Hranaté melouny: Japonský výmysl pro malé ledničky. Je ale opravdu o co stát?

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 1. 2020 • Přečteno 7718x

V Japonsku je možné vše. Hranaté melouny? Proč ne! Kulatý tvar je nepraktický pro skladování, tak proč s tím něco neudělat, řekli si.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Hranaté vodní melouny existují a v Japonsku jsou běžně k dostání. Ovšem jsou spíše okrasné a často velmi drahé. Ceny se pohybují kolem 3 000 korun a výš. Vybrat si však nemusíte jen modernistickou krychli, ale melounem můžete i vyznat lásku. Prodávají se totiž i takové, které tvarem připomínají srdce. Jak a proč to všechno vlastně začalo? 

Hranatý meloun = praktický meloun

Melouny se pěstují ve čtvercových krabicíchMelouny se pěstují ve čtvercových krabicích

Meloun ve tvaru kostky jen tak někde neuvidíte, ovšem Japonsko je výjimkou. Původně se jím řešil problém s tím, že se klasický vodní meloun špatně vejde do ledničky kvůli svému tak typickému kulatému či oválnému tvaru.

Meloun hranatý, který má rozměry 18 cm x 18 cm, vznikl tedy proto, aby se vešel kompaktněji do ledniček a mohl být snadněji nařezán a podáván.

Tyto kompaktní melouny má na svědomí designérka Tomoyuki Ono. Hranaté melouny představila už v roce 1978 v galerii (ginze) v Tokiu, a dokonce na svůj výtvor získala patent.

Jiné zprávy však říkají, že melouny vypěstovali farmáři v prefektuře Kanagawa ve městě Zencudžii, což je také jediné místo, kde se v Japonsku legálně pěstují už skoro 50 let.

Zajímavý tvar, ale moc si nepochutnáte

K jídlu, ale tento meloun není úplně ideálníK jídlu, ale tento meloun není úplně ideální

Jak pěstitelé tvaru docílí? Melouny se pěstují v čtvercových krabicích a jsou pečlivě hlídány. Ročně jich je na prodejních pultech jen okolo 200 kusů, takže nejsou zas tak obvyklé.

A pro koho tedy jsou? V současné době se prodejci zaměřují hlavně na bohaté nebo módní spotřebitele. Od roku 2001 se totiž cena zdvojnásobila a stoupá dál, proto si je většina lidí nemůže dovolit. 

Ačkoli čtvercové melouny byly původně vytvořeny s ohledem na praktičnost, moc si na nich nepochutnáte. Tvar krychle melounu lze dosáhnout pouze na úkor jeho obsahu.

Aby byl zachován správný tvar, musí být sklizeny hranaté melouny dříve, než jsou zralé, což je činí bohužel nepoživatelnými. Meloun je uvnitř žlutý a na okrajích lehce narůžovělý a chutí připomíná spíše okurku nebo tykev.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Je libo ovocného buddhu nebo Pentagon? 

Koupit můžete meloun ve tvaru srdce nebo pyramidyKoupit můžete meloun ve tvaru srdce nebo pyramidy

Od příchodu čtvercového melounu byly představeny další tvary melounu, jako jsou srdce a pyramidy. Nyní jsou k dispozici také v jiných zemích, například v Německu.

Obecně je v Japonsku ovoce dražší, kvůli dovážení z ciziny nebo náročnému pěstování nejen do různých tvarů. Nicméně mimo speciální tvary melounů zde můžete vidět třeba i hrušky ve tvaru sedícího buddhy nebo pomeranče ve tvaru Pentagonu a mnoho dalších výstředností.

Nedávno bylo ve městě Mijazaki vydraženo speciální prémiové mango Taidžou no tamago za neuvěřitelných 115 000 korun, a to z něj dělá bezkonkurenčně nejdražší mango na světě! Mango bylo hodnocené experty na základě barvy, tvaru a chuti.

Takže pokud jste nespokojeni nebo znuděni tvarem ovoce u nás, návštěva Japonska vás určitě osloví!

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hranate-melouny/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024