Počasí v Rakousku: zimní Alpy a východ země s horkými léty

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 3. 2017 • Přečteno 11532x
TémataRakousko

Rakouské klima se dá rozdělit na čtyři části – na západě, kde se nacházejí nejvyšší vrcholky Alp, je surové horské klima.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Rakousko leží v centru Evropy, z čehož vyplývá jeho kontinentální charakter. V praxi to znamená, že jsou velké rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě. Je to velmi podobné jako v České republice – nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, a naopak nejteplejšími červenec a srpen.

Rakouské klima se dá rozdělit na čtyři části – na západě, kde se nacházejí nejvyšší vrcholky Alp, je syrové horské klima. Zejména v Tyrolsku je po celý rok chladněji a fouká zde teplý horský vítr, nazývaný föhn, který teploty mírně zvyšuje. Často zde také v zimě sněží a v létě prší. Naopak na severu země, kde je tzv. závětrná strana hor, je vyloženě kontinentální podnebí.

Mraky přicházející z Německa jsou zastaveny horskými štíty, proto tam tolik neprší. Na východě země je potom počasí o hodně teplejší, a některá místa jsou dokonce vhodná pro pěstování vinné révy, neboť teploty zde jsou poměrně vysoké.

V okolí Vídně prakticky nenajdeme žádný kopec, ale můžeme zde vidět mnoho větrných elektráren. Nejjižnější část Rakouska v okolí Grazu je už částečně ovlivněna středomořským klimatem, proto jsou zde léta velmi příjemná.

Zima v Alpách

Zima v AlpáchZima v Alpách

Pokud máte zájem dobře si zalyžovat za příjemných klimatických podmínek na vysoké a kvalitní sněhové pokrývce, pak je ideální zajet do Tyrolska. Jsou zde střediska jako Innsbruck, Zel am See, Kaprun a mnoho dalších. Zimy nebývají příliš mrazivé, ale teploty od prosince do února málokdy vystoupí nad nulu, proto je zimní pobyt v těchto místech velice příjemný.

Vzhledem k většímu počtu srážek se sníh, který je pro lyžování přímo ideální, drží poměrně dlouho do jara.

Zima v jiných částech země

Ve Štýrsku či v okolí Vídně nejsou zimy rozhodně tak zajímavé a romantické jako v Tyrolsku. Mezi našimi turisty jsou oblíbené adventní zájezdy do Vídně či do Krems, ale to je spíše o nakupování a vánoční atmosféře než o sněhu a příjemným zimním teplotám. Často zde i prší a celkově je v těchto místech počasí podobné nížinám v České republice.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Rakousko: Krajinou hojnosti za potravou duše i těla. Jakou? Čtěte!Přečíst

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Léto v Rakousku

Léto v Rakousku stojí za toLéto v Rakousku stojí za to

I léto jsou v různých částech Rakouska velmi odlišné. Zatímco v Tyrolsku jsou spíše chladnější a teploty odpovídající nadmořským výškám přes tisíc metrů, na východě země jsou léta velmi teplá až horká. Vzhledem k absenci moře či velkých jezer v Dolním Rakousku není cestování v letních měsících příliš obvyklé.

Daleko větší množství turistů míří do hor, kde najdete hodně vodních ploch. V těch větších je ale teplota vody stále nízká nebo jsou opatřena cedulkou s nápisem Zákaz koupání.

Kdy je nejlepší navštívit Rakousko

Zde opět záleží na tom, do kterého místa máte zájem se podívat. Jestliže toužíte po zimní dovolené na lyžích, pak můžete navštívit některé ze zimních středisek na přelomu roku, kdy začíná hlavní sezóna, která končí v polovině března. Touto dobou jsou sjezdovky stále upravované a funguje výborná infrastruktura. Nevýhodou je potom ale velký počet lyžařů a vysoké ceny.

Lyžovat se dá i v listopadu, v prosinci či v dubnu, kdy zde nepotkáte mnoho lidí a ceny jsou nižší, ale na druhou stranu je mnoho restauračních zařízení a ubytovacích kapacit zavřených. V případě zájmu o památky a o poznávání se doporučuje období duben až květen či září až říjen.

Zimy ve východní části země nejsou nijak příjemné a léta jsou poslední dobou naopak příliš horká. Vídeň bývá sice na jaře a na podzim plná turistů, ale na prohlídky města jsou tato období ideální.

Pro milovníky horské turistiky je nejlepším obdobím léto – od června do srpna. Chcete-li odjet z horkých suchých měst, kde teplota dosahuje až ke čtyčiceti stupňům, pak Tyrolsko je úplně ideální. Podnebí v okolí Innsbrucku je přeci jen příjemnější. Můžete se zde procházet po horách, obdivovat krásy přírody při příjemných teplotách a vlhkosti vzduchu.

Ani vítr zde není silný nebo chladný. Zajímavé je to, že pokud nejedete na nejvyšší vrcholky hor, jako je třeba Grossglockner, pak se ráno oblečete podle aktuálního počasí a v průběhu dne se nemusíte ani oblékat, ani svlékat.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-rakousko/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024