnávka piv v Belgii: příjemná povinnost pro turistyPřečíst

Na rozdíl od našeho je belgické pivo silnější, proto se nedoporučuje pít ho v průběhu cesty na kole. Cyklostezky se nacházejí i ve městech, Belgie má pro cyklistiku ideální podmínky. Na kole se zde můžete projíždět téměř po celý rok, i když v zimních měsících to není právě příjemné.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Belgie

Objevte belgická města

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Belgie

Zájezdy do Belgie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-belgie/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024