Výlet do vesničky Deià: Tady teprve pochopíte, proč je Mallorca ostrovem umělců!

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 8. 2021 • Přečteno 4147x

Na první pohled docela normální hotel. Na druhý muzeum plné pokladů. A tím největším byl náš průvodce světem umění, místní sochař.

Vyberte si z našich 36 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Na Mallorce mě vždycky něco překvapí, ale tentokrát si pro nás místní průvodkyně Gina připravila opravdu mimořádné překvapení! Z běžného výletu se díky tomu stal skvělý zážitek! Během prohlídky úchvatné starobylé vesničky Deià, jež proslavili především umělci, kteří tu žili a tvořili, jsme zažili nečekanou „kulturní vložku“. Gina nás vzala za svým manželem, sochařem, který pracuje v jednom luxusním hotelu právě v této romantické vesničce. A výlet byl obohacen o exkurzi do světa umění!

Nejdříve nás sochař pozval do svého ateliéru, ukázal nám své práce a vysvětlil techniku výroby bronzových soch. Není to vůbec nic jednoduchého. Jedná se o složitý a dlouhý proces, kdy postupně vzniká několik forem z různého materiálu, například z vosku nebo ze žáruvzdorné keramiky.

Poslední forma je dutá, do ní se nalije bronz a tak teprve vznikne socha, která se ještě následně musí vyleštit a vyhladit.

Bronz je úžasný materiál, který může být lesklý, ale může mít i patinu, může vypadat jako dřevo, kámen, kov, prostě je to materiál mnoha tváří. To jsme viděli na vlastní oči v podobě nejrůznějších mistrových soch.

Výrobna olivového oleje

Náš průvodce uměním a zdejší sochařNáš průvodce uměním a zdejší sochař

Návštěvou mistrova ateliéru to ale ještě zdaleka nekončilo. Potom nás vzal na prohlídku interiéru hotelu, což byla původně stará místní usedlost, kde mniši vyráběli olivový olej.

Hotel je krásně zrekonstruovaný, ale celkový ráz a historický charakter zůstal zachován, navíc je zde vystavena spousta předmětů z dob, kdy dům ještě sloužil původnímu účelu. Takže jsme mohli obdivovat například žebřík, se kterým se sklízejí olivy, nebo zásobníky na vyrobený olej.

Stopy slavného umělce

Hotelový kávový servis byl vytvořen podle návrhu Joana MiróHotelový kávový servis byl vytvořen podle návrhu Joana Miró

Později nás vzal mistr sochař na prohlídku do hotelové restaurace. Ta se pyšní úžasnou kolekcí obrazů významného katalánského umělce Joana Miró. S vnukem slavného umělce, který dosud na Mallorce žije, se sochař přátelí, a možná i díky tomu se mu podařilo vytvořit nádhernou sbírku Miróových obrazů.

Celkem je jich 34 a jsou umístěny tak, aby to nevypadalo jako v nějaké galerii, ale jako v obývacím pokoji se soukromou sbírkou obrazů. Pan sochař je velkým Miróovým obdivovatelem a znalcem, takže jsme k jednotlivým obrazům dostali i podrobný výklad o mistrových technikách a způsobech tvorby. Bylo to velice zajímavé.

Kromě obrazů jsme si mohli prohlédnout třeba i hotelový kávový servis vytvořený podle návrhu Joana Miró.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Hotelové zahrady – další skvost! 

Prohlédli jsme si také zahrady se sochamiProhlédli jsme si také zahrady se sochami

Po prohlídce interiéru hotelu jsme se přesunuli do hotelových zahrad. Ty jsou samy o sobě nádherné, v této roční době tu vše bujně kvete, nabízejí se dechberoucí výhledy na vesničku a její okolí, a kromě toho je zde výstava soch pod otevřeným nebem.

Mistr nám ukázal jednak své práce, díla svých studentů a také některá Miróova sochařská díla, u kterých nám vysvětlil přesný postup, jak konkrétní umělecké dílo vznikalo, jak Miró zabořil prsty do polotuhé hmoty a jen tak, holýma rukama, tvořil a dával hmotě tvar a podobu uměleckého díla.

Zažijte to také! 

Interiéry hotelu jsou vyzdobeny uměleckými dílyInteriéry hotelu jsou vyzdobeny uměleckými díly

Zastávka v mallorské vesničce Deià byla nezapomenutelným zážitkem. Vyprávění mistra sochaře bylo velice poutavé a poučné a setkání s díly pana Miró takto „v reálu“, ne jen v neosobním muzeu, bylo naprosto skvělé!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 36 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mallorka-deia/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024