Mozartovy koule: jen v Salzburgu ochutnáte ty originální

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 7. 2021 • Přečteno 9412x

Pro Mozartovy koule od Fürsta, ty originální, si musíte zajet do Salzburgu. Proč a kam? To už zjistíte níže. Ale pozor, po přečtení se dostaví chuť na marcipán!

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Víte, že…

Uměleckou kouli vedle dómu patrně inspirovala Mozartova koule? Oficiálně se dílo jmenuje Sphaera

Nejspíš je znáte. Kulaté pralinky z marcipánu a nugátu, polité tmavou čokoládou, které se rozplývají na jazyku. Cukrovinka s domovinou v rakouském Salzburgu je světoznámá. Ovšem do celého světa se dostávají jen její napodobeniny. Ty originální Mozartovy koule jsou totiž jen jedny. A aby mohl výrobce garantovat čerstvost a kvalitu, nabízí je jen u sebe v Salzburgu.

Kolik takových unikátních potravin, za kterými je nutně potřeba cestovat, znáte? Moc jich rozhodně není, kuličky jsou ale jedněmi z nich. Ne však ledajaké, pouze kuličky ze salzburského cukrářství Fürst. A jaká je jejich historie? 

Vykutálený marcipán, nugát a čokoláda

Vývěsní štít kavárny a cukrárny FürstVývěsní štít kavárny a cukrárny Fürst

Kořeny této unikátnosti je nutné hledat na konci 19. století. Paul Fürst ve svém cukrářství, které si v centru města v Brodgasse otevřel roku 1884, v roce 1890 připravil Mozartův bonbon, pojmenovaný na počest zdejšího rodáka – genia W. A. Mozarta. Krásné město, označované někdy za „Řím severu“, začínalo tou dobou Mozartův odkaz ve velkém připomínat. 

Jako jádro bonbonů použil kvalitní marcipán z čerstvých pistáciových oříšků. Druhou vrstvu tvořil nugátový krém a vše bylo polito tmavou čokoládou. Přesně na takových, navíc stále ručně dělaných, si tu pochutnáte dodnes.

Jsou jedinečné, nezaměnitelné a jednoduše výborné. A mají typický čokoládový knoflík vzniklý zaplněním dírky po špejlích, na kterých se namáčejí v čokoládě a posléze nechávají oschnout. 

Není divu, že když se pan Fürst se svým výrobkem roku 1905 zúčastnil Pařížské výstavy, získal za něj zlatou medaili. A později také další ocenění včetně zlaté medaile na 2. mezinárodní cukrářské soutěži na festivalu ÖKONDA ve Welsu roku 2005. 

Napodobovat by chtěl každý

Mozartovy koule značky MirabellMozartovy koule značky Mirabell

Se vzrůstající oblibou Mozartových koulí začal vzrůstat i počet dalších cukrářů, kteří je připravovali – ručně a posléze průmyslově. Takové koule ovšem nejsou přesnou kopií původní receptury, jen jsou na ní z velké části založeny a k Fürstově odkazu se hrdě hlásí. 

U Fürstů si koule nenechali patentovat. Se vzrůstajícím počtem konkurentů tak začal vzrůstat počet sporů s těmi, kteří se opičili. Šlo ovšem spíše o použití jména, ne receptu. Vleklé spory skončily verdiktem, podle kterého všichni ostatní musejí používat jiné, třebaže podobné názvy. Pouze u Fürstů jsou to originální Mozartovy koule neboli Original Salzburgen Mozartkugeln. 

U Fürstů se koule stále vyrábějí ručně, přestože poptávka po nich je obrovská a počty vyráběných kousků by si jinou než malou manufakturní poctivou výrobu jistě zasloužily. Kvalita by tím ovšem utrpěla, což rozhodně není žádoucí. 

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Zajděte k Fürstovi

Prodejna Fürst v podchodu poblíž Alter MarktProdejna Fürst v podchodu poblíž Alter Markt

U Fürstů se tedy pokračuje v ruční výrobě bez použití jakýchkoliv konzervantů. Trvanlivost pochoutky je pak asi čtrnáct dní. Proto se firma rozhodla, že chce mít nad svými kuličkami přehled a naprostou kontrolu. Zásadně je proto neprodává přes zprostředkovatele, ale výhradně jen ve svých salzburských prodejnách anebo přes svůj e-shop.

Všechny prodejny najdete v samém srdci Salzburgu. Koupit si můžete jednu kuličku na ochutnání anebo různě připravená balení s kuličkami, které jsou vždy zabaleny ve stříbrno-modrém staniolu s portrétem Mozarta. V teplých dnech jistě oceníte fakt, že tu nabízejí i malé chladicí tašky. 

Cukrárnu a prodejny najdete na konci uličky Brodgasse, na slavné tepně salzburského historického jádra Getreidegasse, v Ritzerbogen – podchodu spojujícím staré trhové náměstí Alter Markt a Universitätsplatz, a na náměstí Mirabelplatz poblíž zámku Mirabel

Pro širokou veřejnost jsou patrně nejznámější koule od firmy Mirabell. Ve velkém množství se průmyslově vyrábějí a následně rozvážejí snad do celého světa. Tomu logicky odpovídá cena i kvalita nabízené cukrovinky. Velmi rozšířené jsou také koule Reber.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mozartovy-koule/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024