Brusel: hlavní město Belgie i Evropy s ojedinělým šarmem

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 53689x

Město Brusel je jednou z nejdůležitějších evropských metropolí.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Město Brusel je jednou z nejdůležitějších evropských metropolí, přesto bývá turisty neprávem opomínáno. A je to škoda, protože oproti svým kolegům Paříži, Londýnu nebo Římu je podstatně intimnější a lidštější. A krásných zákoutí v něm najdete víc než dost: úchvatné architektonické památky, muzea s jedněmi z nejcennějších uměleckých sbírek Evropy, sídla nejdůležitějších evropských institucí, čokoládovny zvoucí k ochutnávce pravých belgických pralinek nebo venkovní terasy se stovkami druhů belgických piv. A tomu všemu vévodí jeden z nejbizarnějších městských symbolů vůbec: čůrající chlapeček. Seznamte se s Bruselem!

Multi po všech stránkách

O Bruselu bychom mohli říct, že je po všech stranách „multi“. Multikulturní, multijazyčný a dokonce doslova multifunkční. Brusel totiž funguje nejen jako hlavní město Belgie, ale také jako hlavní město regionu Flandry a navíc je také vedle Flander a Valonska jedním ze tří belgických správních regionů. Nadto je sídlem NATO, mnoha mezinárodních politických i ekonomických institucí a samozřejmě také hlavním městem Evropské unie.

Zdejší „Evropská čtvrťje zajímavou směsicí postmoderní architektury, ve které jsou rozesety stovky „evropských“ budov, včetně té, ve které sídlí Evropský parlament nebo Rada Evropy, tedy nejvyšší úřady EU. Příznivci starých dobrých časů však nemohou urbanistům zapomenout, že v 60. letech nechali kvůli výstavbě čtvrti zbourat mnohé architektonické skvosty z původní zástavby. Nicméně pro Brusel jsou neustálé změny a pramalé lpění na tradicích typické. I to mu dává zvláštní kouzlo.

Základní fakta

Brusel je největším belgickým městem a žije v něm asi milion obyvatel. Jeho zvláštností je to, že počet lidí v něm přes den narůstá a v noci naopak klesá, a to až o statisíce. Dochází k tomu z toho důvodu, že do města každý všední den ráno přijíždějí za prací lidé ze zahraničí a z celého zbytku země a večer zase pěkně odjíždějí.

Vlámové, jejichž region hlavní město obklopuje, Brusel nemají příliš v lásce. Podle výzkumu jedné belgické televizní stanice si téměř tři čtvrtiny všech Vlámů přejí, aby jejich hlavním městem nebyl Brusel, ale Antverpy. Považují totiž Brusel za příliš „francouzský“.

A tím se dostáváme k dalšímu bruselskému „multi“, tedy jeho mnohojazyčnosti. Díky pracovníkům Evropské unie a jiných mezinárodních institucí a také četným přistěhovalcům je pro Brusel charakteristická pestrá směsice jazyků, oficiální jsou tu však dva z nich: francouzština a vlámština.

Dvojjazyčné je ve městě bez nadsázky vše – od cedulí a nápisů, přes popisky v muzeích nebo divadelní představení až k samotnému názvu města, který zní Bruxelles ve francouzštině a Brussel ve vlámštině. Když jste si dříve zašli v Bruselu do kina na zahraniční film, mohli jste u něj číst také dvojjazyčné titulky.

Ruku v ruce s bruselskou multijazyčností pak tedy město charakterizuje jeho mezinárodnost – nejen, že v Evropské čtvrti najdete pracovníky z celé Evropy, ale Brusel je doslova městem přistěhovalců, v němž je téměř každý třetí obyvatel cizinec. S nadsázkou můžeme říci, že tu vedle sebe existuje tolik kultur, jako najdeme druhů piva v belgických obchodech.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Belgické pivo

A kdo už někdy navštívil Belgii, může potvrdit, že druhů piva tu mají vskutku požehnaně. O belgickém moku se říká, že má stovky tváří a najdete tu takové zvláštnosti jako kokosové, koriandrové nebo grepové pivo.

V Bruselu si osvěžující skleničku můžete vychutnat nejen v jedné z mnoha venkovních náleven, barů či restaurací, nejlépe na nějakém kouzelném místě, ale také v jedné ze zdejších rarit – v baru Delirium, který se honosí zápisem do Guinessovy knihy rekordů coby podnik, kde nabízejí nejvíce druhů piva na světě. V současnosti jich tu máte na výběr bezmála 2500. A to už je panečku pořádný výběr!

Městské památky

Ať už posilnění lahodným mokem nebo střízliví, jistě oceníte nespornou výhodu Bruselu, kterou je to, že jeho zajímavá místa můžete bez problémů projít pěšky. Centrum města se dělí na Dolní a Horní město. Dolní město je historicky chudším regionem, ve kterém dříve žili dělníci, přistěhovalci, ale také obchodníci.

Najdete tu památky zásadního významu, jako je například náměstí Grande-Place s úchvatnými cechovními domy a historickou budovou radnice nebo třeba čůrajícího chlapečka a také úchvatná pitoreskní zákoutí ve čtvrti Marolles, která je jakýmsi obrovským bleším trhem. Horní město je pak elegantní oblastí a tradičním centrem aristokracie.

Najdete tu Královský palác a také tzv. Mont des Arts, tedy „Horu umění“ s muzei zásadního významu. Umění se však neschovává jen za zdmi muzeí a kulturních institucí – Brusel je také baštou evropského komiksu a komiksoví hrdinové k němu neoddělitelně patří. Mají tu své muzeum a najdete je také na fasádách domů – zejména budete-li si chtít projít tzv. komiksovou stezku.

Svět nákupů

Nadto je Brusel rájem pro milovníky nákupů – luxusních butiků a obchodních domů je tu více než dost a nákupy si můžete užít třeba v Galeriích sv. Huberta, které byly podle všeho vůbec první evropskou nákupní pasáží na světě. Scházeli se tu četní literáti a intelektuálové a údajně se tu v cukrárně Neuhaus začaly kdysi prodávat také vůbec první pralinky, které později Belgii proslavily.

Pro návštěvníka Belgie je ochutnávka pravých belgických pralinek příjemnou povinností a stejně jako pralinky nebo pivo i Brusel se dá ochutnávat. A pokaždé chutná jinak: jste-li na Grande-Place, bude vám Brusel chutnat historicky, nacházíte-li se v Horním městě, může chutnat umělecky nebo vskutku královsky.

V Evropské čtvrti si užijete příchuť nadmíru politickou, u Atomia zase přímo vědeckou. Záleží jen na vás, kterou příchuť zrovna ochutnáte: Bruselu totiž vůbec nevadí, že je menší než jeho evropští kolegové a že stojí tak trochu v jejich stínu. Příchutí má totiž víc než dost.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/brusel/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024