Waterloo: Co uvidíte na místě slavné bitvy, která změnila osud Evropy?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 19277x

Malé městečko se třemi desítkami tisíc obyvatel leží necelých 30 km jižně od Bruselu.

Vyberte si z našich zájezdů do WaterlooZobrazit zájezdy

Název Waterloo slyšel každý. Téměř každý ví, že právě u Waterloo utrpěl definitivní porážku Napoleon Bonaparte. Je však překvapivé, jak málo lidí dokáže Waterloo lokalizovat. Pokud ani vy nevíte, kde se Waterloo nachází, nemusíte se moc stydět.

Zeptáte-li se totiž Napoleonem posedlých Francouzů, kde najdou Austerlitz, jen naprosté minimum si vzpomene na Českou republiku, natož pak na Slavkov u Brna. Ve Francii byste ale Waterloo hledali marně, musíte se za ním vypravit do Belgie

Na Lvím pahorku uvidíte panorama bitvyNa Lvím pahorku uvidíte panorama bitvy

Malé městečko se třemi desítkami tisíc obyvatel leží necelých 30 km jižně od Bruselu. Bylo by docela ospalé, ničím výjimečné a naprosto všední, nebýt oné slavné bitvy, která před více než dvěma sty lety pořádně zamávala Evropou.

Dne 18. června 1815 se nedaleko belgické metropole střetla Napoleonova francouzská vojska se spojenými armádami Pruska, Anglie a Nizozemska pod vedením vévody z Wellingtonu. Výsledek nebyl zpočátku vůbec jasný a Wellingtonova spojenecká vojska utrpěla velké ztráty.

Boje trvaly celý den a navečer přispěchala Wellingtonovi na pomoc pruská vojska pod vedením maršála Blüchera. Ta Francouze napadla z boku a brzy byl již Napoleon definitivně poražen. Po bitvě zůstaly na bitevním poli ležet tisíce mrtvých a raněných.

Na obou stranách se bojů zúčastnilo asi 188 tisíc vojáků a kolem 45 tisíc z nich padlo nebo bylo raněno. I přes tato děsivě vysoká čísla však nešlo o napoleonskou válku s největšími ztrátami na životech – po tzv. Bitvě národů u Lipska zůstalo 110 tisíc mrtvých či raněných a po bitvě u Borodina Rusku pak 90 tisíc mrtvých či raněných. Waterloo tak v tomto pomyslném žebříčku zabírá třetí příčku.

V městečku Waterloo a jeho bezprostředním okolí se dnes nachází řada míst, na nichž stojí památníky, muzea nebo budovy související s osudnými boji. Mezi jednotlivými místy, která budete chtít navštívit, se můžete snadno přepravovat autobusem s označením „W“. A co že tedy vlastně při návštěvě Waterloo rozhodně nesmíte vynechat?

Memorial 1815: Vydařené moderní muzeum, v němž se vy sami stanete účastníkem bitvy

Muzeum ve WaterlooMuzeum ve Waterloo

Dnešní Waterloo nabízí svým návštěvníkům mimo jiné možnost dokonale se vžít do průběhu bojů a pochopit důležité historické souvislosti. V roce 2015 byla u příležitosti dvousetletého výročí bitvy u Waterloo v podzemních prostorách u bitevního pole zřízena nová interaktivní multimediální expozice s názvem Memorial 1815, jejíž návštěva vás bude skutečně bavit. Přesně takhle by totiž mělo vypadat edukativní muzeum 21. století.

Díky digitálním pohyblivým obrazům si dokonale představíte jednotlivé napoleonské války, replika gilotiny nebo multimediální projekce Deklarace práv člověka a občana vám zase přiblíží, co celému válečnému období předcházelo. Pomocí propracovaných voskových figurín, které působí jako živé, si snáze představíte obličeje a uniformy vojáků tehdejší doby.

Díky digitálním projekcím budete moci sledovat rozmístění a postup vojsk z ptačí perspektivy a uvidíte třeba také kostru jednoho z vojáků, která byla na bojišti nalezena týmem archeologů v roce 2012.

Vrcholem prohlídky je pak 4D film promítaný na půlkruhovém plátně. Ten vás zcela vtáhne do děje a zanechá ve vás jasnou představu o tom, jak bitva probíhala. Zkrátka a jednoduše: těžkopádným nudným muzeím tady už odzvonilo, současné Waterloo nabízí zážitek, který ve vás zanechá hluboké dojmy a zároveň vás poučí.

Panorama bitvy a výstup na Lví pahorek: Rozhlédněte se po bitevním poli

Waterloo panoramaWaterloo panorama

V bezprostřední blízkosti muzea Memorial 1815 najdete sice daleko starší, přesto však stále zajímavou expozici. Jmenuje se Panorama bitvy (Panorama de la bataille) a je takovou větší verzí Maroldovy Bitvy u Lipan, největšího obrazu v České republice, který můžete vidět na pražském holešovickém výstavišti.

Panorama bitvy u Waterloo vytvořil francouzský malíř Dumoulin v roce 1912. Plátno má délku 110 metrů a výšku 12 metrů a zachycuje bitevní pole kolem 18. hodiny, kdy už byla Napoleonova porážka jasná.

Budova, v níž je ukryto panorama, stojí na úpatí jediného kopce v jinak rovinaté krajině. Jmenuje se Lví pahorek a v době Napoleona tu ještě nestál – byl vytvořen uměle až několik let po bitvě na místě, kde byl během bojů raněn vévoda Oranžský, pozdější nizozemský král. Dnes z něj mají návštěvníci úchvatný rozhled na bitevní pole.

Na jeho vrcholku se vyjímá socha lva odlitá z kanónů poraženého francouzského vojska. Abyste si užili výhledu, musíte nejprve vystoupat po 226 schodech a poté už můžete spustit vaši vojenskou představivost na plné obrátky.

Mohou vám k tomu pomoci také speciální digitální brýle (3 €), které před vámi bitvu rozehrají tak, jako byste tu stáli o dvě stě let dříve. Na vrcholu pahorku jsou také dalekohledy a orientační mapy se znázorněním rozmístění vojsk v různých časech bojů.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Navštivte místa, kde Napoleon a Wellington strávili poslední noc před bitvou

Napoleon BonaparteNapoleon Bonaparte

Asi tři kilometry od dějiště bitvy, přímo ve vesničce Waterloo, můžete nakouknout do bývalého hostince z 18. století, ve kterém měl vévoda z Wellingtonu svůj hlavní štáb. Dnes má v budově domov Wellingtonovo muzeum (Musée Wellington), ve kterém si můžete prohlédnout autentické místnosti (např. Wellingtonův pokoj, v němž vévoda strávil noc před bitvou) a exponáty (zbraně, uniformy, mapy atp.).

Vystavují zde také pár kuriozit. Zřejmě tím nejpodivnějším exponátem je protéza jednoho z Wellingtonových velitelů, lorda Uxbridge. Ten během bojů přišel o nohu, kterou nejprve zakopali ve Waterloo, aby ji následně opět vytáhli a poslali jeho rodině.

Rodina posléze na oplátku poslala do Belgie velitelovu protézu, kterou v muzeu dodnes vystavují. Naproti Wellingtonovu muzeu stojí kostel sv. Josefa, v němž si můžete prohlédnout pamětní desky se jmény řady britských vojáků, kteří v bitvě padli.

V nedaleké vesnici Vieux-Genappe stojí bývalý statek, kde měl pro změnu svůj hlavní stan Napoleon a vytvářel zde plány postupu francouzských vojsk (tzv. Dernier QG de Napoléon). I tato budova je dnes zpřístupněna veřejnosti a najdete v ní muzeum s autentickými dokumenty, Napoleonovým polním lůžkem či jeho posmrtnou maskou.

A pokud vás po tom všem bitva u Waterloo bude pořád ještě fascinovat, vydejte se sem 18. června. Tehdy se na bitevním poli koná velkolepá slavnost s rekonstrukcí bitvy, které se zúčastňuje několik stovek nadšených „vojáků“.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Belgie (Waterloo)

Poznejte památné Waterloo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Waterloo

Zájezdy do Waterloo

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/waterloo/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024