Královské náměstí v Bruselu: okázalá přehlídka reprezentativních budov belgické metropole

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 1. 2020 • Přečteno 2294x

Náměstí má tvar pravidelného obdélníku se stranami 113 m a 77 m a je věrnou kopií náměstí Place Royale v Remeši ve Francii.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Královské náměstí, v originále Koningsplein, se nachází v královské čtvrti v Bruselu. Jeho elegantní neoklasicistní styl je jedním z největších lákadel, proč byste sem měli zavítat. Bílé fasády domu, sochy a velké prostranství jen umocňují pocit výjimečnosti, který zdejší náměstí evokuje.

Za všechno může požár aneb proč jedno náměstí nahradilo druhé

Náměstí má tvar obdélníkuNáměstí má tvar obdélníku

Původně stál na tomto místě palác Coudenberg ze 13. století, který sloužil jako sídlo vévodů z Brabantska. V jeho těsné blízkosti bylo náměstí Bailles Square, někdejší hlavní tržní prostory.

Roku 1731 však celý královský komplex zachvátil rozsáhlý požár, který zdevastoval nejen palác, ale i přilehlé okolí. Na jeho obnovu nebylo dostatek finančních prostředků a ruiny tak ležely více než 40 let netknuty. Teprve na konci 18. století přišel Karel Lotrinský s návrhem na rekonstrukci bývalého paláce. 

Nové náměstí má tvar pravidelného obdélníku se stranami 113 m a 77 m. Je věrnou kopií náměstí Place Royale v Remeši ve Francii. Původní návrhy zamýšlely ponechat prvky gotiky, které zůstaly v ruinách po ničivém neštěstí.

Nakonec byl však nápad zamítnut, protože by stavby nekorespondovaly s okolním neoklasicistním trendem a hlavní slovo v chystané stavbě získal francouzský architekt Barnabé Guimard. Celková přestavba trvala 7 let, během nichž byly z velké části opraveny téměř všechny budovy lemující náměstí. 

Hlavní dominanty náměstí

Je zde spousta muzeíJe zde spousta muzeí

Největší pozornost bezpochyby patří kostelu Saint Jacques-sur-Coudenberg, vysvěcenému roku 1787. Jeho rozměry připomínají více katedrálu než kostel, jeho okna spíše zámecký palác a sloupoví evokuje antický chrám. Tato pozoruhodná stavba zkrátka poutá pozornost všech kolemjdoucích. A právem. Jen neváhejte a běžte jej prozkoumat i zevnitř. 

V samém středu náměstí je jezdecká socha Godfreyho z Bouillonu, vůdce první křížové výpravy. Ani ta však není původní, v roce 1848 ji vyřezal Eugène Simonis. Nahradila sochu Karla Lotrinského, jehož socha byla za dob Francouzské revoluce roztavená na kov. Na náměstí se také nachází Justiční palác a radnice. 

V neposlední řadě stojí za zmínku mnohá muzea, která se zde nacházejí. Za všechny zmíníme alespoň Musées Royaux des Beaux-Arts neboli Královské muzeum výtvarných umění v Belgii, kde se nachází malířské sbírky z Evropy z období od 15. do 19. století. Pro milovníky historie je nejlákavější A Musée Belvue, zachycující vývoj belgické dynastie.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovske-namesti/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024