Matcha čaj: zelený zázrak z Japonska

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 1. 2019 • Přečteno 6839x

Odkud se vzal, co nám dal a kde si jej dopřát? Legendární čaj matcha je zázrak v prášku, který Japonsko úspěšně exportuje po světě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Zelený čaj je dnes v Japonsku všudypřítomný, ale když přišel poprvé z Číny v sedmém století, nápoj to byl lidem neznámý, s výjimkou hrstky kněží a šlechticů. O několik stovek let později během období Kamakura (1192–1333) se listy zeleného čaje dovezené z Číny a pěstované v Udži staly oblíbenými mezi šlechtici. A dnes je práškový čaj populární i u nás. 

Zelený práškový čaj matcha je celosvětově oblíbený díky příznivým účinkům na lidské tělo. Pomáhá s hubnutím, je prevencí proti nádorovým onemocněním a zpomaluje stárnutí buněk.

Matchu si tak můžeme v dnešní době koupit i v limonádách nebo jakkoliv dochucenou, protože opravdu ne každý dovede ocenit její čistou nahořklou chuť.

Není ale matcha jako matcha. Na trhu se objevují různé jakosti z Číny anebo Koreji, ta nejlepší matcha je ale samozřejmě z Japonska. Takže když se vám do ruky dostane výrobek z Kjóta nebo Udži, můžete si být jisti, že jde o vysokou kvalitu.

Městečko Udži: uznávaný producent

Město UdžiMěsto Udži

Udži je malé město mezi Kjótem a Narou, dvěma nejznámějšími kulturními centry v Japonsku. Díky tomu tady vznikly historické stavby, jako je například chrám na vodě Byodoin, jedna z nejstarších svatyní Udžigami nebo chrám s květinovou zahradou Mimurotodži.

Nicméně město je známo především nejkvalitnějším zeleným čajem na světě, přestože za původní místo pěstování čaje se považuje Kjóto.

Zen buddhistický kněz Eisai, který z Číny dovezl zen buddhismus do Japonska, představil výhody a účinky čaje a poradil kněžím z Udži, jak jej správně pěstovat a připravovat.

Udži získalo jako jedno z prvních míst pověst vynikajícího producenta čaje a svou dobrou pověst si udržuje nadále.

Čajová kultura

Existuje mnoho způsobů, jak si vychutnat čajovou kulturu z Udži. Samozřejmě většina obchodů a restaurací nabízí čaj na různé způsoby. Populární jsou ochucené zelené matcha nudle, zmrzlina a sladkosti s touto příchutí.

Jedním z nejlepších míst pro nákup suvenýrů spojených s čajem je ulice Omotesando, 300 metrů vzdálená od chrámu Byodoin, který je obložen obchody. A co tady ještě najdete? 

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

1. Taihoan

TaihoanTaihoan

Kousek od chrámu Byodoin je Taihoan, veřejná čajovna, která nabízí návštěvníkům příležitost zúčastnit se autentického čajového obřadu za velmi přijatelnou cenu.

V tradičním prostředí čajovny se hostům podává právě matcha čaj a hostitel se rád podělí o nabyté znalosti přísné etikety čajového obřadu.

2. Dílna Fukujuen Udžiča Kobo

Práškový čaj matchaPráškový čaj matcha

Za řekou cestou z Taihoanu najdete Fukujuen Udžiča Kobo, což je dílna, která ukazuje různé praktické činnosti spojené s čajem matcha.

Ukázka je spojena s výrobou, přípravou i ochutnávkou. Účastníci si tak čaj z práškových čajových lístků sami vyrábějí, připravují dle starého receptu a pak jej pijí.

Předběžná rezervace pro tento unikátní zážitek není nutná. V budově je také restaurace, ve které se podávají jídla k čajům a další občerstvení.

3. Takumi no Jakata

Takumi no JakataTakumi no Jakata

Co by kamenem dohodil od Fukujuen Udžiča Kobo je Takumi no Jakata, čajovna s osvědčenými čajovými instruktory, kteří vám krok za krokem ukáží, jak uvařit dokonalý šálek čaje.

Existuje tady také několik speciálních čajových sad sladkostí, z nichž si můžete vybrat a dopřát si je k nápoji.

Instruktoři jsou v čajovně plně k dispozici, aby vám vysvětlili rozdíly mezi druhy čaje a odpověděli na všechny otázky týkající se tématu.

Takže pokud jste fanoušci zeleného čaje, Udži pro vás bude jistě velice přínosné místo, jak čaj poznat ještě lépe.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/matcha-caj/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024