Valletta: hlavní město Malty jako jedna velká barokní pevnost

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27914x

Valletta je hlavní město Malty, které bylo postaveno jako obrovská pevnost.

Vyberte si z našich zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Láká vás návštěva někdejší vallettské vykřičené čtvrti"? Pak se projděte po ulici Strait Street. Dnes už tu ale žádné podniky nenajdete, ulice je velmi spořádaná a poklidná jako všechny ostatní.

Valletta  hlavní město Malty a perla celého ostrova. Rozkládá se na celém poloostrově Sceberras, vybíhajícím do Středozemního moře. Ukrývá řadu pokladů, jako je například okouzlující spolu katedrála sv. Jana. Charakterizuje ji ovšem zejména mohutné opevnění, poukazující na to, že Valletta byla postavena především ze strategického důvodu.

Město bylo od počátku projektováno jako město-pevnost. Na konci 17. století nebylo žádné jiné město opevněno tak důkladně jako právě Valletta. Hradby dokonce byly tím prvním, co bylo z města postaveno, když ho nechal v roce 1566 založit velmistr maltézských rytířů Jean Parison de la Valette, jehož jméno hlavní město Malty nese. 

Stavělo se podle plánu

Arkýře jsou charakteristickým znakem domů ve VallettěArkýře jsou charakteristickým znakem domů ve Vallettě

Projekt k postavení města vytvořil Francesco Laparelli da Cortona, jeden z nejlepších pevnostních stavitelů své doby. Na Maltu ho vyslal papež Pius IV., aby tu rytířům projevil svou vděčnost za zastavení Turků, k němuž v roce 1565 došlo. Jean de la Valette byl v této bitvě vůdcem.

Město bylo postaveno zcela jinak, než bylo běžné. Nevznikalo rozrůstáním staršího sídla, ale podle předem stanoveného plánu a pouze uvnitř již stojících hradeb. Valettské ulice jsou až na pár výjimek téměř všechny rovnoběžné a vytvářejí šachovnicovou síť. Vzhledem k tomu, že poloostrov Sceberras, na němž se La Valletta rozkládá, má tvar jakéhosi hřbetu s úbočími, svažujícími se k moři, i městské ulice se směrem od hlavní městské tepny Republic Street svažují k moři. Díky tomu se návštěvníkům naskýtají působivé výhledy.

Maltské ulice stranou od hlavní tepny jsou kamenné a chladné. Když bylo město stavěno, platilo nařízení, že se na každém pozemku muselo začít stavět nejpozději do deseti měsíců od jeho získání a celá stavba musela být hotová nejpozději do tří let. To proto, aby se výstavba nového města zbytečně neprotahovala.

A nesmělo se stavět jen tak, jak si kdo umanul. Domy například nesměly vyčnívat do ulic, aby nezužovaly jejich profil, jak bylo do té doby celkem běžné. To byl i jeden z důvodů, proč si místní na své domy stavěly rozšiřující arkýře, charakteristický znak zdejší architektury

St. John's co-cathedral: skvostný svatostánek maltézských rytířů

Honosně zdobený interiér katedrály sv. JanaHonosně zdobený interiér katedrály sv. Jana

S válečnickým zevnějškem Valletty kontrastují kostely a přepychové paláce, poukazující na blahobyt, který tu panoval. Skutečným pokladem je barokní katedrála sv. Jana (St. John's co-cathedral), která ohromuje zejména svou nákladnou a skvostnou vnitřní výzdobou. Byla hlavní katedrálou johanitů a na její stavbu byly využity mj. i dary, které musel přinést každý rytíř při přijetí do řádu.

V katedrále je pochováno více než 400 johanitů, jejich vyzdobené náhrobní desky z různobarevného mramoru pokrývají podlahu hlavní lodi i postranních kaplí. Hlavní loď je lemována celkem osmi postranními kaplemi, věnovanými vždy jednomu či více oddílům řádových rytířů.

Sloupy a oblouky v katedrále jsou bohatě zdobené reliéfy, nástropní malba je dílem italského malíře Mattia Pretiho.

Největší pýchou katedrálního muzea je oltářní obraz od Caravaggia nazvaný „Stětí Jana Křtitele". Umělec ho tu namaloval v roce 1608 poté, co utekl z Říma a byl nucen pobývat na Maltě. Dále je v muzeu vystaveno také 28 vlámských tapiserií ze 17. století.

Čtení: Zájezdy na Maltu - srovnání a doporučení

Co si nenechat ujít?

Valletta je jedna obrovská kamenná pevnostValletta je jedna obrovská kamenná pevnost

Další velkou a nepřehlédnutelnou památkou města je reprezentativní Velmistrovský palác (Grandmaster's Palace). Ten býval sídlem hlavy johanitského řádu, doživotně voleného velmistra, vládce Malty. Dnes tu sídlí úřad prezidenta i maltský parlament.

Při prohlídce města si nenechte ujít také návštěvu místních zahrad. Barrakka Gardens se nacházejí nedaleko pevnosti Fort St. Elmo, která dnes slouží jako muzeum a sídlo maltské dobrovolné armády. Je z nich nádherný výhled na protilehlé „Trojměstí" (Senglea, Vittoriosa a Cospicua) a také na přístav Grand Harbour.

Našinec by neměl vynechat návštěvu Hastings Garden, kde byl v listopadu 2013 slavnostně odhalen pomník Václavu Havlovi.

Nezapomeňte si Vallettu vychutnat i od stolečku pouliční kavárny či při bezcílném korzování po Republic Street a okolních uličkách, jako to dělají místní. Zejména v letních měsících si tu můžete užít také bohatý kulturní program.

Valletta je město, které v poslední době prošlo velkou proměnou, mnoho budov se rekonstruuje, novou tvář získává celá přístupová zóna od kulatého náměstí s kašnou s Tritóny, kde se nachází hlavní autobusové nádraží, renovují se i městské hradby.

Vydejte se sem na výlet i vy, „nová" Valletta se „starými" památkami vás jednoduše dostane.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd již 6. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valletta/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024