Gent: nenápadné město, které má nejvíce historicky chráněných památek v Belgii

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37020x

Ve středověku patřilo k nejbohatším městům Evropy a pro svou krásu bylo srovnáváno dokonce s Paříží.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do GentuZobrazit zájezdy

Tip pro vás

Ochutnejte Gentský nos. Jedná se o velmi rozšířenou sladkost v celé Belgii, která však podle legendy vznikla právě zde.

Belgické město Gent má svým návštěvníkům, co nabídnout. Ve středověku patřilo k nejbohatším městům Evropy a pro svou krásu bylo srovnáváno dokonce s Paříží. Dnes v něm najdete nejvíce chráněných historických památek v celé Belgii, v čele s působivou zvonicí Belfort, starým hradem flanderských hrabat nebo majestátní Katedrálou sv. Bavona, která ukrývá jedno z nejvýznamnějších děl světového malířství, tzv. Gentský oltář. Pokud budete mít možnost Gent navštívit, rozhodně neváhejte.

Gent leží v provincii východní Flandry, necelých 60 km severozápadně od Bruselu. Za své jméno vděčí pravděpodobně Keltům, pro které byl již v době železné výhodným strategickým bodem k osídlení. Staří Keltové nazývali místo „Ganda“, což znamená soutok řek. Malebné město Gent totiž leží na soutoku dvou řek, Leie a Šeldy.

Sukno zdrojem gentského bohatství

Od dob Keltů zažil Gent barvitou historii – sídlili zde Římané i Frankové, vpády sem podnikali výbojní Vikingové. Největší slávu však okusil ve středověku, zejména v 15. století, a to především díky obchodu. Hlavním vývozním artiklem bylo sukno, do jehož výroby byla zapojena většina tehdejších obyvatel. A že jich tu v té době bylo! Tehdy měl Gent na 65 tisíc obyvatel, což představovalo počet srovnatelný s tehdejším Londýnem.

Sukno se odtud vyváželo do Velké Británie, Francie, Německa, ale třeba i severní Afriky. Na konci 15. století však jeho výroba začala upadat a ruku v ruce s ním i samotné město. Dovršení tohoto poklesu přišlo v roce 1648, kdy tehdy vládnoucí Nizozemci zahradili ústí řeky Šeldy a zabránili tak Gentu v klíčovém spojení s mořem.

Gentští byli nicméně vždy vynalézavými a dobrými obchodníky a o pár desítek let později se město opět stalo významným průmyslovým centrem. Zapříčinil to především velký rozmach spřádání bavlny a s ním spojený rozvoj textilního průmyslu, který tu kvete dodnes.

A jak se dávná prosperita podepsala na vzhledu dnešního města? Díky výrobě sukna Gent ve středověku patřil k nejbohatším městům v tehdejší Evropě a právě tehdy byly postaveny velkolepé kostely a nádherné městské paláce a domy, před nimiž dodnes stojíme s úžasem.

Městská zvonice – symbol prosperity města

Jedním z důkazů městské prosperity je třeba zvonice Belfort, dnes jedna z předních gentských dominant. Podobné zvonice najdete v mnoha belgických městech a obvykle platí jednoduché pravidlo, že čím je zvonice vyšší, tím bohatší dané město kdysi bývalo. Gentská zvonice je vysoká úctyhodných 95 metrů a byla postavena ve 14. století.

Zájemce o nádherný výhled na město jistě potěší, že výstup nahoru je kombinován s jízdou výtahem. Zakoupíte-li si vstupenku na vyhlídku, nejenže se potěšíte pohledem na Gent z ptačí perspektivy, ale také můžete obdivovat mechanismus místní zvonkohry s více než 50 zvony, které hrají melodii každých 15 minut.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Ochutnejte Gentský nos!

Kuriozit se v Gentu najde dostatek – od méně slavného bratříčka bruselského čůrajícího chlapečka až po zvláštní cukrovinku, které se říká Gentský nos. Jak název napovídá, tato dobrota tvarem připomíná nos, má tenkou vnější vrstvu-krustu, do které když kousnete, vyteče zevnitř sladká šťáva. Barva typického gentského nosu je fialová a jeho příchuť malinová.

Můžete se však setkat s různými jinými barevnými odstíny i příchutěmi. Na výrobu Gentského nosu existují rodinné recepty a jeho příprava je přísně střeženým tajemstvím. Legend se k nosu váže dostatek, žádná ale kupodivu nesouvisí s lidskými nosy.

Nejvíce zmiňovaná legenda mluví o lékárníkovi, který se snažil prodloužit trvanlivost léků ve formě sirupů. Zjistil, že když se sirup nechá stát pár dní, obalí se krustou, zatímco vnitřek zůstane tekutý. Prý pak začal tímto způsobem vyrábět cukrovinky a brzy nato pohádkově zbohatnul.

Gentské hrady: Pověsti o ďáblech i mučicí nástroje

Gent je vůbec bohatý na různé legendy. Jedny z těch nejzajímavějších se vážou ke stavbě zvané Ďáblův hrad (Duvelstein), který se nachází kousek za ústřední gentskou katedrálou svatého Bavona. Pozoruhodná novogotická budova byla údajně sídlem dávného rytíře Gerarda. Jedna z legend tvrdí, že se mu přezdívalo Ďábel proto, že po sňatku vraždil svoje manželky, aby si co nejdříve mohl vzít další.

Ještě důležitějším hradem v Gentu je tzv. Hraběcí hrad (Het Gravensteen), mohutná kamenná stavba s 26 baštami, kterou si nechala ve 12. století postavit mocná flanderská hrabata. Tento hrad můžete při vaší návštěvě města navštívit a uvnitř uvidíte mimo jiné i sbírku hrozivě vyhlížejících středověkých mučicích nástrojů.

Nadto se vám z věže hradu naskytne okouzlující výhled na město a především na dvě gentská nábřeží: Bylinkové (Graslei) a Obilné (Korenlei). Právě sem za časů největší slávy města, tedy do té doby, než Gent přišel o spojení s mořem, připlouvaly lodě a panoval tu čilý obchodní ruch.

Dnes si zde můžete dopřát vyhlídkovou plavbu po vodních kanálech nebo se po nábřežích jen tak projít a obdivovat úchvatný soubor historických domů, které jsou vystavěny v řadě různých architektonických slohů od gotiky až po baroko. Jedním z těch nejkrásnějších je cechovní dům lodníků ozdobený nádherně propracovanými námořními výjevy.

Svatostánky a jejich umělecké poklady

Při objevování krás místní architektury nesmíme zapomenout ani na slavné gentské kostely. Najdeme jich tu úctyhodné množství, nejdůležitější je však trojice kostelů: kostel sv. Michaela, v jehož interiéru se skrývají velká malířská díla (především Kristus na kříži Antonia van Dycka), gotický kostel sv. Mikuláše považovaný za jednu z nejlepších církevních staveb v celých Flandrech a v neposlední řadě Katedrála sv. Bavona (St. Baafskathedraal).

Tento svatostánek je opravdovou pýchou Gentu a byl budován po několik dlouhých staletí. V ohromujícím interiéru uvidíte dvaadvacet různých oltářů, malby Rubense, ale především ten největší gentský poklad, tzv. Gentský oltář s motivem Klanění Božímu beránku od bratrů Jana a Huberta van Eyckových. Popis spletité historie a uměleckého přínosu tohoto díla by vydal minimálně na rozsáhlou studii a Gentský oltář bývá právem řazen k těm největším pokladům světového umění.

Odpočinek u belgického piva s gentským zvoníkem

Že je toho všeho v Gentu na jednu návštěvu moc? Naštěstí je tu však také dostatek možností k odpočinku. Za pravým belgickým pivem se můžete vydat do některé z typických gentských hospod ve starobylém stylu. A třeba tu potkáte zvoníka Bellemana – kuriózní gentskou postavičku s bílými vousy a v modré uniformě.

Belleman je považován za odborníka na místní lokály, kontroluje, co se v jaké hospůdce děje, vyhlašuje novinky a samozřejmě osobně zkouší kvalitu nabízeného moku. Je jednou z největších gentských atrakcí a každý si s ním chce přiťuknout. Až ho potkáte i vy, připijte si s ním třeba na Gent - úžasné město, které vám nabídne ty nejrozmanitější zážitky.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Belgie (Gent)

Půvab Belgie, šarm Francie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Gentu

Zájezdy do Gentu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gent/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024