Mdina: neodolatelné „Tiché město“ bylo sídlem maltské aristokracie

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 7. 2022 • Přečteno 5357x

Do tří stovek městečku chybí ještě padesát obyvatel, jinak ale Mdině neschází nic. Je ideální na dlouhé klidné procházky, piknik v parku i kapku kultury.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

I když se většina letovisek na Maltě nachází na severu hlavního ostrova a žije tu i většina populace, během svého pobytu byste určitě neměli vynechat návštěvu Mdiny, malého městečka ležícího na kopci ve střední části ostrova. Dříve nesla přezdívku Città Notabile, tedy Vznešené město, protože byla oblíbeným sídlem maltské aristokracie. Dnes se jedná o klidné sídlo a přezdívá se mu Tiché město, o čemž se přesvědčíte, pokud Mdinu navštívíte ve večerních hodinách.

Mdina je vzdálena necelých 15 kilometrů od hlavního města Valletta a momentálně zde žije kolem 250 obyvatel. I přesto se jedná o místo, kam míří návštěvníci z celého světa, když chtějí na chvíli uniknout z přelidněného severu Malty. Město se pyšní bohatou historií, našly se tu známky osídlení z období kolem roku 4000 př. n. l. Opevnění tu vybudovali Féničané, kteří tehdejší osadu nazvali Malet, což znamená místo úkrytu.

Později tu Římané vybudovali rozsáhlé město, kterému se říkalo Melita. Své současné jméno dostalo město v 9. století po příchodu Arabů, medina znamená v arabštině čtvrť uvnitř hradeb. Arabové město ještě více opevnili dalšími hradbami, mezi Mdinou a jejím předměstím (v arabštině rabat) pak vykopali hluboký vodní příkop.

Mdina byla hlavním městem Malty až do příchodu řádu maltézských rytířů v roce 1530. Ti byli zvyklí působit převážně na moři, a proto směřovali většinu svých aktivit do oblasti Velkého zálivu, kde si za hlavní město zvolili nejprve Birgu (zvané též Vittoriosa) a od roku 1571 pak Vallettu. Mdina pozvolna ztrácela svoji důležitost, byla alespoň využívána aristokracií jako letovisko.

Jak se sem nejlépe dopravit? 

Barokní brána Mdina Gate patří k místům, kde je téměř povinností se při návštěvě města vyfotit.Barokní brána Mdina Gate patří k místům, kde je téměř povinností se při návštěvě města vyfotit.

Pokud se rozhodnete Mdinu navštívit, naplánujte si alespoň půl dne, případně celý den, pokud se chcete podívat i do sousedního Rabatu. Autobusy se sem dostanete ze severního i jižního pobřeží, hlavní autobusový terminál se nachází vedle velkého parkoviště na hranici obou měst. Odsud je to kousek pěšky k bráně Mdina Gate, kterou se do města vchází.

Po cestě je vidět park, který byl vybudován na místě bývalého vodního příkopu, v parku před branou najdete stánky s občerstvením, suvenýry a veřejné toalety. Barokní brána byla postavena v roce 1724 a nedávno byla využita pro natáčení scén známého seriálu Hra o trůny, kde se objevila ve třetí epizodě první série.

Na prostranství vedle brány stojí barokní palác Vilhena ze začátku 18. století, kde dnes sídlí Přírodovědné muzeum. Nachází se zde také stanoviště karozzinů – tradičních kočárů, které vozí návštěvníky po Mdině i Rabatu. Obě městečka se dají ale pohodlně projít i pěšky.

Kam se vrtnout a užít si výhled i chuť Malty

Prostranství Bastion Square nemůžete minout.Prostranství Bastion Square nemůžete minout.

I když se může zdát, že je Mdina maličké město a bude to zde přetékat lidmi, návštěvníci se rozptýlí v síti úzkých uliček, které vedou po celém městě, a hlavně po setmění tu bývá klid. Dříve nebo později dojdete na prostranství Bastion Square, kde si z městských hradeb užijete pěkný výhled především na severní pobřeží Malty. Je odsud vidět nedaleké město Mosta, živá Sliema a Saint Julian's i hlavní město Valletta.

V horkých letních dnech přijde vhod zdejší obchůdek se zmrzlinou, který má otevřeno do pozdních večerních hodin a oblíbená čajovna a kavárna Fontanella s malou zahrádkou a terasou s výhledy. V hlavní sezoně se tu ale často tvoří fronta a na místo uvnitř se může čekat kolem půl hodiny i déle.

Nedaleko odsud si můžete prohlédnout zrekonstruovaný palác Falson, jehož součástí je i knihovna s 4500 svazky a několik muzeí, např. interaktivní muzeum zaměřené na řád maltézských rytířů.

Čtení: Zájezdy na Maltu - srovnání a doporučení

Katedrála s vlastním muzeem

Bohatě zdobená katedrála je jedním ze symbolů města.Bohatě zdobená katedrála je jedním ze symbolů města.

Většina návštěvníků Mdiny nevynechá zdejší katedrálu sv. Pavla, která byla postavena v barokním slohu mezi lety 1697–1702 maltským architektem Lorenzem Gafou, který navrhl i katedrálu Nanebevzetí Panny Marie ve Victorii na ostrově Gozo. Katedrála byla postavena na místě bývalého normanského kostela, který byl zničen při zemětřesení v roce 1693.

Uvnitř se na podlaze nachází barevné mramorové náhrobky maltských šlechticů a významných duchovních, dá se říci, že se jedná o odpověď na podlahu vallettské katedrály sv. Jana Křtitele. Vstupenky do katedrály se kupují v protějším Katedrálním muzeu, které také stojí za prohlídku. Ve dvou patrech najdete řadu exponátů včetně numismatické sbírky s maltskými mincemi nebo třeba litografií německého renesančního umělce Albrechta Dürera.

Parkem až do nejlepší pastizzerie ve městě

Mdinská příkopa je skvělým místem pro relaxaci.Mdinská příkopa je skvělým místem pro relaxaci.

Z Mdiny zpět na autobusový terminál a případně i dále do Rabatu se dá dojít kolem další z městských bran – Greeks Gate, z 18. století. Od brány se dá projít i parkem v Mdinském příkopu (Mdina Ditch Garden), který je umístěn v bývalém vodním příkopu z 15. století. V minulosti se zde nacházela změť skoro 300 citroníků a pár olivovníků, nedávno ale prošel park revitalizací a citroníky byly nahrazeny trávníky, kamennými dlažbami a lavičkami.

Když dojdete zpět na autobusovou zastávku a máte čas, než vám pojede autobus, můžete zahnat hlad v místní pastizzerii Crystal Palace, kde můžete ochutnat tradiční maltské pečivo pastizzi a qassata plněné kuřecím masem, hráškem nebo ricottou. Pastizzeria je otevřena téměř celý den, zavírá jen na pár hodin v noci. Čerstvé pečivo zde pečou každý den a kromě křupavých pastizzi a qassaty si můžete koupit i zmrzlé polotovary, které si pak můžete upéct doma.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mdina/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024