Kafe Puškin: barokní skvost se skvělou kávou v centru Moskvy

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5987x

V budově je pro veřejnost otevřených sedm místností.

Nějakou proslavenou cukrárnu či kavárnu najdeme v každém velkém městě, do kterého jezdí turisté. V Moskvě má takového génia loci kavárna Puškin na jednom z centrálních bulvárů – na Tverské třídě.

Všechno to začalo písní

První zmínka o kavárně Puškin v Moskvě se objevuje v písni slavného francouzského zpěváka Gilberta Bécauda. Ten před více než padesáti lety navštívil Moskvu a po návratu do Francie složil a nazpíval píseň „Nathalie“, ve které opěvoval svoji ruskou průvodkyni.

Píseň se velmi rychle stala hitem nejen ve Francii, ale v celé Evropě. V době studené války se stala i symbolem spojenectví mezi východem a západem. V písni se zpívá o tom, že zpěvák s průvodkyní Natálii seděl v kavárně Puškin, za oknem padal sníh a oni pili horkou čokoládu.

Od té doby tedy turisté, kteří navštívili Moskvu, tuto slavnou kavárnu hledali. K jejich nepříjemnému překvapení ji ale nenašli, neboť dlouhou dobu neexistovala. Oficiálně byla kavárna Puškin otevřena 4. 7. 1999 v barokní budově na Tverské ulici. Slavnostního otevření se zúčastnil i sám Gilbert Bécaud, jenž tam zazpíval svůj hit o Natálii.

Tato historická budova byla vybrána, protože k ní měl Puškin vztah. Básník se často procházel po Tverském bulváru, neboť to bylo místo, kde se setkávala moskevská smetánka. V jednom ze sousedních domů se pořádaly plesy pro místní aristokraty, které měl Puškin velmi rád a často je navštěvoval.

V 80. letech 18. století ukončil jeden z vlivných velmožů službu u carevny Kateřiny II. a přestěhoval se z Petrohradu do Moskvy, kde se rozhodl postavit si dům. Pozval si známé architekty z Itálie, aby ho postavili v barokním, ale zároveň ruském stylu.

Takových „ruských“ barokních domů najdete nejen v Moskvě mnoho. V polovině 19. století kupuje dům německý aristokrat, který ho přestavěl. V prvním podlaží otevřel lékárnu a ve druhém knihovnu. Už v té době, když zákazníci čekali na přípravu léků, mohli si vypít šálek čaje, kávy či čokolády.

Velká část inventáře se zachovala do současné doby. Můžeme tedy obdivovat historická zrcadla, štuky na stěnách i stropech i různé náměty z antické mytologie na stropech. Stále jsou vystaveny některé předměty z bývalé lékárny a v patře je uloženo více než 3.000 knih vydaných od 18. do 20. století.

Tverská ulice, třída nebo bulvár?

Oficiální název je Tverská ulice, ale svou šířkou a významem se jedná spíše o centrální moskevskou třídu. V minulosti to byl klasický bulvár, kde po stranách rostlo velké množství stromů. Jelikož zde ale nyní jezdí obrovské množství aut, stromy zanikají, proto není možné oficiálně hovořit o bulváru. Ale sami Rusové používají všechny tři varianty názvu.

Kavárna v současné době

V budově je pro veřejnost otevřených sedm místností. Je možné obdivovat např. místnosti, ve kterých bývala lékárna či knihovna, ale je zde otevřena i letní terasa, kde je možné vypít šálek kávy či ochutnat nějakou ruskou či mezinárodní specialitu.

Jedná se ale o kavárnu, nikoli o restauraci, i když není problém si zde objednat business lunch. Interiéry jsou velmi zachovalé, proto se po příchodu ocitnete v úplně jiné době. Do současnosti vás však rychle přivedou ceny. Například klasické ruské pirohy zde stojí cca 700 rublů, bliny (ruská verze palačinek) 800 rublů, horká čokoláda kolem 400 rublů a třeba čaj Puškin 130 rublů.

Umístění kavárny

Umístění je více než příznivé pro každého návštěvníka Moskvy. Tverská ulice začíná velmi blízko Rudého náměstí a vstupu do Kremlu. Ačkoli je tato třída velmi dlouhá, dá se ke kavárně z Rudého náměstí dojít pěšky.

Lepší je jet metrem na stanici Puškinskaja, která se nachází na náměstí Puškina, nebo Tverskaja a odtud je to ke kavárně blízko. Za příznivého počasí může být pěkná procházka obráceným směrem, tedy od kavárny ke Kremlu. Tam můžete obdivovat výhled na kremelské chrámy z méně známého pohledu. A po cestě se zastavte u sochy Jurije Dlouhorukého – zakladatele Moskvy.

Praktické informace (2016)

Ačkoli se jedná o finančně náročnější návštěvu, přesto bývá kavárna často plná a doporučujeme raději místa rezervovat. Zajímavostí je, že rezervace jsou možné pouze do 20 hodin, po tomto čase jsou veškerá místa přístupná pro všechny návštěvníky – rezervace není možná.

Do dvacáté hodiny je při rezervaci dobré přibližně nahlásit, co budete jíst a pít, aby vše bylo připraveno a nemuseli jste dlouho čekat. Ve večerních hodinách jsou čekací doby trochu delší. Většinou v okolí postávají hosté, kteří čekají, až se uvolní místa.

Důležité je také, že pokud máte zájem sedět v knihovním sále, je nutné dodržel dress code. Obecně ale platí, že byste do této kavárny neměli chodit např. v krátkých kalhotách nebo v žabkách bez ponožek. V Rusku si stále potrpí na kategorizaci restaurací a kaváren a do těch lepších se chodí ve společenském oděvu.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kavarna-puskin/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024