Ostrov Gozo: Zelený bratříček Malty s hrdými Gozitánci vítá potápěče i milovníky architektury

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 6. 2022 • Přečteno 14361x

Ráj potápěčů i milovníků zeleně. To je ostrov Gozo, který není jen stínem Malty, ale hrdým ostrovem s hrdými obyvateli.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Říká se, že pokud chcete poznat pravou tvář Malty, neměli byste vynechat návštěvu ostrova Gozo. Tento ostrov o rozloze 67 km², v maltštině nazývaný Għawdex, leží přibližně 5 km severozápadně od hlavního ostrova Malta. Pojďte se o něm dozvědět víc! 

S počtem obyvatel pohybujícím se kolem 35 000 zde není tak velká hustota zalidnění jako na Maltě (především severu hlavního ostrova). Na ostrově se nachází více pramenů podzemní vody a zeminy než má Malta, díky tomu je Gozo úrodnější a zelenější, což je dobře vidět při pohledu z hradeb pevnosti Cittadella, která je umístěna uprostřed ostrova. Zemědělci zde pěstují ovoce, zeleninu nebo víno, vyhlášené jsou také gozitánské sýry.

Přístav, odkud je všude blízko

Z přístavu Mġarr se můžete vydat poznávat celý ostrov i další menší ostrůvky.Z přístavu Mġarr se můžete vydat poznávat celý ostrov i další menší ostrůvky.

Výchozí bránou pro výlety po Gozu je přístav Mġarr, kam jezdí trajekty z přístavu Ċirkewwa na hlavním ostrově. Trajekty jezdí každých 30–45 minut a doba jízdy je cca 30 minut, během plavby se naskýtá výhled i na další maltské ostrovy – Comino a Cominotto. Z měst na severu Malty pak na Gozo jezdí i řada výletních lodí, které nabízí celodenní výlet buď na samotné Gozo, nebo případně i se zastávkou na Cominu.

Z Mġarru je pak možné ostrov prozkoumat místními autobusy, které jezdí do hlavního města Victoria, odkud je možné pokračovat téměř na každé místo na ostrově. Při jízdě místními autobusy lze využít Tallinja Card, jež slouží i pro jízdu autobusy na hlavním ostrově (při delším pobytu na Maltě se vyplatí Tallinja Card Explore, která vyjde na 21 EUR a dá se s ní neomezeně jezdit všemi autobusy po dobu celého týdne).

Na ostrově fungují i tzv. hop-on hop-off autobusy, díky kterým se dá ostrov za den dobře prozkoumat. U výstupu z trajektu stojí celoročně také řada místních taxikářů, kteří nabízejí celodenní projížďku po nejzajímavějších místech ostrova.

Hrdí Gozitánci 

Ostrov Gozo je o poznání zelenější a klidnější než hlavní ostrov, přesto to tady žije.Ostrov Gozo je o poznání zelenější a klidnější než hlavní ostrov, přesto to tady žije.

Gozo má mnohem poklidnější tempo než hlavní ostrov a místní obyvatelé jsou na svůj původ patřičně hrdí – sami sebe označují jako Gozitánce (až v druhé řadě jako Malťany). V městečkách mimo hlavní silnici, která protíná hlavní město Victoria, nechávají obyvatelé své domy odemčené a koluje zde legenda, že zde došlo pouze k jedné krádeži automobilů, po které byli pachatelé chyceni ještě dříve, než stihli dojet do přístavu. 

Na ostrově je mnohem méně hotelů a také sem jezdí méně turistů než na Maltu. Obyvatelé hlavního ostrova sem pak často jezdí na víkend odpočinout si od shonu a tempa hlavního ostrova. Využívají k tomu prázdninové domy, které většinou vlastní Gozitánci a nabízejí je celoročně k pronájmu.

Tyto domy jsou podobné marockým riadům, v přízemí se nachází kuchyňka, jídelna a společenská místnost a horní patra (většinou dvě) tvoří pokoje, které se hostům pronajímají. Místo zahrádky mají tyto domy většinou malou terasu s bazénem, která je hostům k dispozici.

Čtení: Zájezdy na Maltu - srovnání a doporučení

Hlavní město je jen začátek...

Pevnost Il-Kastell si nenechte ujít.Pevnost Il-Kastell si nenechte ujít.

Většina návštěvníků Goza začíná prohlídkou hlavního města Victoria, které se nachází uprostřed ostrova, a z městských hradeb, jež obklopují pevnost Cittadella (v maltštině zvanou Il-Kastell), se naskýtá krásný výhled na celý ostrov. V pevnosti se nachází mimo jiné katedrála Nanebevzetí Panny Marie, Katedrální muzeum a řada dalších muzeí, restaurace a obchůdky se suvenýry. Pokud se zajímáte o historii a chcete si celou pevnost důkladně projít, počítejte alespoň s 2–3 hodinami.

Oblíbeným místem je rybářská vesnička Marsalforn ležící na severu ostrova. Najdete zde zátoku Marsalforn Bay s promenádou s hotely a restauracemi, kde můžete ochutnat různé rybí pokrmy, můžete se zde i vykoupat. Nedaleko Marsalfornu stojí na ani ne 100 metrů vysokém kopci Tas-Salvatur (Spasitel) socha Ježíše Krista, která zde byla vztyčena v 70. letech 20. století.

Na severu ostrova u městečka Xagħra stojí megalitické chrámy Ġgantija (obryně), jedná se o největší megalitické chrámy na celém Maltském souostroví. Chrámy pocházejí z období 3600–3000 př. n. l. a jsou považovány za nejstarší chrámy na Maltě a zároveň jsou tak starší než třeba egyptské pyramidy. Z areálu chrámů se naskýtá pěkný výhled na jižní část Goza.

Ráj potápěčů i plavců 

Azurové okno je dnes už minulostí, můžete se ale podívat na místo, kde před lety stálo, než se zřítilo do moře.Azurové okno je dnes už minulostí, můžete se ale podívat na místo, kde před lety stálo, než se zřítilo do moře.

Gozo si jistě oblíbí i milovníci plavání a potápění. Kromě zmíněného Marsalfornu se dá koupat na severu ostrova na plážích v zátokách Ramla Bay a San Blas Bay, které jsou charakteristické červenozlatým pískem.

Na západě ostrova pak v zátoce Dwejra můžete zkombinovat plavání i potápění. Najdete zde několik potápěčských škol, které nabízejí výuku i pronájem vybavení.

Ideální je začít ve vnitrozemském moři, tzv. Inland Sea, kde se můžete i vykoupat nebo projet na loďce k místu, kde dříve stálo Azurové okno, obrovský přírodní oblouk, který se zřítil do moře v březnu 2017. Pokročilejší potápěči se v hloubce kolem 30–50 metrů mohou potápět i na otevřeném moři právě v bezprostřední blízkosti Azurového okna.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gozo/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024